Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Adóbevallás tervezetet ha...

Adóbevallás tervezetet ha elkészíti a NAV, abban szerepelni fog a tavaly eladott lakás utáni adó-kötelezettségem? Vagy azt nekem kell intézni?

Figyelt kérdés
Nem sikerült még másik lakást vennem, de adóznom mindenképp kell, mert két éven belül történt az eladás a vételhez viszonyítva.

2020. febr. 20. 14:39
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Nem szerepel benne. A NAV nem tudja, hogy te milyen költségeket kívánsz elszámolni, stb, stb. Azt magadnak kell intézni.
2020. febr. 20. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm! Személyesen kell a NAV-nál intézni?

Azért vagyok bizonytalan, mert már több lakás vételem-eladásom volt, amiknél adót nem kellett fizetnem, de illetéket igen. Azt pedig automatikusan kipostázták.

2020. febr. 20. 15:23
 3/11 anonim ***** válasza:

Az illeték sem automatikus, hanem az ügyvéd intézte az adatlapot.


Adóbevallást intézheted személyesen is, de akár postán is, vagy ügyfélkapuval, e-szja oldalon is akár.

2020. febr. 20. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

"Nem sikerült még másik lakást vennem, de adóznom mindenképp kell, mert két éven belül történt az eladás a vételhez viszonyítva."


Ez még nem alapozza azt meg, hogy kell a bevallásban szerepeltetni és fizetni utána SZJA-t is.


Ha hasznod keletkezett az eladásból, akkor lehet adófizetési kötelezettséged, ez által bevallásban is kell szerepeltetni.


De ha ez nem áll fenn, akkor nem kell a bevallásban szerepeltetni még akkor sem, ha ugyanabban az évben adnád el, mint amelyikben hozzájutottál.


Tehát a lényeg: Akkor kell bevallani a belőle származó bevételt, a vele szemben elszámolható költségeket ha lesz utána adóköteles jövedelem. Ha nem lesz, akkor nem kell.


Vettél 5 millióért egy lakást 2018-ban. Fizettél az ügyvédnek 50 ezret a szerződés elkészítéséért. Kifizetted utána a 100 ezer forint vagyonszerzési illetéket, a földhivatalnak a 6.600 forint bejegyzési költséget. Eladtad 2019-ben 5,1 millióért.


Bevétel 5,1 millió

Elszámolható költségek az eladott ingatlan megszerzésére fordított, igazolt kiadások, amit a törvény enged elszámolni:

5.156.600,- (5 millió + 50 ezer + 100 ezer + 6.600)

Különbség - 56.600,- Ft

Negatív, tehát nemhogy hasznod (adóköteles jövedelem) nincs rajta, hanem még veszteséget is produkáltál.


Nincs mit bevallani, tehát nem kell a bevallásban szerepeltetni, viszont az ügylettel kapcsolatos iratokat az adó elévülésének idejéig meg kell őrizni, hogy egy adóellenőrzés esetén tudd igazolni, hogy nem kellett a bevallásban feltüntetned.

2020. febr. 21. 05:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a részletes infót!

Azt tudom, hogy különbözet után kell adózni, esetemben 14 millióért vettem és 17-ért adtam el. Tehát 3 millió adóköteles, mínusz a költségek. Az egyéb kiadásokról meg vannak a papírok, de azt nem tudom, hogy pl. az ingatlan közvetítői díj elszámolható-e, mert ez jelentős összeg volt az ügyvédihez képest?

2020. febr. 21. 14:53
 6/11 anonim ***** válasza:

Ha az ingatlan közvetítői díjat akkor fizetted, amikor az ingatlant szerezted, akkor az is elszámolható megszerzéskor felmerült költségként.


Ha akkor fizetted, amikor eladtad, akkor nem, mivel az eladás nem egyenlő a megszerzéssel. :)


Nem volt ügyem még ingatlan-közvetítővel, így nem tudom, hogy ezt milyen esetben "kérik".

2020. febr. 22. 05:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Közvetítői díjat eladáskor kell fizetni, vételnél nem (mert azt mindig az eladó fizeti).

2020. febr. 22. 11:15
 8/11 anonim ***** válasza:
Ingatlanközvetítői díj is elszámolható, szja törvény nevesíti is.
2020. febr. 22. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Köszi! :)
2020. febr. 22. 20:28
 10/11 anonim ***** válasza:

Ha eladáskor fizetted a közvetítői díjat, akkor szerintem (vagyis nem szerintem, hanem törvény szerint) nem számolhatod el kiadásként a bevétellel szemben, mivel az nem megszerzéskor felmerült költség, hanem értékesítéskor felmerült költség.


Azért kérdeztem, hogy mikor fizetted.



SZJA törvény


"62. § (1) * Az ingatlan, a vagyoni értékű jog átruházásából származó bevételből (a szerzés időpontja szerint megosztott bevételből) le kell vonni az átruházó magánszemélyt terhelő következő igazolt költségeket, kivéve azokat, amelyeket valamely tevékenységéből származó bevételével szemben költségként elszámolt: *


a) a megszerzésre fordított összeget, és az ezzel összefüggő más kiadásokat;


b) az értéknövelő beruházásokat;


c) * a szerzési időponthoz tartozó bevételrész arányában az átruházással kapcsolatos kiadásokat, ideértve az adott ingatlannal kapcsolatban az állammal szemben vállalt kötelezettség alapján igazoltan megfizetett összeget is.


(2) * A megszerzésre fordított összeg


a) az átruházásról szóló szerződés (okirat, bírósági, hatósági határozat) szerinti érték;


b) a cserébe kapott ingatlan, illetve vagyoni értékű jog esetében a csereszerződésben rögzített érték;


c) * a kárpótlásról szóló törvényekben szabályozott vételi jog gyakorlása során szerzett termőföld esetében a vételi jog gyakorlása során vételárként szereplő összeg;


d) helyi önkormányzattól vásárolt lakás estében a szerződésben szereplő tényleges vételár;"

2020. febr. 23. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!