Kezdőoldal » Utazás » Magyarország » Könnyű eltévedni kijelölt...

Könnyű eltévedni kijelölt túraútvonalokon?

Figyelt kérdés
Nem túráztam még, és érdekelne hogy kijelölt túraútvonalon mennyire könnyű eltévedni? Kell hozzá térkép és iránytű, vagy így az is fölösleges? Tapasztalatok?

2023. jún. 19. 11:58
1 2 3
 11/28 anonim ***** válasza:
39%

"De lehet én vagyok a hülye, mert ttszervezőként nyomtatott itinert adunk kézbe"


Én rendszeres tt résztvevőként alapvetően kötelezővé tenném az útvonal közzétételét digitális formában pl. gpx fájlként.


Már csak azért is mert ahány szervező annyi itiner. Van aki kisregényben írja le az útvonalat és alig lehet kihámozni az irányt. Mások használhatatlan térképet adnak, amin adott esetben még az útvonal is rosszul van jelölve.


Vagy rendszeres túrázók, futók számára például fontosabb lehet egy táblázatos útvonal összesítés a jelzéskövetésekkel + szintmetszettel. Ezt sem mindenki adja.


"alig-alig látok Oudoor GPS-t papírtérképet annál többet"


Azért ez elég csalóka, egyrészt külön GPS nem kell egy TT-hez. Másrészt azért egy szervezett TT némileg más történet, hiszen ott azért adott az útvonal, a leírás, vannak ellenőrzőpontok ahol jó esetben regisztrálnak, követnek.


Azt is tegyük hozzá a TT-ken sok olyan induló van aki azt sem tudja merre van az előre, aztán csak bolyong, meg elkeveredik. Azért messze nem arról van szó, hogy TT-ken tökéletes tájolási és térképolvasási ismeretekkel járnának az emberek. Simán csak nem jutnak el addig, hogy letöltsenek egy alkalmazást, mert nem is tudnak a létezéséről.

2023. jún. 19. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/28 anonim ***** válasza:
89%

Évtizedek óta túrázom és határozottan állítom: igenis el lehet tévedni.

Sok helyen előfordult már velem, hogy nyoma veszett a jelzésnek egy elágazásnál, és hiába jártam végig az összes lehetséges irányt, egyiken se találtam 200-300 méteren belül jelzést. Különösen, ha nincsenek nagy fák az elágazás közelében, akkor simán lehet.

Előfordult, hogy átjelezték az utat: pl. régi térképen még piros kereszt, új térképen már kék vonal. Hogy az ilyesminek mi értelme van, azt el se tudom képzelni, mindenesetre jó szívatás azok számára, akik régi térképpel túráznak.

Előfordult már, hogy a turistajelzés néhány száz méteren egy életveszélyesen forgalmas főútra vitt ki, ráadásul olyan helyen, ahol padka sincs, ahol lehetne az úttest mellett menni. Mivel akkor egyedül voltam és nem siettem, föltérképeztem egy olyan útvonalat, ami teljesen jól járható, és elkerüli a főutat.


Nekem kifejezetten rossz véleményem van a turistajelzések követhetőségéről. Van, ahol teljesen feleslegesen valóban 10 méterenként jelzések vannak, máshol viszont elágazásoknál sincs vagy nem egyértelmű a jelzés. Az az érzésem, aki eldönti, hogy hová fessék, az egyszerűen nem tud a tájat nem ismerő, csak a jelzésre támaszkodni akaró ember fejével gondolkodni.

2023. jún. 19. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/28 anonim ***** válasza:
85%

Szerintem aki túrázik, az főleg tudja, milyen könnyű elkeveredni.


Néha elég csak egy kis ösvénnyel hamarabb bekanyarodni, és máris teljesen máshova halad tovább az ember. Adott esetben szintben is, ami egy kevésbé edzett embernek nem lesz jó élmény.

2023. jún. 19. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 anonim ***** válasza:
87%

#12 A jelzésektől én is falnak tudok menni.


Van ahol megállok az egyik mellett és látom a következő 3 jelzést is egy olyan útvonalon, ami amúgy A-ból B-be vezet zéró leágazással és letérési lehetőséggel.


Máshol meg szinte sehol nincsen jelzés. Legfőbb probléma a kereszteződések, elágazások jelzetlensége, mert ott nagyon el lehet kavarodni.

2023. jún. 19. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 Pongi57 ***** válasza:
84%
Eltévedés és eltévedés között is van különbség. Más az, ha valaki épp nem figyel és nem tér le egy kereszteződésben, megy tovább egyenesen és pár száz méter után rájön, hogy már nem lát jeleket, vagy másokat lát, mint kéne. Ez gyakori (legalábbis nálam). Az a fajta eltévedés, hogy egyszer csak azt sem tudom hol vagyok, nem tudom merre kell elindulnom, az némi előzetes felkészüléssel, térképpel kiküszöbölhető. Például ha tudom, hogy emelkedő vár rám, de eleinte sík majd aztán lejtős lesz az út, akkor ennek gyanússá kell válnia. Vagy ha délnyugatnak tartasz és a nap mégis mögüled süt, akkor szintén nem stimmel valami. Érdemes nyitott szemmel, ésszel túrázni és akkor nagy baj nem lehet. Alapszabály: ha letértél a tervezett útról, akkor vissza kell fordulni és addig menni visszafelé, amíg ismét meg nem találod azt a turistajelzést, amit követned kell. Egy mobil app offline térképpel nagyban minimalizálja az eltévedés lehetőségét. A papírtérképhez képest annyival "laikus-barátabb", hogy fixen mutatja, hogy pontosan hol vagy, csak azt kell kitalálnod, hogy merre indulj, hogy a tervezett utadon legyél. A papírtérképen, ha eltévedtél, akkor azt is jól kell kisakkozni, hogy hol is lehetsz valójában. Ahhoz kell egy alapvető térkép olvasási rutin, ami egy kezdőnek nem feltétlenül van meg.
2023. jún. 20. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/28 NTBS ***** válasza:
31%
Van, akinek igen.
2023. jún. 20. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/28 anonim ***** válasza:
63%

El lehet tévedni, de Magyarországon azért elveszni nem nagyon fogsz.

Telefonos térképpel Magyarországon nekem jók a tapasztalataim, a térkép le van töltve, és GPS jel is szokott lenni ami a telefonos lefedettségtől ráadásul független. Plusz mellette szól, hogy teljesen intuitív, bárki képes használni, ellentétben a térkép/iránytű/tájoló verzióval, amivel a többség szerintem semmit nem tud kezdeni.

2023. jún. 20. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 anonim ***** válasza:
82%

A túrajelzésekkel az a gond, hogy egyesületek önkéntes alapon festik. Na bárhová nem lehez csak , de felújítást, hibajavítást igen.

És a lelkesedés nem mindig találkozik az átgondoltsággal.

2023. jún. 20. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 anonim ***** válasza:
58%
Kíváncsi vagyok hogy akik lepontoznak kiléptek e valaha a panel falai közül :D
2023. jún. 20. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/28 anonim ***** válasza:
42%

9. Ja! Ha a műholdra van szabad rálátás egy szurdokban, akkor a pozíció legalább megvan. Kár, hogy a mobilok GPS antennája messze nem olyan jó, mint mondjuk egy GPS/GLONASS/Galileo/Multi-Band/Multi-GNSS vevővel szerelt óra, vagy outdoor GPS.

A telőt használónak azt is kell tudnia, hogy hogyan tud vektoros turistatérképet a telefonra varázsolni és alkalmazni.

2023. jún. 21. 06:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!