Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Pénztári adóviszatérítésekben...

Garott kérdése:

Pénztári adóviszatérítésekben ez hogyan működik?

Figyelt kérdés

Üdv! Az alábbi lenne a kérdésem:

Tavaly óta van magánnyugdíjpénzár és egészségpénzár számlám. Ugye ezekre a felvehető maximum adókedvezmény 150.000 Ft.


Az első kérdésem, ez az összeg össz vonatkozik, vagy számlánként? Mert az egészséget kimaxoltam, de a magánnyugdíjban is van vagy 60.000 ft. Akkor ha adóztam elget mindkettőt ki tudom venni, vagy nekem kell választanom, arányosítanom?


A másik, hogy minden befizetett összegre jár ugye a köv évben a kedvezmény. Ez azt jelenti, hogy maga a visszatérítés is beleszámolódik majd ebbe, azaz az adóvisszatéritére is kapok majd jövőre visszatérítést?

Hülyeségnek tűnik, de nem láttam erre sehol konkrétumot.


Köszönöm a válaszokat!



2022. jan. 26. 23:42
 1/3 anonim ***** válasza:
59%

Amit idéntől fizetsz be az EP és/vagy nyugdíjpénztáradba, az idei befzetés, nem tavalyi, tehát ezt majd a 22SZJA-bevallásba tudod érvényesíteni jövő évbe. Így az idei adóvisszatérítésre nem kapsz adókevezményt, eleve a visszatérítés már kedvezmény ami visszajön, nem saját befizetésed. A vissza igénylendőd a saját befizetésed 20%-a lehet (gyerek utáni idei egyszeri visszatérítés se számít bele, ha erre is gondoltál).


Igen, a felvhető max adókedvezmény akár a nyugdíj, akár az EP-számládra is, mindkettőre max 150 ezer, és együtt értendő, ha a 150 ezer visszaigénylendőnél többet fizettél be, akkor is ez a max amit vissza térítenek. A bevallásba mindkét pénztárba befizetett összeg 20%-át be kell írnod (össze adod az igazolásokról amiket kapsz majd szintúgy január végéig, február elejéig, attól függ elektronikusan dobják ki vagy papíron kérted),bevallás 131. és 132. sor, viszont visszakérned az össz kedvezményt (a 135.-ös bevallási sor adatát átírod a 136-osba), csak is az egyikre fogod tudni, tehát döntsd el majd, hogy a nyugdíjpénztárra vagy az egészségpénztárra kéred-e vissza a teljes kedvezményt, mert megosztani nem lehet.

2022. jan. 27. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Idén a biztosítóknak és pénztáraknak január 20 volt a határidő az igazolásokra.
2022. jan. 27. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

A két pénztár esetén (egészség, nyugdíj) nem haladhatja meg az adóvisszatérítés összege a 280 ezer forintot. Tehát ha az ep-t kimaxoltad 150 ezerrel, a nyugdíjból pedig 60 ezer jár vissza, akkor mindkettőt megkapod.

(Ezt ugye most megkavarhatja a gyerekesek adóvisszatérítése, ha érint.)

Az adójóváírás nem új befizetés, vagyis arra nem jár újra adójóváírás. :) Ellenben ami jó benne, hogy rögtön önsegélyező egyenleg lesz ep esetében, vagyis több célra tudod felhasználni anélkül, hogy 180 napig parkoltatnád a számládon.

2022. febr. 4. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!