Kezdőoldal » Utazás » Egyéb kérdések » A magukat tapasztalt utazók...

A magukat tapasztalt utazók mitől tartják magukat annak? Milyen extra dolgokról tudnak, amiről egy kezdő nem tudhat?

Figyelt kérdés
Kíváncsi vagyok, hogy aki így hivatkozik magára, az konkrétan mire gondol. A kezdő utazó nem azt jelenti, hogy félanalfabéta, nem néz utána semminek, nem beszél nyelveket stb.

jan. 27. 19:47
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
88%

Kezdő az, akinek nincs meg a rutinja. A tapasztalattal jár egy bizonyos fokú magabiztosság, ami egy kezdőnek általában nincs meg.

Főleg ha belefut egy-egy extrém esetbe, jobban be is pánikolhat.

Meg első utaknál hiába néz utána az ember, simán lehet, hogy tévesen méri fel a helyzetet, és pont azt nem deríti fel előre, ami fontos lenne.

Ez persze nem zárja ki, hogy mindent ügyesen megcsináljon egy kezdő elsőre is, csak nem mondegy, hogy 6 kérdést tesz fel előtte a gyakorin arról, hogy felviheti-e a szempillaspirált/asztmagyógyszerét/pillangókését stb. a kézipoggyászban a gépre, vagy összesen egyet arról, hogy pl. a Playa del Carmenből Cozumel szigetre induló kompon tömeg van, vagy ráér indulás előtt kicsivel érkezni a kikötőbe :)

jan. 27. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
78%

Én is találkoztam olyan emberrel aki, hogy "húúú, de mennyire talasztalt utazó vagyok, és én utazó vagyok, nem túrista" (nem mintha amúgy a kettő nem ugyan az lenne, de mindegy...), de szerencsére nem mindenki ilyen, és őszintén remélem, én sem.


Igen, tapasztalt utazónak tartom magam, de én nem ettől meg attól, hanem másokhoz viszonyítva. Pont tavaly év végén volt (tehát 3 hónapja), hogy egy barátommal kimentünk afrikába. Nem volt ripacs-gonosz vagy "én mindenkinél jobb vagyok" ember, de nem érezte a kultúrák közötti különbséget, és emiatt igen gyakran a helyiek megnéztek minket. Bunkó volt, nem szépítem, egy bunkó paraszt. És nem azért mert itthon vagy európában az lenne, mert kifejezetten nem az, hanem azért mert ott kint ez annak minősül. Nem a nyelvek tesznek valakit tapasztalt utazóvá, nem az, hogy X országban volt már, nem az, hogy ennyi és ennyi tapasztalata és élménye van, hanem az, hogy képes ezekből tanulni és fejlődni. És pl ez az ismerősöm pont jó példa erre, aki többször volt már idegen kultúrákban és utazgatott sokat, azok jó eséllyel megtanulták észrevenni azt, hogy azon a helyen ahol vagy miként kell viselkedni. De ez nem csak a viselkedésről szól, minden olyan dologról ami épít téged és tudod is alkalmazni. Pl jött a céghez egy új kollega aki 100% Japán csak megtanult angolul. Japánul nem tudok, de hajlandó voltam anno egy helyitől megtanulni, hogy miként müködik egy Japán teaszertartás és miként kell viselkedni, nem pedig elmentem egy ilyenre Japánban azt jólvanazúgy. Megtanultam. Amikor ezt mondtam neki, egyből meghívott egyre amit a kis bérelt egyszobás ingatlanjában csinált és elképesztően őrült annak, hogy tudom, hogy miként müködik egy ilyen. Ha "kezdő utazó" lennék, akkor valszeg nem vettem volna a fáradságot, hogy megtanuljak és megértsek(!!!) egy ilyen dolgot.


Ez nem attól függ, hogy ki mennyit utazik, hanem, hogy hogyan. Mind a kettő utazik, és mind a kettő túrista, de van egy lényeges különbség a kettő között, amit nem tudom, hogy sikerült-e érthetően elmagyaráznom.

jan. 27. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
77%

Én magamat mondjuk olyanok miatt tartom annak, hogy bizonyos repterek fele eszembe sem jut feladni poggyászt, mert mondjul Conakry-ban mire leszedik az épp érkező fehérek cuccait, már fel is vágta valaki. Vagy ha a Pamírban kell stoppolni, akkor a tizedik felháborítóan drága ajánlatot is kiröhögöm, hiába állok a hidegben 3 órája. Vagy hogy nem adok az indiai utcagyereknek pénzt, amíg be nem szállok egy riksába, mert utána 50 másik fog kergetni az utcán. Vagy, hogy Rióban, ha már hülye voltam és rossz helyre sétáltam, akkor szemlesütve kiraboltatom magam kérdés nélkül, mert egyéb esetben lelőnek, mint egy kutyát. Vagy hogy Dakarban hogy szerelem meg az út szélét azt a csotrogányt, amit bérautó címén rám sóztak.


