Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » GYET-en lévő egyéni vállalkozó...

GYET-en lévő egyéni vállalkozónak kell-e fizetni a minimum járulékokat?

Figyelt kérdés

GYET-en lévő tételes költségelszámolást alkalmazó főállású e.v., amennyiben tevékenységét személyesen folytatja, kell-e a minimum járulékokat fizetnie maga után? Én eddig úgy tudtam, hogy nem kell, mivel a törvény ezt mondja:


"40. § (2) Az egyéni vállalkozó a járulékfizetési alsó határ után nem köteles a társadalombiztosítási járulékot fizetni arra az időtartamra, amely alatt b) gyermekgondozást segítő ellátásban, gyermeknevelési támogatásban, gyermekek otthongondozási díjában vagy ápolási díjban részesül, kivéve, ha a gyermekgondozást segítő ellátás, a gyermekek otthongondozási díja, illetve az ápolási díj fizetésének időtartama alatt vállalkozói tevékenységét személyesen folytatja."


Viszont a minap egy könyvelő ismerősöm azt mondta, hogy ez nagy badarság. Amennyiben a vállalkozó személyesen közreműködik a tevékenységben, igenis ki kell fizetnie a minimum járulékokat.


2021. máj. 10. 19:01
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
És milyen igaza volt annak a könyvelőnek. Amint személyes közreműködés van, onnantól mindegy, hogy gyesen, gyeden, gyeren akárhol van, meg kell fizetni a minimumjárulékokat. Csak akkor mentesül a járulékfizetés alól, ha nem személyesen működik közre (alkalmazott végzi), vagy egyáltalán nincs tevékenység.
2021. máj. 10. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
32%

tévedsz, első, nincs igaza a köynvelőnek.


Kérdező, csak gyes alatt fizet minimumot, gyed és gyet mellett a kivét után fizeti a járulékot.

2021. máj. 10. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
Vagyis gyed mellett járulékmentesen dolgozhat (ha nincs kivét persze)?
2021. máj. 10. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
72%

igen, 3, így van.

gyes, gyod ápdíj mellett fizet minimumot. HA nincs kivét, gyed, gyet alatt semmit.

2021. máj. 10. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Wow de kemény. Akkor marad az év végi nyereség- és osztalékadó ha jól értem?
2021. máj. 10. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Na itt lenne jó tudni, hogy melyik válaszokat kit írják!

Jól gondolom, hogy az 1, 3 és 5 válaszok egy, a 2 és 4 válaszok egy másik személy "tollából" származnak? Mert ha így van akkor ha jól értem, az #1 válaszoló beismerte,hogy tévedett (nem tudta jól)?


Mondjuk az egészet nem igazán értem értem. A törvényi idézet felsorolja, hogy miknél nem kell fizetni a minimumot. Utána a GYET-en kívül felsorol mindent, hogy azoknál csak akkor igaz, ha a vállalkozó nem végez személyesen tevékenységet. Ergo a GYET esetében mindig igaz (személyes tevékenység esetén is), hogy nincs minimum.

De pontosan nem tudom, hogy mi az a "gyermekgondozást segítő ellátás". Ez a GYES lenne? Mert akkor oké, hogy nem szabad személyesen közreműködni. De hol van leírva az, hogy GYED mellett lehet személyesen is dolgozni, még sincs minimum járulék. Vagy az egy másik pontban van a törvényben? mert az idézett szövegben nem látom a GYED-et megemlítve, miszerint nem kell a minimum után fizetni.

2021. máj. 10. 20:25
 7/12 anonim ***** válasza:
Én vagyok a 2 és a 4. Tb-bér szakelőadó, mképes, adótanácsaadó, huszonév gyakorlat.
2021. máj. 10. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Kérdező, azért nem látod benne a gyedet, mert csak egy része van kimásolva a jogszabálynak, az pont nem.

Tbj 40§ szabályozza.

2021. máj. 10. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

de tessék:

(2) Az egyéni vállalkozó a járulékfizetési alsó határ után nem köteles a társadalombiztosítási járulékot fizetni arra az időtartamra, amely alatt


a) táppénzben, baleseti táppénzben, csecsemőgondozási díjban, örökbefogadói díjban, gyermekgondozási díjban részesül,


b) gyermekgondozást segítő ellátásban, gyermeknevelési támogatásban, gyermekek otthongondozási díjában vagy ápolási díjban részesül, kivéve, ha a gyermekgondozást segítő ellátás, a gyermekek otthongondozási díja, illetve az ápolási díj fizetésének időtartama alatt vállalkozói tevékenységét személyesen folytatja


Azért van kettéválasztva, mert az a) pontban a tb pénzbeli elátásai vannak, a b-ben pedig a családtámogatási tv, illetve a szoc tv ellátásai. Előbbiek biztosításhoz kötött ellátások, utóbbiak nem azok.

2021. máj. 10. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Kedves huszonéves gyakorlattal rendelkező szakértő!

Így ismeretlenül is mélyen meghajolok a szakszerűséged, és a segíteni akarásod előtt.

Hálás szívvel köszönöm a válaszodat.

2021. máj. 10. 21:23
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!