Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ha külföldről ajándékot...

Ha külföldről ajándékot kapok, azt honnan tudják hogyan kell megvámolni?

Figyelt kérdés

Tudom hogy úgy van hogy ha vásárolok valamit külföldről, akkor cégtől 22 euró, magánszemélytől 45 euró az értékhatár. De olyankor mi van ha pl. külföldi rokon ajándékot küld nekem idehaza? Nyilván az is beérkezik az országba és az is fenn fog akadni a vámon (pláne ha valami nagyobb dolog), de annak egyrészt én nem is tudom mennyi az értéke (azt se tudom sok esetben ha ajándék hogy mi van benne), másrészt azt milyen dokumentummal igazoljam hogy mennyit ér?

Vagy ez hogy megy, USA-ban élő nagynéni küld nekem mondjuk egy 100 dollár értékű baseball szettet születésnapomra, amiről én nem tudok, csak érkezik valami a címemre, és akkor én ilyenkor mit csináljak? Adózzak le az ajándékom után, aminek sem az értékét, sem a mibenlétét nemtudom, számla róla pedig nincs? Vagy külföldi rokon nem küldhet az országba ajándékot vagy most ez hogy van?

Komolyan érdekelne.



2021. febr. 15. 00:37
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Átvilágítják a csomagot és ha úgy ítélik meg, akkor akár ki is bonthatják. Felkérhetik a feladót, hogy igazolja az értéket, ha ez nem történik meg, akkor becslés alapján szabják ki a vámot.
2021. febr. 15. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
És ilyen elképesztő pofátlanság csak Orbanisztánban szokás, vagy ez más, demokratikus országokban is bevett gyakorlat?
2021. febr. 15. 00:45
 3/8 anonim ***** válasza:
54%
Vámszabályok mindenhol vannak. És ha kicsit belegondolsz jogos is. Ha nem így lenne, akkor mindenki azt mondaná, hogy ajándék és senki sem vámoltatna. Plusz ehhez pont semmi köze orbinak, már előtte is így volt.
2021. febr. 15. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

"Ha nem így lenne, akkor mindenki azt mondaná, hogy ajándék és senki sem vámoltatna."

És így is lenne a jogos. A vámnak annyi dolga kellene hogy legyen össz vissz hogy azt kiszűrjék hogy illegális dolgok (Fegyver, drog, élő állat stb.) ne jöhessenek be. Amit én megvásárolok, bármelyik országból (és persze ami legális), azt én már a korábban leadózott pénzemből veszem meg. Az hogy a már leadózott pénzből még ne vehessek semmit magamnak, sőt még ajándékot se kaphassak mert még azt is adóznia kelljen vagy annak aki küldi, vagy annak aki kapja, ráadásul nem is ám 1-2%-ra, hanem 27-re, nos az nettó közönséges, nagybetűs RABLÁS. És igen, Orbán emelte 27%-ra az ÁFÁt.

2021. febr. 15. 01:16
 5/8 ch4 válasza:
100%

ÁFÁ-t csak EU-n kívülről érkező csomagok után kell fizetni ha meghaladja az áfamentességi határt (jelenleg 37euro vásárlás / termék esetében), amiért nem fizettél (ajándék) 45 euro a határ ami alatt nem kell ÁFÁ-t fizetni ha kínából / amerikából küldték se. 150 euro felett pedig VÁM köteles is vagy az áfa mellett. Amúgy minden más országban is kell ÁFÁ-t és/vagy vámot fizetni a csomagért ami EU-n kívülről érkezett. A különbség az ÁFA és Vám mértéke amit az egyes országok külön szabályoznak, ahogy az áfa és vám határt is.


Ez amúgy idén 2021 júliusától változni fog és már ÁFA fogja súlytani az összes EU-n kívülről érkező terméket független az értékétől, tehát nem lesz ÁFA mentesség. Minden ilyen terméket egyesével fognak "vámolni". Ehhez pedig egy csökkentett adattartalmú vám-árunyilatkozatot kell benyújtani majd a NAV webes felületén (0-1000 euro-ig. 1000 euro felett másik nyilatkozat). 150 euro felett ugyanúgy marad a 2,5% vám.


Valószínűleg a legtöbb nagy online piactér (Aliexpress / ebay / wish stb.) csatlakozni fog az Import One Stop Shop (IOSS) rendszerhez aminek az az előnye, hogy neked nem kell benyújtani árunyilatkozatot, mert a vételárban már benne lesz az adott ország ÁFÁ-ja. Viszont a kisebb shopok esetében tortúrás lesz szerintem. Ez amúgy EU-s törvény nem magyar.

Lehet jobban megéri majd júliustól eu raktárból megvenni a terméket (ha van), mert azokat általában olyan országokban adózzák le ahol kedvezőbb az ÁFA és/vagy vám mértéke.

2021. febr. 15. 02:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
54%

Ha bemész a boltba venni egy doboz kólát, arra is kifzeted az adót az eleve leadózott pénzedből.

Ezen miért húzod fel magad, és azon miért nem?

2021. febr. 15. 04:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
51%
Felesleges hisztizni meg "óbánozni" ez most most egy olyan dolog, ami kb minden országban így műküdik.
2021. febr. 15. 07:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
77%
Igen, ez minden országban így működik, mindenhol van vámeljárás vagy illeték kiszabás. Ha nem lenne, mindent Kínából venne mindenki...
2021. febr. 15. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!