Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Van valaki aki a nav-nál...

Lovelyne kérdése:

Van valaki aki a nav-nál dolgozik és elmondaná ilyenkor ez hogy megy?

Figyelt kérdés
Igen tudom elég furi a kérdésem,de remélem érthető.Megkaptam szociális alapon a tb mentességet magyarán fizetik helyettem,az ugye 1 évet jelent.Viszont ha én ezalatt az idő alatt amig ilyen formában biztosítva vagyok találok munkát,de ne adj isten kirugnak és mondjuk több hónapig nem tudok elhelyezkedni, akkor is újra igényelhetem ugyanabban az évben h továbbra is átvállalják a tb-met?Vagy egy évbe csak egyszer lehet ezt megigényelni a nav-nál?Nagyon nehéz anyagi körülmények között élek,olyan helyen ahol munkát is nehezen talál az ember.Rossz indulatú kommenteket mellőzzük légyszíves.Elég baj ez nekem sajnos.

2021. júl. 13. 15:29
 1/9 anonim ***** válasza:
10%

miért írtad ki újra...???


a NAV-nál többezren dolgoznak, kizártnak tartom, hogy pont ezen az osztályon dolgozó itt lebzsel a GYK-n... :))))

2021. júl. 13. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Újra????Én nem tudom miről beszélsz...ha volt valaki aki ilyen kérdést feltett màr az nem én voltam.Viszont érdekelnének a kérdésre adott vàlaszok.
2021. júl. 13. 18:03
 3/9 anonim ***** válasza:
60%

"ezalatt az idő alatt amig ilyen formában biztosítva vagyok"

Nem vagy biztosítva, csak járulék fizetése nélkül jogosult vagy - rászorultsági alapon - "ingyenes" egészségügyi ellátásra.


Ha találsz közben munkát, akkor a munkaviszony által biztosított leszel, és attól a naptól nem kell fizetened egyébként sem az egészségügyi szolgáltatási járulékot a rászorultságtól függetlenül.


Ha újból állástalan lennél, akkor ismét kérvényezheted a rászorultság megállapítását, amit az állításoddal ellentétben nem a NAV-nál kell kérvényezni, hanem a kormányhivatalnál. A kormányhivatal értesíti a rászorultság megállapításáról a NEAK-ot, aki onnantól kezdve leállítja a járulék előírását. Erről viszont írásban a NAV értesít.


Véleményem szerint a rászorultsági igazolást addig használhatod fel, ameddig megadták. Általában 1 év (Te is ennyire kaptad). Ha az lejár és még mindig rászorult vagy, akkor kell újból kérvényezni.

2021. júl. 13. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
77%

"miért írtad ki újra...???"

Mert kérdezni szeretne, és az állításoddal ellentétben ezt meg is teheti!


A kérdésre: nem a navnál kell intézni ezt megerősíthetem!


Attól függ, mennyit dolgozol. Ha 30 napnál kevesebbet, akkor a tb jogosultságod napjai megegyeznek a ledolgozott napokkal, ha ennél többet akkor 45 napig utána még jár.


Szociális alapon biztos, hogy megadják.

2021. júl. 13. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
47%

Van az ún. "szociálisan rászoruló" státusz, ezt kormányhivatal állapítja meg, hatályossága 1 év és ekkor a kérelmező mentesül az egészségbiztosítási szolgáltatási járulék megfizetése alól. Ha dolgoztál, de most megint nem, de a hatósági bizonyítvány 1 éves érvényességi ideje még tart, akkor nem kell újat igényelni, és nem is kell bizonygatnod senki előtt, hogy te továbbra is rászoruló vagy. Azt majd legközelebb az új kérelemhez kell megtenned, de ahogy én értelmezem, itt is elegendő, ha a kérelem benyújtásának pillanatában megfelelsz a feltételeknek, nem fogják a kérelmedet elutasítani, amiért előtte volt egy időszak, amikor épp nem voltál (annyira) rászoruló. Alul vonatkozó a jogszabályi hivatkozások:


1993. évi III. törvény a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról

"54. § (2) A szociális rászorultságról a járási hivatal hatósági bizonyítványt (a továbbiakban: bizonyítvány) állít ki. [...]

