Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » TB tartozás elengedése?...

TB tartozás elengedése? Szja-visszatérítés visszatartása? Többi lent...

Figyelt kérdés

Elsőnek is előre köszönöm annak, aki mindezt elolvassa, meg azt is, ha tud segíteni!


Kissé bonyolult a helyzet, és nagyon szerencsétlen is...


Barátnőm terhes, 31 hetes kb., pont belefért még az, hogy "visszakapja" az Szja-t. Ezt sajnos nem december 31-ig intéztük, mert szinte pont, hogy napra pontosan lett meg a feltétel, így nem mertük (akkor elvileg tartozás esetén is kiutalták volna)...


Kértünk az orvostól igazolást erről kb. 2 hete, majd a könyvelő elintézte pár napja a visszatérítést. Viszont pont pár napja kapott levelet a párom ügyfélkapura, hogy neki 244 944 Ft tartozása van. Ez 124 Egészségbiztosítási Alapot megillető

bevételekből és 408 Egészségügyi szolgáltatási járulékból jött össze, tehát gondolom magyarul a TB. Ez 31 és fél hónap. Az ember foghatná a fejét, hogy hogy a francba gyűlt ennyi össze, de kitérek erre is.


Nem nagy összeg lett volna ez a visszatérítés, de jól jött volna, 111 357 Ft. Egyelőre adózói többletként van feltüntetve, pontosan most így néz ki:


Adózói tartozás 244 944 Ft

Adózói többlet 111 357 Ft

Ügyfél összesen 133 587 Ft adózói tartozás

Ebből letétszámlák összesen (912,945,954,961) 0 Ft adózói egyenleg


Nem tudom, hogy ez jelent-e bármit is, hogy a többlet visszaigényelhető-e...


Hogy hogyan nem volt TB-je?


2018 decemberében kft. vállalkozása lett, egészen 2020 márciusáig. Egy ismerős javaslatára kértük a könyvelőt, hogy jelentse be a cégbe, mert így fizetve lesznek a járulékok utána. A könyvelő azt mondta, megcsinálja, hát kiderült, hogy nem tette meg, ez már kapásból kb. 14-15 hónap.


Ezután nem volt munka, a vállalkozás sem ment, így továbbadta a céget, neki sem volt munkája (azt hiszem itt robbant be a COVID-19). Szüleimhez költöztünk vidékre, ott egy kis pékségben felvették 2020 szeptemberében. Sajnos eszünkben sem volt, hogy fizetni kellett volna a TB-t (ez kb. 6 hónap). 2020 szeptembertől 2021 márciusig dolgozott, de napi bejelentéssel, és sajnos mi ezt utólag tudtuk meg, hogy ilyenkor neki kellene fizetni mindent, TB-t is (ez megint kb. 6 hónap).


Visszamentünk Budapestre, hátha tudjuk folytatni a régi életünket, de elkaptuk a koronavírust, hívta a háziorvosát, és ekkor derült ki, hogy nincs TB-je (2021 március). A pandémia miatt minden hivatal zárva volt, így nem tudott intézkedni. Majd amikor tudott, kérte, hogy segítsenek (Budapest 7. kerület), nincs jövedelme, fizesse az önkormányzat a TB-t. A nagy segítség egy BKV bérlet lett... Ekkor döntöttünk úgy (2021 május vége), hogy inkább újra vidékre költözünk, szinte semmi bevételünk és segítségünk nem volt.


A pékség júniusban itt visszavette, de megint napi bejelentéssel, majd ezután szóltak, hogy amúgy neki maga után kellene fizetni a dolgokat, amikor az egyik ott dolgozó kapott egy csekket, hogy már neki tartozása van.... . Szóltunk, hogy jó lenne már akkor rendesen bejelenteni, így 2021 augusztusában bejelentették (szóval márciustól idáig még kb. 5 hónap). Ki is jön így a kb. 32 hónap.


Októberben terhes lett, decemberig dolgozott, mert veszélyeztett terhes. Na a főnöke annyira mocskos volt, hogy kiléptette, rávették a felmondásra, mert a könyvelőjük azt mondta, hogy így fog járni neki a passzív táppénz vagy mi, szegény meg hát hitt egy könyvelőnek. Végül semmi nem lett belőle, pedig pár hónap táppénz járt volna neki.


A bejelentés után egyébként a NAV küldött levelet, hogy teljesen rendben van a TB-je már így, így nem is foglalkoztunk ezzel. Nézegettem az adószámláját, de mindig 0 forint volt a tartozás.


Bejelentettük ide vidékre, ideiglenesen, itt egyből segítettek is neki, átvállalták a TB fizetését! Ezután ránéztem az adószámlájára, akkor már ott volt a 244 944 Ft, de többletként! Itt valamit nagyon benéztek, azt hittem így vállalta át az önkormányzat vagy mi, előre kifizették valamennyi időszakot, és ezért van többlet, így nem is foglalkoztunk vele.


Pár napja jött az értesítés, hogy neki tartozása van, mondom ránézek már. Na ekkor már adózói tartozás volt, nem többlet. Sajnos a többletes dokumentum nincs meg, így nincs bizonyíték, hogy nem tartozásként volt akkor feltüntetve.


Ezután pár nappal pont megcsinálta a könyvelő a visszatérítést, amit valószínűleg sohasem fogunk már látni...


