Kezdőoldal » Utazás » Európa » Erdélybe megéri innen kiköltözni?

Erdélybe megéri innen kiköltözni?

Figyelt kérdés

Nagyon szép vidék, rengeteg történelmi épülettel, látnivalóval.Szinte bárhova megy az ember, nem győz ámulni, hogy eddig miért nem járt itt.

A klasszikus székelyföld(Belső-Erdély), vagy a partium(külső része Erdélynek), vagy a Bánság a jobb része Erdélynek?

Aki ott él, milyennek ítéli meg a helyzetét, mint kisebbségben élő ember?

Nagyvárosban vagy kisebb településen jobb élni Erdélyben?



2015. okt. 8. 09:17
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Én Erdélyben élek, Székelyföldön éltem 20 évig, azóta pedig egyetem miatt Kolozsváron.


Érdekes módon, pont az idei nyártól foglalkoztat a gondolat, hogy kiköltözzek Magyarországra :)

Több ok miatt is, de a legfőbb okaim azok, hogy ott sokkal több lehetőségem van karrierem szempontjából, mivel kommunikációtudományt tanulok az anyanyelvemen, itt szinte mindenhol kizárólag románul kérik ezt. Emellett amikor odakint voltam turistaként, sokkal több pozitívum ért, mint negatívum, egész más a mentalitás.

Nem hiába mondják, hogy Románia le van maradva 50 évvel, ez így igaz.


Persze, a gyönyörű táj az káprázatos, számomra pótolhatatlan is, de így fiatalként most nem ez a prioritás.


Nem elfogultságból mondom, de tényleg Székelyföld a legjobb rész, ott még valamennyire van haladás, és nem a tipikus buta Balkáni mentalitás, ezután pedig inkább a partiumi rész.


A másik kérdésedre pedig, a kisebbségire az a válaszom: nem jó. Egy két éve tanultam meg románul annyira, hogy megmerjek szólalni az utcán/üzletben, addig mindig szégyeltem és mást kértem meg. Székelyföldön nem tudnak az emberek románul, az iskolában használtuk csak, heti 4 óra alkalmával, akkor is csak irodalmat.

Szerencsére itt, Kolozsváron azért foglalkoznak a multikulturalitással, de még mindig kényelmesebb egy románnak, mint egy magyarnak.


Kis faluból jöttem, az elemeti ott végeztem. Aztán Székelyudvarhelyen, és most Kolozsváron. Szóval kipróbáltam mind a három típust, bár még nagyon fiatal vagyok, sok tapasztalatom nincs, én úgy érzem így is volt rendjén. Míg kislány voltam, babázni a legjobb a falucskában volt, alig járt autó, mindenki ismert mindenkit. Aztán gimnáziumnak egy kicsit nagyobb város, több fiatallal, és mire felnőttem itt vagyok a nagyvárosban, ahol több a lehetőségem.


Ha van még bármi kérdésed, szívesen válaszolok :)

2015. okt. 8. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

A neten kutakodva csak a nagyobb városokról írnak hogy mennyi magyar ember él ott.

Neked mik a tapasztalatok?

Kisebb városokban, falvakban több magyar ember él, vagy vannak színtiszta magyar települések is?

Vannak akik külföldről költöznek oda?

Megélhetést nem kérdezem, mert az mindenhol nehézkez, bárhol is van az ember.

Valahogy az fog meg Erdélyben ott a magyar közösség mintha összetartóbb lenne, itt ebben az országban már mindenki irigy a másikra, ha csak egy kicsit is több mindene van, mint a másiknak.

2015. okt. 8. 10:37
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Egyre kevesebb és kevesebb a magyar, a fiatalok többsége is megy el, pont azokért a dolgokért, amiket felsoroltam. Persze azért még vagyogatunk...Igen, van színtiszta magyar falu, az enyém is az (+ romák), Székelyföldön kevés a román. De az én tapasztalataim azt mutatják, hogy ezeken a helyeken már inkább az idősödő korosztály miatt van - ha egyáltalán van - összetartás. Itt meg egy pályakezdő nincs amit csináljon. Amit az összetartásról írtál pedig, nem is tudom mit mondjak...Annyira sosem foglalkoztatott, de az én meglátásom szerint itt is megvan az az irigység, ember emberre, csak lehet nem annyira látszik ki, mert a magyar - román ellentét, a kisebbség sokkal láthatóbb.

