Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » TB tartozás elengedése?...

TB tartozás elengedése? Szja-visszatérítés visszatartása? Többi lent...

Figyelt kérdés

Elsőnek is előre köszönöm annak, aki mindezt elolvassa, meg azt is, ha tud segíteni!


Kissé bonyolult a helyzet, és nagyon szerencsétlen is...


Barátnőm terhes, 31 hetes kb., pont belefért még az, hogy "visszakapja" az Szja-t. Ezt sajnos nem december 31-ig intéztük, mert szinte pont, hogy napra pontosan lett meg a feltétel, így nem mertük (akkor elvileg tartozás esetén is kiutalták volna)...


Kértünk az orvostól igazolást erről kb. 2 hete, majd a könyvelő elintézte pár napja a visszatérítést. Viszont pont pár napja kapott levelet a párom ügyfélkapura, hogy neki 244 944 Ft tartozása van. Ez 124 Egészségbiztosítási Alapot megillető

bevételekből és 408 Egészségügyi szolgáltatási járulékból jött össze, tehát gondolom magyarul a TB. Ez 31 és fél hónap. Az ember foghatná a fejét, hogy hogy a francba gyűlt ennyi össze, de kitérek erre is.


Nem nagy összeg lett volna ez a visszatérítés, de jól jött volna, 111 357 Ft. Egyelőre adózói többletként van feltüntetve, pontosan most így néz ki:


Adózói tartozás 244 944 Ft

Adózói többlet 111 357 Ft

Ügyfél összesen 133 587 Ft adózói tartozás

Ebből letétszámlák összesen (912,945,954,961) 0 Ft adózói egyenleg


Nem tudom, hogy ez jelent-e bármit is, hogy a többlet visszaigényelhető-e...


Hogy hogyan nem volt TB-je?


2018 decemberében kft. vállalkozása lett, egészen 2020 márciusáig. Egy ismerős javaslatára kértük a könyvelőt, hogy jelentse be a cégbe, mert így fizetve lesznek a járulékok utána. A könyvelő azt mondta, megcsinálja, hát kiderült, hogy nem tette meg, ez már kapásból kb. 14-15 hónap.


Ezután nem volt munka, a vállalkozás sem ment, így továbbadta a céget, neki sem volt munkája (azt hiszem itt robbant be a COVID-19). Szüleimhez költöztünk vidékre, ott egy kis pékségben felvették 2020 szeptemberében. Sajnos eszünkben sem volt, hogy fizetni kellett volna a TB-t (ez kb. 6 hónap). 2020 szeptembertől 2021 márciusig dolgozott, de napi bejelentéssel, és sajnos mi ezt utólag tudtuk meg, hogy ilyenkor neki kellene fizetni mindent, TB-t is (ez megint kb. 6 hónap).


Visszamentünk Budapestre, hátha tudjuk folytatni a régi életünket, de elkaptuk a koronavírust, hívta a háziorvosát, és ekkor derült ki, hogy nincs TB-je (2021 március). A pandémia miatt minden hivatal zárva volt, így nem tudott intézkedni. Majd amikor tudott, kérte, hogy segítsenek (Budapest 7. kerület), nincs jövedelme, fizesse az önkormányzat a TB-t. A nagy segítség egy BKV bérlet lett... Ekkor döntöttünk úgy (2021 május vége), hogy inkább újra vidékre költözünk, szinte semmi bevételünk és segítségünk nem volt.


A pékség júniusban itt visszavette, de megint napi bejelentéssel, majd ezután szóltak, hogy amúgy neki maga után kellene fizetni a dolgokat, amikor az egyik ott dolgozó kapott egy csekket, hogy már neki tartozása van.... . Szóltunk, hogy jó lenne már akkor rendesen bejelenteni, így 2021 augusztusában bejelentették (szóval márciustól idáig még kb. 5 hónap). Ki is jön így a kb. 32 hónap.


Októberben terhes lett, decemberig dolgozott, mert veszélyeztett terhes. Na a főnöke annyira mocskos volt, hogy kiléptette, rávették a felmondásra, mert a könyvelőjük azt mondta, hogy így fog járni neki a passzív táppénz vagy mi, szegény meg hát hitt egy könyvelőnek. Végül semmi nem lett belőle, pedig pár hónap táppénz járt volna neki.


