Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » SZJA bevallás, hogyan kell...

SZJA bevallás, hogyan kell bevallani dolgozói részvényt?

Figyelt kérdés

Megjött az adótervezetem és be kell vallanom a cégemtől kapott néhány dolgozói részvényt, amit a közelmúltban adtam el. A lényeg röviden, hogy ingyen kaptam tehát nem volt költségem a megszerzéssel. Bevallásba így a teljes eladásból származó bevételt be kell tenni, eddig világos. A részvények nem magyarországon voltak ezért USD-ben ment a nyilvántartásuk. Az eladáskor derült ki, hogy utalni viszont nem dollárban utalnak, hanem előbb átváltják eurora és azt utalják. Ennek az átváltásnak a pontos költsége pl. ki sem derül számomra, azt sem tudom milyen árfolyamon történt. Csak azt tudom, hogy ezt még a Morgan Stanley csinálta. Európai országba csak így utalnak.


A következők lennének a kérdéseim:

- Jól értem-e, hogy a teljes eladási árból levonhatom a Morgan által felszámolt kezelési költséget és csak az így csökkentett összeg után kell adóznom. Mondjuk nem nagy a különbség 25$-t vontak le erre.


- Milyen árfolyamon számoljak? Logikusan én úgy tippelem, hogy az eladáskori dollár árfolyamon. Másik opció a számlámra érkező euro utaláskori árfolyama és összege. Nyilván a két összeg nem egyforma márcsak azért sem mert van pár nap az eladás és az utalás megérkezése között.


- Jól gondolom-e, hogy egyszerűen a bevallás 5-ös sorban (nem önálló tevékenységből származó jövedelem...) lévő összeghez hozzáadom ezt az összeget, rámentek és kész? Be kell-e küldenem valahogy valami bizonylatot a NAV-hoz? Csak a Morgan Stanley-től tudok letölteni pdf-es igazolásokat, másom nincs, remélem ez elég lesz.



2023. márc. 16. 13:24
 1/1 Nemzeti konzervatív ***** válasza:
100%

Hát ez nem egyszerű.

1. A megszerzésre fordított minden költség levonható így a kezelési költség is.

2. Az adásvételi szerződés időpontja az irányadó.


3. Nem jól gondolod, mert ez árfolyamnyereségnek számít, ami külön adózó jövedelem. 5-ik oldal "külföldről származó belföldön adóköteles külön adózó jövedelmek" azon belül árfolyamnyereségből származó jövedelem.

2023. ápr. 20. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!