Kezdőoldal » Ünnepek » Karácsony » Mi a természetszennyezőbb: a...

Mi a természetszennyezőbb: a természetes vagy a műanyagból készül fenyő?

Figyelt kérdés

Egy karácsony körül hallgattam a TV-t, majd megakadt a fülem egy olyan kijelentésen, hogy "a műfenyőt preferálom, mert az természetbarát".


De ha jobban belegondolok, akkor miért is? A műfenyő alapvetően fémből és műanyagból van. Ráadásul olyan műanyagból van egy jelentős része, ami még csak újra sem hasznosítható (pl. a levelei). Ezzel szemben a természetes fenyőket lehet, hogy kivágják, de nem az erdőnek mennek neki baltával, láncfűrésszel, fűrésszel, hanem kimondott ültetvények vannak, ahol direkt növesztik a fákat különböző méretűekre, hogy aztán eladhassák őket, majd miután kivágták, egy kicsit hagyják a földet regenerálódni, majd újat ültetnek. Mivel a családom egy jelentős része Zala, Vas és Győr-Moson-Sopron megyékben, illetve Veszprém megye nyugati határán él, így rendszeresen szoktam látni az ültetvényeket, amelyek kimondottan emiatt vannak. Vannak olyan falvak is, ahol szinte mindenki ebből él. Főként amúgy Nyugat-Magyarországon termesztik a legtöbb fenyőfát hazánkban.


Ráadásul (mivel kertes házban lakunk), ezért sokszor felaprítjuk a fát, majd felhasználjuk kerti sütögetésnél.


Melyik a természetszennyezőbb?



dec. 28. 02:11
 1/7 A kérdező kommentje:
*készült
dec. 28. 02:11
 2/7 anonim ***** válasza:
86%

Az élő fenyőfát felhasználják a faiparban, később beolvad a természetbe.


A műanyag meg műanyag.

dec. 28. 05:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Fárasztó96 ***** válasza:
68%
Ha azt veszem alapul, hogy az élő fa egy-két hét után menne a tűzbe vagy ki a zöldjáratra várva az utcára, akkor neki nincs hosszú élete- nem veszek élő fenyőt kb 20 éve. Nagyanyám fáját -kb 60centis- tavaly a halála után megörököltük. Így van fa is, mégsem vágattunk ki csak emiatt fát. Mivel műanyag-fém, még hosszú ideig eláll, nem kell több fát kivágni. Ezt meg majd a gyerekem-unokám majd kivágja a kukába, amikor megpusztulok.
dec. 28. 05:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Egyszer szívesen olvasnék egy erről szóló tanulmányt, számokkal.

Az élő fenyő híve vagyok, el sem tudnék képzelni műfenyőt. A környéken is sokan foglalkoznak fenyőzéssel. Valóban nem az erdőt vágják ki, hanem az erre a célra telepített ültetvényt. Ebből él a család. Ha nem ültettek volna fenyőt, akkor lehet, hogy szántóföld lenne a helyén.

Viszont van bőven környezetszennyező hatása. Pl. úgy tudom, hogy permeteznek, meg gépesítést alkalmaznak a gazdálkodáskor, az környezetszenmyező. Az ország minden részére autókkal viszik árulni a fát, az is szennyező.

Azt olvastam, hogy Budapesten eltüzelik a fát, hogy hőenergiát nyerjenek belőle. Lényegében hasznosul, de ennek is van környezeti hatása. Máshol ledarálják és a városgazdálkodás kertészeti célra használja, elvileg. De a begyűjtés üzemanyag költséggel és kipufogógázzal jár, a ledarálás is gépet igényel, üzemanyag igénye, kibocsátása annak is van. Minden évben.

dec. 28. 05:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

#4.

Igaz, de a műfenyőket is kocsival viszik ki a boltokba. Permetszereket szinte mindenhol használnak, hogy ne legyenek betegek a növények. De hallottam olyan kistermelőkről is, akik egyáltalán nem használnak. A hőenergia sajnos vagy nem hasonló mindig van, nem csak karácsonykor, ahogy a kukásautó sem a karácsonyfák miatt járkál. Ha meg kimondottan annak indítanak külön járatot, akkor az meg sokkal zöldebb, mintha beleaprítanák a műanyag, meg a minden más mellé. Akkor már többet tennénk a környezetért, ha nem mennénk autóval a két sarokkal odébb lévő nagyszülőkig, meg templomig, meg ünnepekkor is nyitva tartó kisboltig, mert történetesen mindent vettünk, csak egy kis sót/kenyeret nem.


Amúgy én is sokkal inkább a természetes fenyő híve vagyok. A műfenyőnek (nem meglepő módon) nincs illata. Nagyszülőmnek van egy kisebb lakása is, ahova műfenyőt szokott rakni. Semmi hangulata nincs. Amikor megfogom, akkor is drótot érzek műanyaggal burkolva. Úgyhogy sokaknál előkerül a fenyőspray (bár nem tudom milyen illata van, de valószínű, hogy nem olyan, mint az igazi fának), amit ha nagyon részletesen nézünk, akkor szintén természetszennyező, mert van benne hajtógáz.

dec. 28. 15:10
 6/7 A kérdező kommentje:

Mármint úgy értem, hogy aki a fenyőtermesztésnél permetszereket használ, az valószínű hogy a termőföldet is permetezné, ami a helyén lenne. Ha meg a tudomány annyira felfejlődik, hogy talál valami technológiát, ami mellett nem kell, akkor a fenyőket sem kell.


Másrészt én úgy vagyok vele, hogy ezeket már amúgy is kivágták. Azzal, hogy nem veszem meg, nem a természetet védem, hanem kics*szek a termesztővel (általában dec. 23. körül vesszük meg), mert a nyakán marad, semennyi nem térül meg vele, pedig elég sok pénzt, időt és gondot belenyomott a gondozásukba. Na az tényleg értelmetlen, hogy csak úgy kivágják, és senki nem veszi meg, senki nem használja.

dec. 28. 15:17
 7/7 anonim ***** válasza:
Kimutatták, hogy a műfenyő környezetszennyezőbb. Ráadásul a műanyagot ugyanúgy vegyszerekkel kezelik le, hogy ne gyulladjon ki könnyen. Elméletileg egy kicsi műfenyőt 30 évig kellene használni, hogy kevésbé legyen teher a környezet számára, mint egyetlen élő fenyő. Ezt olvastam valahol, de lusta vagyok visszakeresni.
dec. 28. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!