A bejelentés után egyébként a NAV küldött levelet, hogy teljesen rendben van a TB-je már így, így nem is foglalkoztunk ezzel. Nézegettem az adószámláját, de mindig 0 forint volt a tartozás.


Bejelentettük ide vidékre, ideiglenesen, itt egyből segítettek is neki, átvállalták a TB fizetését! Ezután ránéztem az adószámlájára, akkor már ott volt a 244 944 Ft, de többletként! Itt valamit nagyon benéztek, azt hittem így vállalta át az önkormányzat vagy mi, előre kifizették valamennyi időszakot, és ezért van többlet, így nem is foglalkoztunk vele.


Pár napja jött az értesítés, hogy neki tartozása van, mondom ránézek már. Na ekkor már adózói tartozás volt, nem többlet. Sajnos a többletes dokumentum nincs meg, így nincs bizonyíték, hogy nem tartozásként volt akkor feltüntetve.


Ezután pár nappal pont megcsinálta a könyvelő a visszatérítést, amit valószínűleg sohasem fogunk már látni...


Én egyébként mozgássérült vagyok, és csak alanyi jogon jár a családi pótlék.


Hogy jelenleg hol tartunk? Havi kb. 20 ezret kapok én, párom terhes, fizetik a TB-jét és ennyi, na meg tartozik a NAV-nak. Ez a nagy segítség családoknak...


Megy a rizsa, hogy segítik a családokat, alapíts családot, aztán a havi több százezer helyett lassan a küszöböt rágjuk, és jön majd a gyerek is...


Mit tudunk tenni? Van esély még arra, hogy megkapja az Szja-t és elengedjék a tartozást, ha intézkedünk?



2022. máj. 10. 09:52
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:

először is:

A NAV nem utal ki addig vissza térítést, míg tartozás van. Ezt jól látjátok az adószámlán, hogy 244.944 tartozás, többlet meg az a 111.357 ft

ebből látszik hogy az összes adózói tartozás az ügyfél részéről: a kettő különbözete: 133.587 (244.944 - 111.357). Mivel tartozás áll fenn, így amúgy se kapjátok meg a kiutalást. Itt az lenne a megoldás, hogy ezt az SZJA-visszatérítés összegét (ami a többletként mutatkozik) át kellene vezetni a két másik egészségügyi szolgáltatási járulékos adónemre (408-asra meg a 124-esre), így az a tartozás legalább mérséklődik, a maradék összeget pedig vagy rendezitek ti magatok, vagy kértek rá részletfizetési kérelmet havonta.


2. Ha kiderült és nyilvánvaló volt, hogy a könyvelő volt a hibás abba, hogy abba a 15 hónapba nem jelentett be titeket, és volt erre vonatkozóan rendesen bizonyíthtóan valami megállapodás (szerződés, számla a szolgáltatás igénybevételéről, és bejelentett EGYKE-s meghatalmazás a NAV-os ügyek intézésére elektronikusan), akkor ezt a könyvelőn be lehet hajtani, mert az ő hibája, az elmaradt járulékokat is amiért fel halmozódott ez hogy netek kellett fizetni végül, bizonyíthatóan az ő mulasztása volt.


3. Várandósság alatt nem szüntethető meg a munkaviszony, a tisztelt céget munkaügyi bíróságon ezért meg lehet húzdalni

2022. máj. 10. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
100%

Annyival egészíteném ki az első válaszolót, hogy ha a könyvelő mulasztásából nem történt meg a bejelentés (azért ezt is tudnod kell bizonyítani, pl egy e-maillel, hogy megkértétek), akkor is max a késedelmi pótlékot és a bírságot lehetne csak behajtani rajta, a járulék mindenképpen a ti saratok. De nem biztos, hogy ezzel jól járnátok, mert ha be is jelenti visszamenőleg, annak több lenne az adója, mint a mostani tartozás. Nem mellesleg amikor kft-je volt, akkor nem tűnt fel, hogy nem fizettek járulékokat?

