Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Melyik, munkáltatótól kapott...

Melyik, munkáltatótól kapott nyomtatványt kell megőriznem a nyugdíj megállapításához? Ha elveszik valamelyik, ez tényleg bajt jelent a mai digitális világban? 36 éves vagyok.

Figyelt kérdés

2005 óta dolgozom, azóta folyamatos a munkaviszonyom, négy munkahelyem volt eddig. A lelkiismeretesebb munkáltatóim kilépéskor elmondták, melyik papírt kell megőriznem a nyugdíjam megállapításához, ezek el is vannak téve, minden papírral együtt.


Azonban felmerül bennem pár kérdés:

Melyik pontosan az a papír, amit el kell tennem?

Ha elveszik valamelyik, valóban gondot jelent a mai digitális világban? Mi van, ha leég a házam, benne a papírokkal, és addigra azok a cégek is rég megszűntek?


2020. dec. 27. 20:31
 1/10 anonim ***** válasza:
53%
Apukám múlt hónapban ment nyugdíjba, nem kértek tőle semmilyen papírt.
2020. dec. 27. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
67%

A "MIL"-lap, vagyis a munkáltatói igazolást, amelyen rajta van, hogy mettől meddig dolgoztál az adott cégnél (szolgálati időt igazol). Azon kívül nem árt a járulékigazolást sem elrakni (nyugdíj összegéhez szükséges alapot igazolhat).


Én 2 éve kértem, hogy állapítsák meg a szolgálati időmet. Kaptam egy olyan határozatot, amelyben éveim nem voltak benne bérrel együtt, ahol voltak évek, ott hiányosságok is voltak jövedelmet illetően.

Ez azért is volt furcsa, mert 25 évig ugyanott dolgoztam folyamatosan, nem is értettem a közte lévő szolgálati idő hiányosságokat.


Természetesen fellebbeztem, és beküldtem minden papírt, amivel igazolni tudtam a hiányzó időket, bért. Kaptam rá egy olyan választ, hogy egyeztettek a volt munkáltatómmal, és elfogadták a fellebbezést, annak megfelelően korrigálták a határozatukat mind szolgálati időben, mind figyelembe vehető jövedelemben.

Ez viszont azért furcsa, mert a szóban forgó vállalkozás már évek óta nem létezik, az illető, aki viszont őrzi a munkaügyi és béradatokat, az pedig arról tájékoztatott, hogy őt egyáltalán nem keresték meg adatszolgáltatási kéréssel.


Tehát a mai digitális világban is jó, ha lefűzöd egy dossziéba és megőrzöd ezeket. :)


"Mi van, ha leég a házam, benne a papírokkal, és addigra azok a cégek is rég megszűntek?"


A megszűnt cégek iratait is őrzik valahol, ez kötelező. A munkaügyi és béradatokat annak idején 50 évig kellett megőrizni, ma már 70 évre emelték fel.

Ha adott esetben semmiféle iratot nem találnak, akkor 2 tanú nyilatkozata alapján veszik figyelembe a szolgálati időket. 2 tanú olyan lehet, aki Veled dolgozott akkor és ott.


Nekem is volt olyan időszakom, amiről nem volt semmiféle igazolásom, munkakönyvben sem szerepelt, akkor még nem volt kötelező írásos szerződést kötni. Szerencsére 2 volt kollégámmal fel tudtam venni a kapcsolatot 30 év után is, ha szükséges, tudjanak tanúskodni. De nem volt rá szükség, a határozatban benne volt az az időszak is mint szolgálati idő.

2020. dec. 28. 04:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
36%

Ez engem is erdekel, tekintve, hogy en csak 3 eve kezdtem el dolgozni de mindenkeppen erdekes ez a kerdes. Az az oldal nem jelent semmit sem, ahol le lehet kerni (neak.gov.hu), hogy a TB szempontjabol mit vettem igenybe es a cegem bejelent-e? Mivel ha a ceg bejelent akkor a TB-t is kotelezo fizetni.

De emlekszem tavaly volt olyan, hogy kirugtak, megkaptam egy csomo papirt es amikor az uj helyre jottem valamelyiket elkertek de hogy lefenymasoltak-e azt nem tudom.

