Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Az új KATA- módosítás után az...

Az új KATA- módosítás után az orvosok dolgozhatnak vajon az állami kórház mellett a magánegészségügyben?

Figyelt kérdés

2022. júl. 12. 16:53
 1/7 anonim ***** válasza:
32%
egy orvos ne KATA-zzon hanem adózzon rendesen. belefér a milliókba amit zsebre raknak
2022. júl. 12. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Nem ezt kérdeztem.
2022. júl. 12. 16:56
 3/7 A kérdező kommentje:
Egyébként azért fontos, mert magán kórházba jelentkeztem adminisztrációs munkakörbe, de ha nem lesz orvos, akkor legalább most tudom, hogy bukó az a lehetőség.
2022. júl. 12. 17:02
 4/7 anonim ***** válasza:
40%
Miért ne dolgozhatnának? Ezer más adózási mód közül lehet választani.
2022. júl. 12. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Cégeskönyvelésről:


"Jöjjön egy kis összefoglaló a várható változással kapcsolatban.

A régi törvényből 2022 augusztus 31-én hatályát vesztik a katára vonatkozó rendelkezések, ami egyben azt is jelenti, hogy minden kisadózó vállalkozás kisadózói minősége technikailag megszűnik ezen a napon, vagyis 2022. augusztus 31-én.

2022. szeptember 1-jétől kata alanya csakis főfoglalkozású egyéni vállalkozó lehet. Tehát a betéti társaság, egyéni cég, közkereseti társaság, ügyvédi iroda kiesik az adóalanyi körből.

Ennek megfelelően kiesnek a katázási lehetőségből azok az egyéni vállalkozók is, akik heti 36 órát elérő munkaviszonnyal rendelkeznek vagy öregségi nyugdíjban részesülnek az adott hónap akár egyetlen napján is. Nem lehet kataalany az az egyéni vállalkozó sem, aki más vállalkozásban társas vállalkozóként tevékenykedik.

Nagyon fontos kiemelni azt is, hogy azok a főállású egyéni vállalkozók, akik továbbra is a kata alanyai szeretnének maradni, kötelesek ezen választásukat 2022. augusztus hónapjában megtenni.

A kata alkalmazására nem jogosult egyéni vállalkozók, például akik öregségi nyugdíjasok vagy heti 36 órás munkaviszonnyal rendelkeznek, csak arra jogosultak, hogy az szja-törvény szerinti átalányadózást választhatják, egészen 2022. október 31. napjáig.

A kataalanyiság tehát minden esetben megszűnik 2022. augusztus 31-én, csakis azoknak a főállású egyéni vállalkozóknak éled újjá 2022. szeptember 1-jén, akik megteszik a szükséges bejelentést.

Amely vállalkozás megszűnik ott a 12 millió forintos bevételi határ esetükben elvileg időarányosan csökkenne, viszont akik 2022 augusztus 31-én kikerülnek a kata hatálya alól, és szeptember 1-jével nem kerülnek vissza, annyiszor 1,5 millió forintnyi bevételt tekinthetnek bevételi értékhatárnak, ahány hónap után megfizették a tételes adót.

Összességében tehát kimondható: a törvényjavaslat elfogadása után a kata szeptember 1-jétől kizárólag a magánszemélyekkel kapcsolatban álló főállású egyéni vállalkozók adóneme lesz,

így nem lehet alkalmazni olyan bevételre, mely egy másik vállalkozástól érkezik.( Másik katás ev., egyesület, alapítvány, önkormányzat, cégek, stb.)

Az adó mértéke: egységesen havi 50 ezer forint. Mivel mellékállásban szeptember 1-jétől nem lehet katázni, így a havi 25 ezer forint tételes adó megszűnik. Szintén megszűnik a magasabb ellátási alapot eredményező havi 75 ezer forintos tételes adó is.

A katás cégek ugyanis kénytelenek lesznek vissza-, illetve áttérni a számviteli törvény hatálya alá, s nyitómérleget kell készíteniük a számviteli elveknek megfelelően. Ezt a nyitómérleget pedig könyvvizsgálóval kell ellenőriztetniük. Ez a szabály korábban is fennállt, csakhogy most kényszerítő jelleggel fog minden katás cégre kötelezettségként hárulni.

Jelen pillanatban a törvényjavaslat elfogadása után bekövetkező változások hatását még nehéz felmérni, de annyi bizonyosan állítható, hogy új helyzet elé állítja a vállalkozásokat.

Az egyéni vállalkozók számára – éves szinten kb. 4-5 millió forint bevételig – alternatíva lehet az átalányadózás, a társas vállalkozások a kisvállalati adóval vigasztalódhatnak, de sok vállalkozás valószínűleg a megszűnést fogja választani.

Minden ügyfelünktől türelmet kérünk, hogy mi is pontosan átláthassuk a kialakult helyzetet és személyre szabottan javaslatot tehessünk. Augusztusban tudunk ezekről mindenkivel egyeztetni.

Köszönjük a figyelmeteket."

2022. júl. 12. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
71%
Ha szeretne cég részére is kiállitani számlát, akkor a KATA helyett mást kell választania. De dolgozhat, persze. Vagy mire vagy kíváncsi?
2022. júl. 12. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
38%
Eddig sem volt kötelező KATA szerint adóznia.
2022. júl. 12. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!