Vannak dolgok, amiket egy Magyarországhoz hasonló, világviszonylatban gazdag helyen nem nagyon tapasztal meg az ember, ezeket kell megtanulni. Meg azt, hogy szállodákból meg turistabuszokból bejárni Jordániát nem jelenti ezt. Átstoppolni Szudánon vagy lehajózni a Kongón meg igen. Van egy speciális alesete, amiben kevesebbszer volt részem, meg etikailag is ingoványos terep, de a háborús zónák is ide tartoznak. Tudni, hogy mikor van tényleg baj egy légiriadónál, meddig lehet feszegetni az ellenőrzőpontoknál a haladást, kit mikor érdemes megkenni vagy épp kikerülni, stb.

jan. 27. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 A kérdező kommentje:

#2 Na igen, részben ez is ihlette a kérdésemet - több olyan embert is ismerek, akik magukat tapasztalt utazóknak tartják, közben pedig a kultúrára, helyi szokásokra hederítenek, nem tanultak a világról, az emberekről semmit.


#3 A helyzetfelismerés nagyon jó válasz! Viszont nem gondolnám, hogy a tapasztaltság attól függ, hogy Dél-Amerikába vagy fekete Afrikába vagy háborús övezetbe eljutott volna valaki katasztófatursitáskodni.

Vagy szerinted tapasztalatlan utazónak számít valaki csak azért, mert első vilgágbeli országokban járt csak? Abból is van elég. Én nem mondanám.

jan. 27. 23:08
 5/23 anonim ***** válasza:
79%
Nincs olyan hogy tapasztalt utazo. Minden helyzet uj es eloszor talalkozol vele vagyis nincs tapasztalatod. Olyam van hogy talpraesett es egy adott szituaciot meg tud oldani az elozoekben oszeszedett tapasztalatai alapjan.
jan. 28. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
44%

@4 Aki csak első világbeli országokban járt, annak elsőre biztosan nem egy keményebb helyet ajánlanék. Ha például valaki bejárta Európát, az semmi olyat nem tapasztalt, ami alapján Afganisztán jó ötlet lenne, először el lehet menni mondjuk Marokkóba.


Nem nevezném tapasztaltnak azt, aki soha nem látta, hogy él a világ 90%-a.

jan. 28. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 Kései Sirató ***** válasza:
100%

Én úgy látom, hogy ez a fogalom relatív.


Csak azokhoz képest vagyok tapasztalt utazó, akik kevesebbet utaznak, mint én.

A munkahelyemen egyik legtapasztaltabb vagyok, de vannak olyan földrészek, ahol még sohasem jártam, pl Dél-Amerika.


Viszont tapasztalt vagyok abban, hogy magam szervezte utazásokra mentem elég sokat és sokféle prioritással. Szeretem a nagyon olcsó és nagyon drága utazásokat is, ebben vagyok a legtapasztaltabb, hogy sokat utazok sátorral, kempingbe és sokat megyek repülővel is 4-5 csillagos fullos szállodába, mert én mindenben látom a lehetőséget és a kihívást is.

Egyetlen embert ismerek, akik hasonlóan gondolkodik, minden más ismerősöm vagy egyáltalán nem utazik, vagy ha igen, akkor csak olcsón, vagy csak drágán. Én mindegyik verziót egyoldalúnak találom. Mindig minden vonatkozásban érdekel minden.

Nem akarok lemaradni semmiről. Abban is sokoldalú vagyok, hogy mindenféle járművet is imádok. Vonatot, hajót, repülőt, autót, mindent.


Otthon ülni utálok.

jan. 30. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
65%

Mondok egy példát. Csehországban vannak olyan harmadrendű utak, amelyek fizetősek. Ez egy tapasztalatlanban fel sem merül, mert ahhoz van szokva, hogy csak az autópályák fizetősek, ha még csak Horvátországban és Ausztriában járt például. Aztán jön egy jó magas bírság, ami tapasztalttá teszi.


Nagyon sokféle lehet a külföldön szerzett élmény, tapasztalat. A legfontosabb szerintem a nyelvismeret és az, hogy legyen pénzed. Az sem árt, ha van biztosításod. És ha Afrikába utazol, akkor legyen védőoltásod is arra, amire kell.

jan. 30. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 A kérdező kommentje:
Köszi 7-es, ez is jó szempont, hogy te sok mindenre kapható vagy utazás szempontjából, viszont talán ez is önmagában csak beállítottság, idővel váltod ezt tapasztalatra. :-)
jan. 30. 15:45
 10/23 Kései Sirató ***** válasza:
100%

7-es vagyok


Sajnos nem vagyok fiatal, majdnem 50 vagyok, több, mint 25 éve utazgatok folyamatosan, szóval 25 év tapasztalatom van mindenféle jellegű/időtartamú/árfekvésű utazások vonatkozásában.

jan. 31. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!