Várandósság alatt is meg lehet szüntetni a munkaviszonyt, gondolom a hölgy aláírta a közös megegyezést, így teljesen jogszerű sajnos a megszüntetés. A hölgy sajnos rosszul döntött ebben a helyzetben.

Nem mellesleg így gyereket vállalni is elég meredek dolog szerintem (tudom, nem leszek ezzel népszerű).

2022. máj. 10. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
74%
1-es, csakhogy a kérdező szavait én úgy értelmezem, hogy a barátnő volt olyan hülye, és felmondott. Ez esetben a pékséget csak erkölcsi értelemben lehet leköpni, jogilag semmiképp.
2022. máj. 10. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
86%

Több helyen is hibázott a barátnőd a történetben. Az előzőek már leírták nagyjából, én azt nem értem, hogy amikor másodszor is a pékségbe ment dolgozni a hölgy, újra napi bejelentéssel, akkor hogy-hogy nem fizettétek utána a TB-t? Azt írod, korábban már megjártátok így, napi bejelentéssel, mert nem tudtádok, hogy a TB így őt terheli. Na de másodszor sem tudtátok????

Sajnos sok esélye nincs, hogy ezt az adóvisszatérítést megkapjátok, amíg a NAV-nál tartozás van, addig ez a pénzt a hivatalnál marad, csökkenti az adósságot.


Egyébként ne haragudj, de nem jogos a reklamációd amiatt, hogy "ez a nagy segítség a családoknak, hogy fizetik a barátnőm TB-jét".... az állam nem azt vállalta, hogy eltart benneteket, ha a pucér s...etekre vállaltok gyereket.

2022. máj. 10. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:

Húú, kicsit nagy a kavar, lehet rosszul is fogalmaztam 1-2 helyen, mert a kérdés kiírásakor 1 percet sem aludtam, plusz 1-2 ember belement olyan dologba, amiről nem igazán kérdeztem senkinek sem a véleményét, na mindegy, sorban válaszolok...


1.: Sajnos a könyvelővel csak szóban volt megállapodás. A munkahely pedig becsapta, a többiek jól látják, sajnos nem tudunk mit tenni már, mert így hivatalosan közösen megegyeztek...


2.: Ezalatt az idő alatt egyszer volt egy magánorvosnál és ennyi, meg egyszer telefonon hívta a háziorvosát, amikor nem lehetett bemenni. Adótartozás nem volt feltüntve egészen 2022 áprilisig az eBEV oldalán, a rendes bejelentésnél pedig kapott egy levelet a NAV-tól, hogy rendben van a TB-je (egyébként ez megvan, direkt elraktuk).


A gyereknek mindene meglesz, sőt, már megvan. Letevő pénzünk volt (amiből még azért maradt), amit nagyrészt a gyerekre költöttünk már most, és a szülők, rokonok folyamatosan segítenek.


Ez a "lassan a küszöböt rágjuk" dolog inkább költői túlzás, ezzel azt akartam mondani, hogy a kormány nyomja a képünkbe a családok segítését, de ha rajtuk múlna, akkor ez lenne a helyzet...


A gyereknek megvan és meglesz mindene, ez miatt senki ne is aggódjon! 🙂


3.: Igazad van, csak kérlek, ne hülyézd le! Akkor már nem dolgozott, hanem bement a munkáltató könyvelőjéhez a táppénzt megbeszélni, szegény meg hitt neki, ő nem tudta, mire megy ki a játék...


4.: Nem tudtuk sajnos, hogy ilyenkor maga után kell fizetni. Amikor másodjára visszament, 1Ft-unk sem volt, a COVID-19 padlóra tett minket, ahogyan írtam, ezért jöttünk vissza vidékre. Júliusban az egyik ott dolgozó kapott egy csekket, akkor kapott észbe ott mindenki. Szóltak, hogy tovább így senki nem hajlandó dolgozni (gondolom mondanom sem kell, hogy miért szinte mindenki csak napi bejelentőléssel dolgozott), augusztusban be is lett jelentve. Szóval a második időszakot 2022 júniusában kezdte meg, júliusban tudta meg, mi a helyzet, augusztusban be is lett jelentve, és ekkor még a NAV levelet is küldött, hogy okés a TB-je, adótartozás nem volt feltüntetve, terhessége alatt minden orvos fogadta, hát mondjuk lehet minden rendben...


