Kezdőoldal » Utazás » Repülés, repülőjegyek » Miért váltogatják a repülőtere...

Miért váltogatják a repülőtereken a landolás/indulás irányát?

Figyelt kérdés
Hol az egyik végére érkeznek, hol a másikra.
2018. ápr. 17. 10:07
 1/7 anonim ***** válasza:
88%
Leginkább a szélirány változása miatt.
2018. ápr. 17. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
78%

- Elsődlegesen szélirány

- Másodlagosan honnan érkezik, vagy merre várakozik

- Esetleg a leszállást segítő rendszer (pl. ILS) melyik végére van téve a pályának

2018. ápr. 17. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
57%
ez sokösszetevős kérdés. van egy tervezett alaphelyzet igen, amit többiek is írtak, aztán persze igen sokszor nem sikerül azt betartani késések vagay korábbi érkezések miatt, aztán hát a pillanatnyi helyzet dönti el, mi legyen.
2018. ápr. 17. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
38%

Nagyon nagy mertekben függ a torony, vagyis a legiiranyitok döntesetöl (igazabol ök utasitjak a pilotat).

Az ö döntesük pedig az elöttem valaszolok adatai alapjan keletkezik, figyelembe veve a forgalmat is, amikor több gep egyszerre var landolasi engedelyre.

2018. ápr. 17. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
77%

Ha nagyobb szél van, akkor a szélirány dönti el, hogy merről érkeznek és indulnak.


Ha szélcsend van, akkor a helyi sajátosságokat veszik figyelembe (pl. Budapesten a 31-es, azaz északnyugati irányokat használják, hogy a leszálló gépek hangja ne zavarja a városlakókat, különösen éjjel).


Ahol több különböző irányú (pl. egymásra merőleges) pálya van, ott pl. a célreptér helye is számíthat.

2018. ápr. 17. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Én arra gondoltam először, hogy nem tesz jól a pályának, ha folyamatosan csak az egyik irányból érkeznek a gépek. Gyakran nézem a radart és szerintem Budapesten párnapontja váltják az irányt. Vagy napközben is megteszik ezt?
2018. ápr. 17. 18:31
 7/7 anonim ***** válasza:
90%

Fel nem foghatom, miért van minden válasz lepontozva.

A döntéshozó az a gépen, aki repüli. A torony utasítását felülbírálhatja (persze meghatározott kereteken belül).

De nem ez a lényeg.

A fel- és leszállás széllel szemben történik. Minden repülőtér elsődleges futópályája az uralkodó széljáráshoz van igazítva.

Nálunk ez 310 fok, innen jön a pálya megjelölése is (31-es).

Ha éppen ellenkező irányból fúj a szél, akkor a leszállás is ellenkező irányból történik.

Persze az alapképletet sok dolog felülírja.

Pl. a szél nem tudja, hogy csak 310 fokos lehet, vagy 130 fokos. Fúj is össze-vissza.

Írod az elhasználódást. Na annak semmi jelentősége sincs ebből a szempontból.

Ha az A és a B futópálya egyike használhatatlanná válik, akkor kizárják a forgalomból, amíg meg nem javítják.

A bal és jobb használata a pillanatnyi forgalomtól függ.


Katasztrófafilmekben lehet olyant hallani, hogy a pilóta egyenes bevezetést kér. Itt arról van szó, hogy elvileg kellene egy iskolakört repülni a biztonság kedvéért.

Az egyenes bevezetés ennek mellőzését jelenti.

Ha nagyon nagy a baj, akkor nincs lehetőség az optimális irányból érkezni, bármerről is fúj.

Ilyenkor a földi irányításnak az a dolga, hogy mindent eltakarítsanak a bajban lévő gép útjából.


Budapest esetében él egy rendelet, mely a sok lakossági panasz miatt született, s megtiltja a város felőli leszállást. De mint írtam, a döntés azé, aki repüli a gépet.

Sokszor felül is bírálják.

Nem vagyok repülős szakember, ha butaságot írok, akkor bocs, ezt hallom, olvasom olyanoktól akik értenek hozzá:

A taxizás (földön gurulás) költséges mulatság, s Vecsés irányából hosszabb a taxiút az állóhelyekig. Ezért nem onnan száll le sok gép.

2018. ápr. 17. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!