Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » SOS! Hogyan kell adószámlát...

SOS! Hogyan kell adószámlát egyeztetni a főkönyvvel?

Figyelt kérdés

Pályakezdő vagyok, analitikus könyvelőként dolgozom de sajnos a munkahelyemen senkinek sincs kapacitása arra, hogy elmagyarázza nekem ezt a dolgot de mégis elvárják, hogy a kisujjamból rázzak ki egy mérlegkész főkönyvet.


Szóval addig megy, hogy a bérprogramból leegyezetem a 54,55,56 - ot és ezután következene a járulékok/adók (SZOCHO, SZAHO, SZJA, NYBJ, EB, ÁFA, TAO) összenézése az adószámlával majd az átvezetgetések. Egyszerűen nem értem, hogy mit kell néznem az adószámlán és mit a főkönyvben. Szóval nagyon boldog lennék, ha valaki segítene, és megpróbálna rávezetni ennek a logikájára. Sajnos a pszü OKJ-n egyáltalán nem beszéltek nekünk ilyenekről. Boldog lennék ha valaki megszánna. :(


Köszönöm.


20/N



2020. máj. 7. 18:51
 1/4 anonim ***** válasza:
78%

Hát igen, a püszü okj egy rakás szart nem ér sajnos, és akik elvégzik rögtön könyvelőnek hiszik magukat. Nem véletlenül szoktam mondani, hogy alapszintű könyvelő akkor lesz valaki, hogyha a mérlegképes után legalább 3 zárást megcsinál egy hozzáértő felügyelete mellett.


Az adószámla nem annyira vészes ám, mint aminek tűnik. A bal oldalán látod az előírásokat, amiket a bevallások alapján előírtak, a jobb oldalán pedig a befizetéseket.

Én úgy szoktam kezdeni (hogyha év közben nem történnek meg), hogy a jobb oldalon megnézem, hogy van-e 03, 04, 05 típuskód, és akkor ezeket vegyes tételben megcsinálom. Ezeket az átvezetések és az inkasszók.

Az adónem bal oldalán látod az előírásokat, itt pl egy szochónál a 2020.01.13-i az utolsó, amit figyelembe kell venned (ez a decemberi járulék). Ezeket összeadod és megvan az előírás. Ebből levonod a jobb oldalon a befizetések egyenlegét, viszont az ottani tételeket csak 2019.12.31-ig veheted figyelembe. A kettő különbségéből meglesz az egyenleg. Ez jó esetben max 500 Ft-tal tér el a főkönyvben szereplő értéktől, a különbözet az a kerekítés.


Dióhéjban ennyi, bár itt elég nehéz átadni a metódust.

2020. máj. 7. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Oké, szóval előírások összesen jan 31-ig minusz befizetések dec 31-ig egyenlő egyenleg amit a főkönyv mutat ha nincs 03,04,05 kód. Viszont ha vannak ilyen kódok akkor vegyesbe tényleg átvezetést kell könyvelnem?! (Ez nekem új. Jézusom milyen tudatlan vagyok.) Tehát ha eltér az egyenleg a főkönyv egyenlegétől akkor még nincs átvezetve a kódok alapján vagy pedig rossz számlaszámra lett könyvelve régebben. Jól gondolkozok így ugye?


Az a baj, hogy engem a munkáltató hisz könyvelőnek. Én magamra csak adatrögzítőként tekintek ezzel a végzettségel. A képzésen nyomatták a FIFOT, átlagárat, a STKÁV-ot meg az értékcsökkenések különféle változatait de ilyen dolgokról még csak szó sem esett. Most meg bekerültem egy könyvelőirodába ahol tudnom kéne önállóan dolgozni, de ehelyett csak pislogok jobbra-balra. Komolyan mondom hagyom az egészet. Elkeserítő. Csak tudnám akkor miért lehet betölteni ezzel a végzettségel analitikus könyvelői munkakört például.


Köszönöm a gyors válaszodat. Előrébb lettem vele, ment a zöld kéz. Holnap megpróbálom megcsinálni. :)

2020. máj. 7. 19:45
 3/4 anonim ***** válasza:

Sajnálatos, hogy a munkáltatód teljes értékű könyvelőként tekint rád, mert jól látod, valóban max adatrögzítésre jó a tudásod jelenleg. Feladni nem kell, mert bele lehet tanulni, ha foglalkozik vele az ember és van affinitása is hozzá. Nem megy egyik napról a másikra a könyvelés, de nem tanulhatatlan dolog.


Annyit javítanék, hogy nem január 31-ig, hanem 13-ig nézed az előírást pl a szochonál. Vegyesben tényleg le kell könyvelni az átvezetéseket igen. Gondolj csak bele. Beadtál a nav felé átvezetési kérelmet, hogy pl az áfáról vezessen át a szochora 500 ezer forintot. Ezt ő meg is teszi, az adófolyószámlán rajta is lesznek az átvezetett összegek. Ennek valahogy bele kell kerülni a könyvelésbe is, úgyhogy vegyesben könyvelsz egy T46315-K468 (vagy amilyen számlaszámokat ti használtok).

Ha az egyenlegek nem egyeznek (illetve a kerekítésen túl nem egyeznek), akkor vagy rossz számlaszámra lett könyvelve valami, vagy nem lett megcsinálva az átvezetés, vagy nincs felosztva inkasszó, vagy önrevízió lett beadva, amit nem vettél figyelembe, stb. Számos oka lehet, de ezek a legvalószínűbbek.

2020. máj. 7. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Én igazából kicsit más módszert használok, de a lényege ugyanaz, szóval nem is akarom leírni, mert az előttem szólótól nagyon jó választ kaptál és csak összezavarnálak.


De semmiképp se add fel ennyi után, tény most még nincs meg a kellő tudásod, de tapasztalatok által fejlődik az ember. Már lehet 1-2 év után rutinból fog menni a legtöbb dolog.

De ha van kérdésed nyugodtan kérdezz.

2020. máj. 7. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!