Kezdőoldal » Ünnepek » Névnap » Ki találta ki, hogy melyik...

Ki találta ki, hogy melyik napon melyik névnap legyen?

Figyelt kérdés

Mindig elgondolkodok mikor szerkesztem a naptárakat, írom be a neveket, hogy ezt amúgy ki határozta meg?


Ki találta ki, hogy egyes neveknek az évben többször is legyen napja, más neveknek meg csak egyszer? Nem volt elég név, aztán ki kellett pótolni?

És mi a helyzet a Pállal? Hogy lett ennyire különleges, hogy júniusban 3x is van névnapja, sőt, egymás után 2 napon is. Olyan, mintha elfogyott volna az ihlet, nem volt jobb ötlete annak aki kitalálta, aztán úgy volt vele, legyen Pál meg másnap is Pál, jóvanazúgy.


Aztán ott van pl. sok hasonló név ugyanazon a napon van, de akkor mondjuk a Lilla, Lili meg a Liliána miért van külön napokon?


Olyan fura, nincs benne semmi logika, más is így gondolja?



2023. jan. 31. 05:54
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
36%

Dettó, hülyeség az egész névnaposdi sztem.

Valaki unatkozott összeszedte az összes nevet+ kitalált es elkezdte napokra szetbontva leirni.

Nevnapot nemis veszem ünnepnek, most miert kell ünnepelni a névnapot ezt sem értem.

2023. jan. 31. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 Kólauborkával ***** válasza:
28%

Szerintem ez modern dolog és jó marketing fogás, még egy ok a vásárlásra….

Én sem ünneplem, badarságnak tartom, mi van azokkal a nevekkel ami nincs a naptárban? Azt leszarjuk? Sok ismerősöm nincs benne….

2023. jan. 31. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

A névnapok eredetileg szentek napjai voltak, általában az adott szent halálának, néha a születésének a napja.

Az, hogy egy név többször elöfordul, a legtöbb esetben azért van, mert több azonos nevü szent is létezett, és mindenk külön megvolt a napja.

A névnap mint ünnep onnan ered, hogy kereszteléskor az adott szent oltalmába ajánlották a gyereket, az lett a védöszentje és erröl emlékeztek meg eredetileg.


Idöközben ez annyiban változott, hogy rengeteg nevet lehet becézett, rövidített formában is adni a gyerekeknek, illetve sok név bekerült más nyelvterületekröl, sokszor ugyanaz a név több formában is létezik.

Ezekhez késöbb kerestek névnapot, a legtöbbször ilyen nevü híres(ebb) ember születésnapjára tették.

Amelyik neveknek nincs névnapja, azok annyira új nevek még, hogy nem rendeltek hozzájuk semmit, márcsak azért sem, mert elég nehéz lenne a legtöbb esetben megfelelö napot találni.

2023. jan. 31. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
92%

Az első két csacskaság után a 3. adott egy teljesen korrekt választ.

Egyébként minden anyakönyvezhető névnek van napja, akármennyire is új.

Az asztali, és hasonló naptárakban (helyhiány miatt) legfeljebb csak kettő szerepel, és azok rendszerint szentek nevei.

Ettől függetlenül nem egy olyan nap van, amelyiken akár 8-10 név is szerepel.

2023. jan. 31. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

1. 2.

[link]


1712-es modernnek számít?

2023. jan. 31. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%
Én is úgy tudom, ahogy a #3 válaszoló kifejtette.
2023. jan. 31. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 NTBS ***** válasza:
75%
Szentek alapján lett kiosztva.
2023. jan. 31. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim válasza:
100%
Ah, 3-as-nak hálás köszönet.
2023. jan. 31. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
13%
Persze, nehogy azt gondoljátok, hogy minden nap egy szentről lett elnevezve, mert vannak mai divatos nevek is a naptárban: Gréta, Cintia, Nikolett, Zita, Anett...
2023. jan. 31. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim válasza:
100%

Szentekkel kapcsolatos ünnepnapok ezek, többségük sokévszázados hagyományokon nyugszik.


Nézzük például a Brigitta nevet!


Brigitta főnévnap: október 11.

Brigitta melléknévnapok: február 1., július 23., október 7., október 8.


A Brigitta névnapok eredete érdekességképpen:


Február 1.: Kildare-i Ír Szent Brigitta halálának évfordulója (525)


Július 23.: Svéd Szent Brigitta halálának évfordulója (1373)


Október 7.: Svéd Szent Brigitta szentté avatásának évfordulója (1391)


Október 8.: 5 évvel azután, hogy Svéd Szent Brigittát szentté avatták, az ünnepnapot átrakták október 8-ra, viszont hivatalosan 1969-ig október 7. maradt az ünnepnapja.


Október 11.: Nem tudom, mi a magyar október 11-i névnap eredete. Valaki esetleg?

2023. febr. 1. 02:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!