Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Egyéni vállalkozó egyetemi...

Egyéni vállalkozó egyetemi jogviszony mellett?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Nappali tagozatos egyetemi hallgatói jogviszony mellett mennyi KATA-t kell fizetni, 50 ezret, vagy 25 ezret?


Köszönöm


2020. okt. 26. 20:43
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
25öt
2020. okt. 26. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
63%
25-öt, csak kb feleslegesen. Sehova nem fog beszámítani.
2020. okt. 27. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
31%
Cserébe legálisan, adózottan lesz fehér pénze...
2020. okt. 27. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Az igaz, csak nem lesz belőle nyugdíja, álláskeresési járadéka, GYED, stb.


Szjasként havi 0Ft járulékkal kivét után fizetne csak, amit viszont figyelmebe is vennének ezekhez és nem kellene havi 25-ket kidobálnia feleslegesen,ellenben ugyanúgy megmaradna a nettó "fehér adózott pénze".

2020. okt. 27. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Nem csak a kivétet kell leadózni, hanem a vállalkozási nyereséget, valamint az osztalékot is év végén. Tudom, lehet költségelni meg visszaforgatni a vállalkozásba, stb. De lehet még akkor is több adója lenne, mint a havi 25re kijön.

Plusz fogadd el, van akinek igenis megéri a másodállású kata. Meg van aki nem akar foglalkozni havonta plusz év vpgpn az extra bevallásokkal. Van, akinek az egyszerűsége miatt megéri, vagy akár más miatt is.

2020. okt. 27. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Már, ha lesz még nyeresége egyáltalán és nem kiveszi minden hónapban, akkor adózik év végén (is) abból a minimálisból ami marad. Ellenben amíg katas, addig szja bevallásban és unblock beszámítható jövedelmmel 0-val fog rendelkezni, havi 25.000-ért és az egyszerűségéért,illetve az adózott fehér pénzből kell mindenről előre önmagának gondoskodnia.


Plusz igen, ha nem forgat vissza, akkor igazából mindegy is, mert egyhelyben fog toporogni amíg meg nem szünteti később, csak munkanélkülire ne akarjon menni utána :-).


Biztos van akinek ez "megéri", de szerintem ha már két "olcsó" opció közül lehet választani, akkor érdemesebb azzal foglalkozni ami közép-vagy hosszabb távon is megérheti a vállalkozásnak.

2020. okt. 27. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Minden eset más és más, neked nem éri meg, neki lehet megéri, ennyi. Nem értem miért ennyire nehéz ezt elfogadni.

Te írtad, hogy ha nincs kivét, akkor 0 az adó, erre írtam, hogy év végén le kell adózni. Nyilván ha év közben kiveszi, akkor nem, viszont akkor már nem igaz, amit írtál. Mellesleg, ha egyetem után munkanélkülire akarna menni, akkor baromira mindegy, hogy katás volt vagy nem ;) És lehet számodra ez meglepő, de nem minden vállalkozás toporog egy helyben, aki katás. Tudnék jópár ellenpéldát is mutatni (mondom mindezt úgy, hogy én is szja szerint adózok).

2020. okt. 27. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

"Nem csak a kivétet kell leadózni, hanem a vállalkozási nyereséget, valamint az osztalékot is év végén."


Ha teljes kivétet adózik-mint a katas-, akkor osztalékot miért kellene adóznia év végén?! épp ezért írtam, hogy 0 is lehet a havi 25.000 helyett a járuléka, év végén, meg majd annak függvénye, hogy mi marad pozitív egyenlegbe, vagy épp miszerint állapítja meg az adóját.


Illetve mivel ugye 12 millió felett eleve 40% adó van, így afölött nem is igazán éri meg katazni,pláne hogy egyúttal áfához meg kelleni fog a költség is- addig meg nem nagyon fog haladni előre, ha mindig beleütközik ebbe a 12milliós "plafonba". Erre értem az egy helyben toporgást. Persze ettől tud haladni 3-ról 5 millióra, vagy 5-ről 10-re is , egy ideig ahogy egy szjas is, ha visszaforgatva kvázi évente duplázza a bevételeit, pl elköltségelve és csökkentve az adóalapot bérköltségre, beruházásokra, fejlesztésekre , újabb telephely nyitására, terjeszkedésre, stb, csak 10+ fölött már a katás "beveri a fejét".

2020. okt. 27. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Milyen kivét katásként? Össze-vissza beszélsz. Nyilvánvaló, hogy kivétnél az szja-s vállalkozásról van szó, ahol a kivéttől függetlenül és lehet év végén osztalékadó a fennmaradó nyereségre.

Mellesleg egyetem melletti vállalkozásnál nem túl valószínű, hogy probléma lehet a 12 milliós limit. Ha pedig igen, akkor nyilván lesz rá megoldás, de ez nem mostani probléma, váltani bármikor lehet. Azt pedig nem tudhatod, hogy kell-e áfáznia 12 millió felett, mivel nem árulta el, hogy mi lenne a tevékenység és kinek. Arról nem is beszélve, hogy megint magadból indultál ki. Mi van ha nem olyan a tevékenysége, ahol reális a visszaforgatott beruházás? Ha nem releváns az új telephely nyitása? Na mindegy, nem vitázok tovább, mert megint csak az látod meg, amit meg szeretnél látni.


Sőt, még egy felvetés: lehet nem is akar vállalkozni, csak egy sulis beadandóhoz kellett neki az infó :D

2020. okt. 27. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Összességében úgy néz ki jól sikerült félremagyarázni a dolgokat...


Ennyit fűztem hozzá.


"25-öt, csak kb feleslegesen. Sehova nem fog beszámítani."


Vagyis feleslegesen fizet ki havi 25-öt olyan dologért, amit ugyanúgy nem feltétlen vesznek figyelembe sok helyen, max annyival előnyösebb akkor már a másik, hogy szjasként jövedelem adó alapot növel, ami sok féle módon csökkenthető és még előrébb is viheti az életben.Egy vállalkozás életben az adó csak egy dolog, mellette még léteznek 10-szer annyi tényezők, amit hátrányosan befolyásol a csökkentett adózás.


Kivét egyértelműen kiolvasható, abból, hogy "mint a katasok", akkor az szja-ra viszonyíta mondom. Mi ebben az össze-visszaság?! :-)


Én elhiszem hogy sok kényszervállalkozó kis ügyfeled van, akik adott esetben ezzel így elvannak, az egyszerűség kedvéért, csak nem feltételnül van értelme. Pláne, ha úgyis váltani kell idővel, akkor meg leinkább hátrányosan érhetik a kata időszak alatt el nem számolt költségek.


Nekem nincs túl sok "ügyfelem" ( tizenx mentorált kezdő vállalkozás 10+ éve ), de akik vannak, azok stabilan működnek kata nékül, míg volt aki váltott, vagy eleve az volt, de leginkább csak a kínlódnak, meg a fizetésképtelenség mutatkozik meg náluk, tekintve hogy a kata után rendszerint kiveszik az összes "jövedelmet" a vállalkozásból havi szinten, majd abból fedezik újra a következő havi költségeiket ( amit ugye szjasként eleve le se kellett volna adózniuk) , ha tudják egyáltalán, vagy nem költötték el addigra másra.


Nekem ez inkább a tapasztalat, semmint magamból való kiindulás.

2020. okt. 28. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!