Tudom, en meg csak 27 eves vagyok es ugy allok hozza, hogy jo ha bejelentenek meg a munkahellyel is szimpatizalok, hogy legyen munkaviszonyom de a nyugdij szamomra meg iszonyatosan messze van. Ill. meg az egesz elet is, barmennyire is furcsa...

2020. dec. 28. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
36%

Volt évfolyamtársamnak, aki radioaktív környezetben dolgozott 10 évet 30 évvel ezelőtt, nem adták meg a 3 év korkedvezményt, mert nem tette el sem a munkaszerződését, sem a munkaköri leírását. Általában a munkaszerződést, a munkaköri leírást, az éves adóbevallásokat, és minden olyan dokumentumot illik a házi irattáradba eltenni, ami 30-40-50 év múlva a nyugdíjba menetelednél fontos lehet.

És ezek a papír alapon meglévő dokumentumok a mai digitális korszakban is rendkívül fontosak. Ha valamelyik nagy állami rendszerben (adó, TB) lecserélik, vagy módosítják a szoftvert, és adatot migrálnak, és ez az adatmigráció nem jól sikerül, simán eltűnhet pár év szolgálati viszony. De ha ezt te tudod igazolni, készségesen elismerik. Nagyon nem mindegy, hogy X nyugdíjat kapsz majd, vagy 1,2X-et.

2020. dec. 28. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat!


#2: Bármikor kérhetem kíváncsiságból, vagy akár ellenőrzésként a szolgálati időm megállapítását?

2020. dec. 28. 10:34
 6/10 anonim ***** válasza:

Évente egyszer lehet kérni az adategyeztetést. Az utolsó lezárt év végéig adják meg az adatokat. Csak elektronikusan indítható.


[link]


Hozzáteszem, az átlagpolgár elfogadja, amit írnak benne legfőbbképpen azért, mert nem ért hozzá.

Én sem feltételeztem volna, hogy hibás adatokat tartalmaz egy ilyen szervezet határozata, ha nem dolgoztam volna 20 évet egy cégnél. Ott láttam "kieső" időket, ami alapból furcsa egy folyamatos jogviszonynál. Akkor kezdtem elemeire "szétszedni" a határozatot, és jeleztem az eltéréseket, mivel nem csak az az egy bukott ki (értek hozzá). Ha jól emlékszem vagy 15 vagy 30 nap van fellebbezni ellene, ellenkező esetben "jogerőssé" válik.


Más nem biztos hogy észreveszi az eltéréseket, gondolok itt erre:


"Apukám múlt hónapban ment nyugdíjba, nem kértek tőle semmilyen papírt."


De nem is biztos, hogy helyes a nyugdíjmegállapító határozat. :)

2020. dec. 29. 04:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Kedves #6-os, a hármas vagyok. Ha lekérem 2021 jan 1-én akkor az egész 2020-as évet már kiállítják? Most a mol leánynál vagyok, aki bejelent teljesen, de azért jó ezt megnézni vagy mikor érdemes, mert a fizum jan 2-n fogom megkapni.
2020. dec. 29. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Mivel az előző havi bérszámfejtésről a következő hó 12-ig van adatszolgáltatási kötelezettség az adóhivatal felé, ezért január 01-jén még nem fogják látni a 2020. december havi béred. Ezért ajánlott inkább valamikor január végén benyújtani a "kérelmet". De ha még akkor sem áll a nyugdíjbiztosító rendelkezésére az adat (amit a NAV-tól vesz át), akkor maximum 2019. december 31-ig tartó időszakig bezáróan hoznak határozatot.

Ha a 2020. évit is szeretnéd tudni, akkor inkább várj vele a tavaszig. Az már biztosabb. :)

2020. dec. 30. 06:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Rendben, köszönöm. Nem sürgős a dolog, tavasszal indítok egy kérelmet, kíváncsi vagyok rá. :)
2020. dec. 30. 17:10
 10/10 anonim ***** válasza:
Miért emelted ki a kérdést? Nem találod az előző hozzászólásoknál a megfelelő választ? Pedig ott van...
2021. dec. 31. 03:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!