Én egyébként mozgássérült vagyok, és csak alanyi jogon jár a családi pótlék.


Hogy jelenleg hol tartunk? Havi kb. 20 ezret kapok én, párom terhes, fizetik a TB-jét és ennyi, na meg tartozik a NAV-nak. Ez a nagy segítség családoknak...


Megy a rizsa, hogy segítik a családokat, alapíts családot, aztán a havi több százezer helyett lassan a küszöböt rágjuk, és jön majd a gyerek is...


Mit tudunk tenni? Van esély még arra, hogy megkapja az Szja-t és elengedjék a tartozást, ha intézkedünk?



2022. máj. 10. 09:52
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:

"Mit tudunk tenni? Van esély még arra, hogy megkapja az Szja-t és elengedjék a tartozást, ha intézkedünk?"


Hogy a kérdésre is válaszoljak.


A NAV nem utalja ki azt az összeget, amely egy tartozás fedezetéül szolgál.

Én nem igényelném vissza egyenlőre, mivel akkor visszatartás formájában a kormánynál marad ez a pénz.


Ahogy a NAV ügyintéző mondta, nyújtsatok be egy kérelmet, amelyben a tartozás elengedését kéritek, és bízzatok a szerencsétekben.


Ha elengedik, akkor foglalkozzatok csak a visszaigényléssel, addig hagyjátok pihenni.

2022. máj. 10. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 A kérdező kommentje:

Mert mi odaadtunk minden pénzt a könyvelőnek, ami kellett, hogy intézzen mindent. Természetesen számla nélkül dolgozott, mert így kevesebbe került, utólag bánjuk már, hogy őt választottuk, és ahogy a NAV-os is mondta, ismerik, hogy milyen.


Nem... Bement a munkahelyre, a könyvelőhöz küldték, hogy készek a papírok, a könyvelő elmondta ezt a passzív táppénz dolgot, ő pedig elhitte, ő ehhez nem értett...


De nem kell több válasz, itt ismerik őket és már elkezdtek segíteni, maga a NAV, szóval gindolhatjátok akkor, hogy milyen emberek... 🙂

2022. máj. 10. 18:58
 13/19 anonim ***** válasza:
74%

De hogy nem lehet ilyesmihez érteni, ha egyszer már volt egy kft-je?

Meg számla nélkül könyvelőt foglalkoztatni? És akkor megsértődsz, ha lehülyézzük a barátnődet?

2022. máj. 10. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:
Azt akarod mondani, hogy a járulékokra szánt pénzt odaadtátok a könyvelőnek? Mindegy, a járulékok be nem fizetése akkor is a ti saratok, nem a könyvelőé. Ha már azért akartátok bejelenteni, hogy legyen fizetve utána a tb, akkor igenis a ti hibátok, ha ez nem tűnt fel, hogy semmit sem fizettek.
2022. máj. 10. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 A kérdező kommentje:

Oké, legyen a mi hibánk. Mondtam, nem kérek több választ, a településen szerencsére a NAV mellénk állt, ismerik ezeket az embereket, mint a rossz pénzt. "Legrosszabb" esetben a fennmaradó összeget törlik, írtam már, hogy köszi, de nem kell több válasz, már hivatalos úton intézve van.


Kevés ehhez a gyakori kérdések, nem gondoltam át, amikor kiírtam. Nem akarok itt dolgokat leírni, nem is lehet mindent, ismerni kell hozzá ezeket az embereket. Teljesen lényegtelen már!


Köszi mindenkinek, a negatív embereknek is, legyen szép napotok, és legyen benentek kevesebb rosszindulat! Minden jót nektek is! 🙂

2022. máj. 10. 22:25
 16/19 anonim ***** válasza:
Nem voltak itt negatív emberek, sem rosszindulat. Tények tisztázása volt, részemről legalábbis. Aztán azzal azért legyetek tisztában, hogy ha esetleg így megbolygatjátok ezt az egészet, hogy megnézik, hogy a kft-s időben miért nem volt járulék fizetve, akkor az visszamenőleg jóval drágább lehet, mint a jelenlegi tartozás.
2022. máj. 10. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 anonim ***** válasza:
Azért arra a jelek szerint mégis jó a gyakori, hogy hipp-hopp megoldódnak a problémák... A kérdező délelőtt kiír egy hónapok(évek?) óta húzódó dolgot, aztán estére már meg is oldódik úgy, hogy még a NAV is melléjük áll.
2022. máj. 11. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:
Írta korábban valaki, hogy sántít itt valami a történetben. Hát szerintem több minden is.
2022. máj. 11. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
Gondjai vannak a fizetéssel, segítünk! írja a NAV.., fófaxt. A NAV sohasem áll az ügyfelek mellett. Az a dolga hogy az utolsó pénzt elvegye tőlünk ami nincs is. Ezért is érthetetlen és összeegyeztetlen az amikor ők bírálják el a kérvényeket enyhítésre vagy tartozás elengedésére nem pedig egy független szerv. Előfordult velem hogy mindennek megfeleltem és olyan számlákat kértek pótlásnak amit lehetetlen beszereznem hogy ennek hiányára hivatkozva ejteni tudják a kérelmemet. Szóval kell egy olyan könyvelő aki ismerős náluk és sajnos le kell kenyerezni őket még mindig ez járja sajnos ebben a korrupt országban.
2023. máj. 3. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!