Külföldieket ide költözni nem nagyon látok, fiatalok jönnek egy-egy félévre tanulni, világot nézni, de nem sokan akarnak itt letelepedni. Több az innen külföldre költöző, mint fordítva, az biztos.

Gyerekeknek és nyugdíjasoknak Székelyföld szerintem a legideálisabb hely, de az aktív lakosság nem nagyon tud labdába rúgni. Kolozsvár, a nagyvárosok pedig, itt azért akad lehetőség, de akkor alapvető az ország nyelvének a tudása.

2015. okt. 8. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Egy nyugdíja életre rendeznkednék be.

Egy kisváros közelében valami csendes faluban(de azért nem a világ végén), egy jó közösségben venni egy szép kertes házat, a falu lakosaival jó viszonyt kialakítani, sokat túrázni a vidéken, és élvezni azt a környezetet amit Erdély ad.

Nagyvárost azért nem írtam, mert ott akár a lakások, akár a házak nagyon drágák, nem is tudom, hogy azok az árak, amin hírdetik ezeket, kinek találták ki, mert a román lakosságnak erre biztos nincs pénze.

2015. okt. 8. 11:20
 5/9 anonim ***** válasza:
33%

tisztelt kérdező, ha megfogalmazódott benned a kérdés, az azt jelenti, érdemes lenne komolyan segítséget nyújtanunk abban, hogy elérd a jó levegőt, a csodás tájat és a szép épületeket.

Bár az az érzésem, sok magyar tévét nézel, és kevés más országban jártál. Ha egyszer az életben kevesebb ostoba piárt néznél, és elindulnál tőlünk nyugatra, nem csak a tévédet dobnád ki az ablakon, hanem soha többé nem álmodoznál erdélyről.

2015. okt. 8. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Ebben az esetben, elnézést a tegezésért.


Erre a célra szerintem egy székelyföldi falu tökéletesen megfelel, Székelyudvarhely környékét maximálisan ajánlom :) Kedves emberkékkel van tele.

2015. okt. 8. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 talor ***** válasza:

Kedves kérdező!


Egy csónakban evezünk. 2008-ban jártam első alkalommal Székelyföldön, felejthetetlen élmény volt. Tavaly ismét sikerült eljutnom, s azóta jártam ott többször is. Szívesen le is telepednék Székelyföldön, konkrétan a Gyergyói-medencében, de ha a munkalehetőséget nézzük, jóval kevesebb, mint Magyarországon. Sajnos ezt már több barátom is panaszolta. Ők kipróbálnák Nyugat-Európát, de én mégis Székelyföldre vágyom. :)

2015. okt. 8. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Szerintem nem igaz, hogy Romania "50 evvel le van maradva". Mindket orszagban vannak elhetobb es nyomorusagosabb helyek, de ugy atlagban egy szinten van a ketto. Talan Romania meg elobbre is van. Elheto orszag, szepek a tajak; az emberek rendesek, nem pedig irigyek es pokhendiek.


Persze a megelhetes attol fugg, hogy mit vegeztel, mit tudsz, hol laksz. Peldaul kommunikacio szakosokbol Dunat lehet rekeszteni, es ha emelle meg romanul se tudsz, akkor nincs sok eselyed, de ez nem az orszag hibaja.


En Brassoban lakom (Bukarestbol koltoztem ide), programozokent dolgozom. Itt nagyok az arak, mert ez amolyan turista varos, de a keresetembol problema nelkul meg tudok elni. Minden hetvegen 15-20 km-t kirandulok a kornyezo hegyekben (bar fosok a medvektol, de eddig meg nem ettek meg egyszer sem).

2015. okt. 9. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:

Kedves kérdező!

Végül kiköltözött Erdélybe?

2022. márc. 2. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!