Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » A vagyonszerzési illeték...

A vagyonszerzési illeték kivetésére mennyi ideje van a NAV-nak?

Figyelt kérdés

Szeptemberben vásároltunk saját lakást, mert az albérletünket eladták a fejünk fölül(bőven több, mint 20M ft-ért és bazi sok hitellel) és még nem kaptunk semmilyen levelet a NAV-tól. Az ismerőseim körében kb. Makótól Jeruzsálemig lehetne sorolni az időtartamot, amikor is megkapták a csekket. Van, aki 2 hónap után kapta meg, van, aki 2,5 év (!!!) után. A két végpont között mindenféle időpont játszik. A kérdésem az lenne, hogy a NAV ilyen szempontból önkényesen megtehet bármit? Mármint mi az, hogy akármikor kiszabhatja? Nincs valami határidő erre? Hogy ha 1 évig nem küldte, akkor kész, később már nem teheti meg? És, ha nincs ilyen, akkor MIÉRT NINCS?! Engem ez rettenetesen felháborít! 1 millió forint feletti a ránk eső illeték összege, és a lakásra kapott hitel erre már nem is volt elég. Családi segítséggel, nagy nehezen összekuporgattuk ezt a "kisebb vagyont" és most nem merünk hozzányúlni, mert ki tudja, mikor küldik ki a csekket! Nevetséges! Közben meg kong a lakás az ürességtől, mert bebútorozni már nem nagyon jutott miből. Közben az autónk is gallyra ment, tehát tudnánk mire költeni ezt a pénzt. A részletfizetés alanyi jogon nem jár, mert hiába vagyunk első lakásvásárlók, sajnos 35 évesek (ha egy hajszállal is), de elmúltunk már, tehát tényleg nem merünk ebből egy forintot sem költeni addig, míg nincs határozatba foglalva az, hogy ezt a "könnyítést" a részükről megkapjuk.


Szóval jogi szemszögből nézve mi a helyzet? A NAV tényleg pofátlanul megtehet ebben a témában bármit?


A válaszokat előre is köszönöm...:)



2019. nov. 29. 04:24
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
100%

"Szóval jogi szemszögből nézve mi a helyzet"


"A vagyonszerzési illeték kiszabására irányuló eljárás esetén a határozat meghozatalára nyitva álló határidő hatvan nap."


A határozat átvételét követően van lehetőséged fellebbezni. A fellebbezési határidő lejártát követően válik "jogerőssé" a határozat. Ha fellebbezel, akkor logikusan az alaphatározat nem lesz jogerős.


Még nincsenek elkésve. A határozathozatalba a postai átfutási idő nincs benne.

2019. nov. 29. 05:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
48%
Arról nem a NAV tehet, hogy tovább nyújtózkodtál, mint amíg a takaród ér, és most égeti a zsebed a pénz.
2019. nov. 29. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 A kérdező kommentje:
Én ezt értem, de nem a kérdésre válaszoltatok! A kérdésem az volt, hogy a NAV-ot nem szankcionálja -e valamilyen másik szerv arra vonatkozóan, hogy mikor/meddig küldheti ki valakinek az illetéket? Mert ez számomra elfogadhatatlan, hogy “bármikor és bármeddig” terjedhet az időkorlát! Mi az, hogy 2,5 év eltelte után még -úgymond- kiküldheti?! Értitek? Az ember nem tudja, hogy mikor számítson rá! Miért nincs olyan, hogy ha valaki mondjuk 1 évig nem kapta meg a befizetésről szóló csekket, akkor utána már hiába küldi ki a NAV, nem vagy köteles befizetni, mert “határidőn” túl érkezett és megreklamálhatod? Én erre gondolok! Ő bármikor kiszabhatja rám, évek múlva is akár, és én köteles vagyok minden esetben határidőre befizetni? Hol van itt az igazság? :/
2019. nov. 29. 15:13
 4/19 xswerdy ***** válasza:
az általános elévülési idő 5 év (annak most nem nézek utána, hogy ez esetleg speciális eset-e), azaz 5 éven belül küldheti. Illetve utána is, csak akkor hivatkozhatsz az elévülésre.
2019. nov. 29. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
És akkor mi van, ha ez számodra elfogadhatatlan? Gondolod, hogy ez a NAVot (vagy bárkit) meghat?
2019. nov. 29. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:

A kérdésedre válaszoltunk:


" vagyonszerzési illeték kivetésére mennyi ideje van a NAV-nak?"


Hát ennyi.


Ha úgy érzed, nem tartja be a szabályokat a hatóság, tegyél panaszt. Van rá lehetőséged.


A magam részéről örültem, hogy - annak idején - kb. 8 hónap múlva kaptam az illetékről határozatot. Addig legalább nálam kamatozott az illeték összege, nem beszélve arról, hogy biztosan elő tudtam addigra teremteni.

Nem igazán értem a problémádat. Ha az eseményekkel ellentétben nagyon gyorsan be kellett volna fizetned az illetéket, abban az esetben nem kongana a lakás az ürességtől, sikerült volna már bebútoroznod?

Most, hogy nyomja a zsebed az összeg és még nem tudtál "megszabadulni" tőle, már kong a lakás?

Nem látom át az összefüggést... :)

2019. nov. 30. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
Történt azóta vmi a NAV részéről?
2020. jan. 19. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:
Nem, semmi! Próbáltam a NAV-nál érdeklődni, hogy hol tart a folyamat, és még felvilágosítást sem tudtak adni. A tulajdonjog bejegyzés megtörtént még december elején, arról megkaptuk a határozatot.
2020. jan. 20. 01:12
 9/19 anonim ***** válasza:

Nem lehet, hogy a földhivatal részéről történt valamilyen mulasztás? Csak azért kérdezem, mert az kicsit elfogadhatatlan (és legfőbbképpen hihetetlen), hogy nem tudnak felvilágosítást adni olyan ügyben a NAV-nál, ami állítólag "náluk van" már.

Nem lehet, hogy nem kaptak az ingatlanszerzésről értesítést a földhivataltól?


Ugyanis:

Az adásvételi szerződést szerkesztő ügyvéd köteles a NAV adatlapot is elkészíteni, és azt a bejegyzési kérelemmel együtt a földhivatalnál érkeztetni.


A földhivatal automatikusan küldi tovább az adatlapot a NAV-nak a szerződés egy példányával. Ezek alapján történik a vagyonszerzési illeték kiszabása.

2020. jan. 21. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:
Én azt érdeklődtem meg a NAV-nál, hogy előreláthatólag kb. mikor várható az illeték kirovása? Erre az volt az ügyintéző válasza, hogy "fogalmam sincs, ki ekkor, ki akkor kapja meg". Az ügyvédnél is érdeklődtem, ő is azt mondta, hogy tök változó. Állítása szerint ő minden papírt tovább küldött, a földhivatal is, szóval passzolok, hogy mire és, hogy miért várunk...meg, hogy meddig. De mindenképp megfogom írni, ha megkaptuk!
2020. jan. 22. 00:29
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!