Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Van félnivalóm KATA-s vállalko...

Van félnivalóm KATA-s vállalkozóként szerintetek?

Figyelt kérdés

Mostanában egyre több helyről olvasni, hogy a KATA szigorítása helyett inkább az ellenőrzést fogják szigorítani. Ezt egyébként helyeslem, mert rengeteg ismerősöm van akiket KATA-s EV-nek foglalkoztat a munkahelye. Mármint oké...marha magasak a munkáltatói járulékok, ezt értem és ez szomorú. De ez így velünk, tisztességes KATA-s vállalkozókkal elég nagy kitolás.

Én online végzem a tevékenységem, audio anyagokat készítek megrendelésre (háttérzenéket Vlogok, reklámok, egyebek alá) és van jó pár partnerem akiknek bőven 1 millió felett számlázok. Ezek csak és kizárólag külföldi emberek, cégek. A könyvelőm szerint ebből nekem egész biztos nem lehet gondom, mert külföldi partner, ezt biztos nem minősíthetik bujtatott munkaviszonynak. Viszont erre vonatkozóan én nem olvastam semmi olyan kritériumot ami megerősítené vagy megcáfolná ezt az állítást. Felkerestem egy adótanácsadót aki szerint érdemes lenne keretszerződéseket íratni a partnereimmel és tök véletlenül ő szívesen megcsinálja nekem potom 150ezer forintért. A könyvelőmmel egyeztettem erről, ő azt mondta, hogy szerinte csak le akar húzni, nincs erre szükség, erre akkor lenne szükség, ha tényleg valami gyanús dolgot akarnék bebiztosítani, hogy rögzítve legyenek a feltételek, hogy hogy dolgozom, hol dolgozom, kinek a tulajdonában vannak az eszközök amikkel dolgozom, stb. De szerinte így, hogy csak és kizárólag külföldi partnereim vannak már minimum 4 éve, így értelmetlen, pláne hogy korábban egyik céggel sem álltam alkalmazotti munkaviszonyban, mivel hogy szerinte ezeket a KATA-s EV-ket fogják először ellenőrizni.

Ti erről mit tudtok, mit gondoltok?



2020. febr. 24. 16:59
 1/8 anonim ***** válasza:
89%

Hasonló helyzetben vagyok. Ami egészen biztos: a KATA-törvény alapján nem minősül munkaviszonynak a mi jogviszonyunk. Ez egy törvényi vélelem, amit csak konkrét bizonyítási eljárásban lehet csak megdönteni. Biztos továbbá, hogy senki nem látja előre a jövőt: nem tudjuk, hogy a NAV mit fog és mit nem fog tenni. A "keretszerződés" tényleg lehúzásnak tűnik, mert a szerződéseket tartalmuk alapján kell megítélni, nem pedig a nevük alapján. Ergo egy adásvételi szerződés akkor is adásvételi, ha ajándékozási van ráírva, stb. Magyarul bármit is ír bele az adótanácsadó, az nem fogja befolyásolni a te adójogi helyzetedet.

Ha abból indulok ki, hogy külföldi cégeknek számlázunk, ergo külföldi pénzeket hozunk a gazdaságba, szerintem nem vagyunk célkeresztben. Sőt, a NAV szerintem inkább a cégeket vizsgálja, akik KATA EV-ként foglalkoztatnak embereket, nem pedig magukat az egyéni vállalkozókat.

2020. febr. 24. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Én is ebben bízom, csak jobb félni, mint megijedni. :) Köszi a kommented, jár a zöld pacsi!
2020. febr. 24. 17:58
 3/8 anonim ***** válasza:
5%
millió fölött számlázol de nincs 150e-ed egy legális szerződésre?!
2020. febr. 24. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Kötözködni jöttél csak ide?

Nyilván van, pont azért van többek között, mert nem szórom két marékkal. Ezt pontosan azok gondolják akik annyira szűk látókörűek, hogy azt hiszik, hogy a gazdagoknak nem számít 30-40-50ezer. Hogyne számítana. És kiadom, ha ki kell adni, de FELESLEGESEN nem adom ki.

2020. febr. 24. 22:43
 5/8 anonim ***** válasza:
51%

"Ami egészen biztos: a KATA-törvény alapján nem minősül munkaviszonynak a mi jogviszonyunk. Ez egy törvényi vélelem, amit csak konkrét bizonyítási eljárásban lehet csak megdönteni."


Sokszor le lett már írva, hogy a szerződés valós tartalam szerint kerül megállapításra a vélelem, nem a kata trv. alapján.


"Nem a gombhoz veszel kabátot, hanrem a kabáthoz gombot"


Ha a szerződésed valós tartalmi elemei munkaszerzződésre utalnak a 7001/2005. (MK 170.) FMM-PM együttes irányelv rendelet elsődleges és másodlagos minősítő jegyei alapján, akkor irreleváns az adózási módod választása és a rá vonatkozó trv.-ben foglaltak, mivel nem a kedvezőbb adózási módhoz kell a szerződést megválasztani, hanem a szerződéshez a megfelelő adózási módot.

2020. febr. 25. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

> Sokszor le lett már írva, hogy a szerződés valós tartalam szerint kerül megállapításra a vélelem, nem a kata trv. alapján.

Akkor sokszor rosszul "lett leírva". A jogszabályi hierarchiában a törvény az irányelv felett áll. A KATA tv. pedig az elkülönítési szempontoknál több olyat pontot is tartalmaz, ahol az adózó tulajdoni/birtokviszonya számít, nem a konkrét szerződés. Ilyen pl. a saját birtokú helyiség, vagy hogy az eszközöket/anyagokat ne a másik fél bocsátsa az adózó rendelkezésére. Ha egynél több pont megvalósul, akkor az nem munkaviszony. Pont. Innentől minden irányelv, rendelet, vagy a NAV egyoldalú jogi aktusa indifferens.

2020. febr. 25. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Existetila Crisis volt már Navos ellenőrzésed? :-)
2020. febr. 25. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Én kizárólag egyetlen egy "ügyfélnek" dolgozom, mint katás, ráadásul ez a korábbi munkahelyem. Mégsem félek, mert a bujtatott munkaviszonyra vonatkozó 7 pontból a minimum 2 bőven megvan, tehát nem minősíthetik át rendes munkaviszonyá, ahogy a te esetedben sem. 2 pont, pipa, pipa. Kész. Nyugodt lélekkel várom az ellenőrzést.
2020. márc. 1. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!