Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Munkáltató meddig kérhet...

Munkáltató meddig kérhet pénzügyi dokumentumokat tőlem? Rá nem érvényes az 5 éves elévülési idő mint a NAVra?

Figyelt kérdés

A pénzügyi szuperhatóság, a NAV bárminemű pénzügyi adóügyi dokumentumot az adózótól 5 évre visszamenőleg kérhet. Még a NAVnak sincs ahhoz joga hogy pl a 2012-es év akármilyen számláját elszámolását követelje.

Ezek után megkérdem: a munkáltatónak van joga ahhoz hogy egy pénzügyi területen-munkakörben dolgozótól most 2020ban 2010-es 12-es vagyis 8-10 éves dokumentumokat számlákat követeljen? Még maga a NAV sem tehetné ezt meg, akkor egy cég egy jóskapista főnök megteheti?


2020. okt. 12. 12:49
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Elég nagy tévedésben vagy. Az 5 év az nem általános érvényű dolog. Az adózással kapcsolatos iratok megőrzésének általános időtartama a bevallás benyújtásának éve plusz öt év, tehát valójában hat év (bizonyos esetekben akár hét is lehet). A számvitelről szóló törvény szerint a gazdálkodó az üzleti évről készített beszámolót, az üzleti jelentést, valamint az azokat alátámasztó leltárt, értékelést, főkönyvi kivonatot, továbbá a naplófőkönyvet, vagy más, a törvény követelményeinek megfelelő nyilvántartást olvasható formában legalább 8 évig köteles megőrizni. A szigorú számadású bizonylatok rontott példányaira is vonatkozik a megőrzési kötelezettség.

Fontos figyelni a kereskedelemről szóló törvény rendelkezéseire is, ami előírja, hogy amíg az árut nem adta el a kereskedelemmel foglalkozó vállalkozás, addig rendelkeznie kell az áru eredetét igazoló eredeti bizonylattal. Szóval ilyen esetben is simán lehet 8-10 éves számlákat kérni.

Ha pl de minimis támogatottnak minősül valami, akkor szintén 10 év a megőrzési kötelezettség.

Vagy ha pl valami hitelre lett véve (pl ingatlan esetében simán lehet 20-25 év is ez), akkor a futamidő végéig kötelező mindent megőrizni.

De pl bérrel kapcsolatos iratoknak a megőrzési ideje az öregségi nyugdíjkorhatár betöltését követő öt év. Szóval itt simán lehet akár 50 éves kötelezettséged is, ami alatt bármikor kérhetik az iratokat.


Szóval az 5 év az nem általános érvényű, rengeteg jogszabályt kell figyelembe venni az elévülésnél. A fenti példákon túl is rengeteg eset van, amikor 5 éven túli a kötelezettség.

2020. okt. 12. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Na de állj. ez mind igaz (lehet nem néztem utána)

na de ezen dokumentumok őrzési felelőssége semmi esetre sem az enyém.

már itt bukta a történet. az az irattári rend hogy az "operatív" dokumentumokat (tehát amivel munka van) az iroda tárolja X szabott ideig. aztán irattár. és az ott már nem az én felelősségem.


Nagy lefúzött mappába megy az irattárba (nem tudom ott ki és mit csinál vele az nem az én dolgom) és ha onnan eltűnik-nos, az azért nem az irattár kezelőjét (mert van olyan is) kéne felelőssé tenni?


nekem mi közöm van ahhoz hogy abban az iratárban, aminek a küszöbét se léphetem át ki hova kerül mi kerül a kukába stb?

Ehhez nekem közöm mi ?

2020. okt. 12. 13:01
 3/5 anonim ***** válasza:
72%

"Még maga a NAV sem tehetné ezt meg, akkor egy cég egy jóskapista főnök megteheti?"


Munkaügyis troll napi újabb kérdése.


1-es pedig már megválaszolta a kérdést: a NAV is kérhet bizonyos esetekben akár 8 évre visszamenőleg is számlát.

2020. okt. 12. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
91%
Ha van átadás-ávételi dokumentumod az irattárral, hogy te oda leadtad, akkor mutasd be a főnöködnek és te tiszta vagy.
2020. okt. 12. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
50%
Milyen dokumentumokat kér tőled az alapítványi iskola, te szerencsétlen?
2020. okt. 12. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!