Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » 30 év alatti anya ha magzat...

30 év alatti anya ha magzat után igénybe vette az adókedvezményt, SZJA mentes lehet?

Figyelt kérdés
Ha egy 25 és 30 év közötti anya betöltötte a terhesség 91. napját mondjuk szeptember első felében, nem vette igénybe ezt követően az adókedvezményt, majd most márciusban megszül, akkor igénybe tudja venni adóbevalláskor a terhesség 91. napját követően a családi adókedvezményt ÉS mellé a gyermek születése után a 30 év alattiaknak járó SZJA mentességet is?

2023. jan. 30. 19:57
 1/4 anonim ***** válasza:
22-re vagy 23-ra gondolsz?
2023. jan. 30. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Ha valaki adóval kapcsolatban valamilyen kedvezményre, mentességre jogosult, amit év közben nem tudott, vagy nem akart érvényesíteni, akkor az "év végi" adóbevallás keretén belül utólag és visszamenőleg meg tudja tenni.


Kedvezményt kizárólag addig az összegig lehet érvényesíteni, amekkora összegű SZJA előleget vontak a fizetéséből.


Magyarul: Ha csak 200 ezer SZJA-t vont a munkáltató a bruttó bére után, hiába lenne jogosult 890 ezer kedvezményre adóban, a levont 200 ezer forintig tudja csak a kedvezményeit érvényesíteni.

2023. jan. 31. 04:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
4# ezzel tisztában vagyok, a kérdés az, hogy ha 2022-ben 91 napnál idősebb terhes volt a nő, majd 2023-ban születik a gyereke, akkor igénybe tudja-e venni a magzat után járó családi adókedvezményt.
2023. jan. 31. 06:46
 4/4 anonim ***** válasza:

Ha a fentieket ismered, akkor nem értem, hogy ezt a kérdést miért kellett feltenned.


Mikortól jár a családi kedvezmény magzat esetén? Attól a hónaptól, amikor a kismama betöltötte a terhessége 91. napját. Melyik hónap volt az? 2022. szeptember. Akkor 2022. szeptember hónaptól jár neki a kedvezmény. Tehát 2022. évben kereken 4 hónapra járó összeget tud érvényesíteni családi kedvezményként.


"ÉS mellé a gyermek születése után a 30 év alattiaknak járó SZJA mentességet is?"

Mellé ezt nem, mert a 30 év alattiaknak járó kedvezmény 2023. évtől hatályos.

Pontosan erre reagálva írtam azt, hogy a kedvezmény az adóalap mértékéig érvényesíthető, tovább nem.


Tehát jogos az első hozzászóló kérdése: Melyik adóévre gondolsz. 2022 évre, vagy 2023. évre.

Én a mostani bevallásra gondoltam, amiben a 2022. évben megszerzett jövedelmeket kell majd bevallani.


Nem tudhattam, hogy ezzel tisztában vagy, mert a kérdésedből ez nem derült ki, sőt...

2023. febr. 1. 04:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!