(2a) A bizonyítvány a szociális rászorultságot a kérelem benyújtásának napjától igazolja."


"59/A. § (3) Az intézményvezető a szociális rászorultság fennállását a szolgáltatás igénybevételét megelőzően megvizsgálja, valamint – amennyiben a szociális rászorultság alapjául szolgáló körülmény határozott ideig áll fenn – az igénybevétel során a határozott idő leteltét követően felülvizsgálja."


63/2006. (III. 27.) Korm. rendelet a pénzbeli és természetbeni szociális ellátások igénylésének és megállapításának, valamint folyósításának részletes szabályairól

"50. § (1) A szociális rászorultságnak az egészségügyi szolgáltatás igénybevétele céljából történő megállapítása iránti kérelmet az arra rendszeresített kérelemnyomtatványon kell benyújtani. A kérelemhez mellékelni kell a vagyonnyilatkozatot.

(1a) Az (1) bekezdés szerinti kérelemnyomtatvány tartalmazza

[...]

d) a kérelmező nyilatkozatát arról, hogy más jogcímen egészségügyi szolgáltatásra nem jogosult.

(2) A kérelem elbírálása során meg kell vizsgálni, hogy a kérelmező az egészségügyi szolgáltatás igénybevételére más jogcímen valóban nem jogosult.

[...]

(4) A szociális rászorultság egészségügyi szolgáltatás igénybevétele céljából történő megállapítása iránti ismételt kérelem a korábbi jogosultságot igazoló hatósági bizonyítvány érvényességi idejének lejártát megelőző 30 napon belül is benyújtható. Ebben az esetben az új jogosultságot legkorábban a korábbi jogosultság megszűnését követő naptól lehet megállapítani."


Ezek alapján amíg le nem telik az egy év, addig jogosult vagy rá, majd csak az egy év leteltekor, az ismételt kérelmed esetén fogják a feltételeket újravizsgálni. A köztes időszakban nyugodtan lehetsz jogosult az egészségügyi szolgáltatás igénybevételére, sőt. A jogalkotó célja épp, hogy csakis az lehet, hogy lehetőség szerint mindenki legyen is jogosult rá (minél kevesebb embert, minél kevesebb ideig, minél kisebb mértékben kelljen az állami kassza terhére támogatni), az elég durva hátrány lenne, ha pl. kéthavi munkaviszonnyal már az egész hátralévő jogosultságot elbuknád az egy év érvényességi időből.



Illetve van egy másik lehetőség, a fizetési kedvezmények rendszere, amikor a NAV a fennálló adó- és/vagy járuléktartozást mérsékelheti, vagy elengedheti. Ehhez további információk:


"30.2 Fizetési kedvezmények magánszemélyeknek és egyéni vállalkozóknak" (NAV információs füzet)

[link]


Ezen belül is a "6. Milyen esetekben lehet a tartozás mérséklését, elengedését kérni?" pont lesz a releváns.

2021. júl. 13. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Mëg egy fontos kėrdėsem lenne.Ha talàlok munkát közben azt jeleznem kell nekik ilyenkor?
2021. júl. 14. 05:32
 7/9 anonim ***** válasza:
Nem kell, az online rendszeren belül egyből látják, hogy érkezik járulékfizetés - és megszűnik a fizetési kötelezettséged.
2021. júl. 14. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:
Én nem ott dolgozom, így sajnos nem tudom. Sok szerencsét!
2021. aug. 1. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

"Nem kell, az online rendszeren belül egyből látják, hogy érkezik járulékfizetés - és megszűnik a fizetési kötelezettséged."


Nem ezért.


Azt "látja" a rendszer, hogy a munkáltató a dolgozóját bejelentette, mint biztosítottat. Semmiféle járulékfizetéshez nincs köze. Maga a bejelentés ténye alapján áll le a fizetési kötelezettség, amiről a NAV írásban is értesít. Tehát a munkaviszony létesítését ebből az okból kifolyólag nem kell jelezned, mert a NAV anélkül is tudni fog róla.

2021. aug. 3. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!