Az utolsó válaszod elég nyers... Az a baj nem akarok ebbe jobban belemenni, de a munkahely és a kormány jó barátok. Amikor segítséghez fordultunk már akkor, amikor direkt felmondatták, azt mondták az itteniek, csak ismerni kell őket, a NAV pedig nagyobb barátjuk, mint bárki nekem, így értettem. Ezáltal nem fog kapni és nem is kapott sok mindent, amiért így becsapták. Nem kell, hogy a kormány eltartson, nem is vagyunk rászorulva, segítenek mások, meg megoldjuk, csak annyira reklámozzák ezt a család a minden dolgot stb.


Ez pedig mindenkinek, hogy még jobban megértsétek:


Voltunk a NAV-nál, azt mondták ott, írjunk levelet, valószínűleg megoldódik, elengedik. Kérdezték a könyvelő nevét, azt mondták, ahh, nem kell bemutatni, ismerik, hanyag ember nagyon.


A munkahelyre pedig mindenki azt mondta, hogy ilyenek sajnos, szemedben nagy jó emberek, közben meg...

2022. máj. 10. 16:39
 6/19 A kérdező kommentje:
Jah, meg a bevallási tervezetben sincs semmilyen tartozás feltüntetve.
2022. máj. 10. 16:42
 7/19 anonim ***** válasza:
87%

Akkor az én kérdésemre is válaszolj kérlek, mert ezt nem tetted meg és fontos számomra: amikor kft-je volt, akkor nem tűnt fel, hogy nem fizettek járulékokat?

A többi dologba inkább nem mennék bele, mert már beállítottad magatokat áldozatnak minden oldalról, pedig jópár dologban ti hibáztatok és nem a munkáltató/könyvelő/kormány/stb.

2022. máj. 10. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:

Nem... Nem is nagyon értettünk ehhez akkor, hogy hogyan lehetne megnézni akkor és csak ezért lett ügyfélkapuja is (cég), a könyvelő pedig azt mondta, bejelenti. Nem kaptunk semmilyen értesítést, hogy nincs fizetve, nem volt orvosnál sem semmi.


A céges dolgokat rendben elintézte, de ezt sajnos nem...

2022. máj. 10. 16:59
 9/19 A kérdező kommentje:

Nem minden oldalról. Amikor nem dolgozott, akkor a mi hibánk volt, ezt bevallom, gondolni kellett volna rá, de nem is jutott eszünkbe.


A többi a munkahely miatt volt. Azt mondták minden jó így, fizetve vannak utána a dolgok, majd terhesen kidobták, mint macskát sz.rni...

2022. máj. 10. 17:02
 10/19 anonim ***** válasza:
100%

Oké, de ezt írtad: "Egy ismerős javaslatára kértük a könyvelőt, hogy jelentse be a cégbe, mert így fizetve lesznek a járulékok utána" - ha ti egy forintot sem fizettetek, akkor miért gondoltátok mégis úgy, hogy rendezve van a tb-je? Ezt nem igazán tudom megérteni. Mert oké, az elrontott bejelentést még esetleg rá lehet húzni a könyvelőre, de a járulékokat is neki kellett volna fizetnie? Miért nem jutott senkinek sem eszébe, hogy ha egy fityinget nem fizettek, akkor mitől is lenne biztosított?

Plusz a feleségedet nem kidobták mint macskát szarni, mivel azt meg sem tehették volna. Ahogy fentebb is írta valaki, a céget erkölcsi felelősség terheli, valóban g€ci dolog volt ez tőlük, viszont a feleségednek nem kellett volna felelőtlenül aláírni minden papírt, amit az orra elé toltak, pláne nem terhesen.

Sok dolog sántít ebben a sztoriban.

2022. máj. 10. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!