Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Kis mennyiségű digitális...

Kis mennyiségű digitális rajzok eladásáért szükséges adót fizetni? Mi az adózási folyamat ilyenkor?

Figyelt kérdés
Nem tervezek ebből vállalatot csinálni és magánszemélyeknek adnék el. Nem is rendszeres folyamat lenne, évi szinten (ha sikerül) csak 1-4 rajzot adnék el kérésre külföldi vásárlóknak, így a bevétel Paypal-re kerülne. Jelenlegi terveim szerint egy-egy rajzomat 10-25 euróért adnám el.

2023. ápr. 15. 04:06
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Alapfelállás, hogy minden olyan tevékenység, melyet haszonszerzés céljából végez egy magánszemély, "engedélyköteles".

Ami tulajdonképpen annyit jelent, hogy adószámot kell kiváltani a tevékenységre a NAV-nál.

Adószám birtokában végezheted, valamint számlát is tudsz kiállítani róla, ha kéri a vevő.

Milyen formában végezhető üzletszerű (gazdasági) tevékenység?

Adószámos magánszemélyként, egyéni vállalkozás formájában, vagy gazdasági társaságot alapítva hozzá.


Van némi kivétel, amikor nem kell adószámot kiváltani az üzletszerű (gazdasági) tevékenységre. Egyik ilyen például magánszemélyként az ingatlan bérbeadása.


Az adószám nem azonos az adóazonosító jeleddel! Adószámot tevékenységre ad ki a NAV.


A fenti szabály független attól, hogy mennyiért adod el a képeidet és hány darabot évente, valamint az sem lényeges, hogy éppen hány éves vagy. Nyilván kiskorúként alapból nem vállalkozhatsz. Viszont itt is vannak kivételek, mint például a gyerekszínészek.


Ha nem tartod be a fenti szabályokat, a lebukás veszélyével mindenképpen számolnod kell!

2023. ápr. 15. 05:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Nem rendszeres az évi több darab ? Az rendszeres, de emellett az uzletszeruseget is kell nézni ami már egy darabnal fenn áll hiszen itt is leírtad, azért csináltad hogy megvegyék.


Ha magadnak rajzolsz és valaki meglátja megveszi na az nem üzletszerű. ha csinálsz rajzokat évek alatt és megszorulsz eladsz a 100 rajzból 5ot az se üzletszerű és nem is rendszeres .

2023. ápr. 15. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Ide nem alkalmazható a magánszemélyek ingóság értékesítése, ami évi 600 000 Ft-ig adómentes? Mint amikor jófogáson eladsz egy cipőt stb.

Én beletenném ebbe a kategóriába. Ó, rajzoltam valamit, XY-nak megtetszett és megvette. Kész. Amúgy sok fiatal csinál ilyet, szinte biztos vagyok benne, hogy nem adóznak utána. Nem is értem, mikor lenne ilyen kis tételekre ideje a NAVnak, ha Budapestrn kimondatlan norma, hogy mindenki feketén ad ki lakásokat. Az nagyobb fogás, mégis virágzik az üzlet.

Amúgy meg nagyon olcsón adod.

2023. ápr. 15. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

#1 és 2

Ilyen szempontból amúgy milyen szabályozás alá esik, ha nem konkrétan a megrajzolt darabokért fizetnek, hanem mondjuk Patreonon, Subscribestar-on vagy valami hasonló felületen kérsz támogatást?


Tehát nem konkrét rajzot adsz el és esetleg még csak nem is hozzáférést, hanem gyakorlatilag csak kiteszed a (digitális) kalapot, mint egy utcazenész és akinek tetszik, amit csinálsz, az dob bele.

2023. ápr. 15. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

"Nem is értem, mikor lenne ilyen kis tételekre ideje a NAVnak,"


Itt soha nem ez a lényeg. Hanem a szabálykövetés. A NAV-nak az is a dolga, hogy ezt kikényszerítse az adózóknál.

Ugyanis az, aki nem jogszabálykövető, milyen jogon élvez előnyöket azzal szemben, aki viszont az?


"Ide nem alkalmazható a magánszemélyek ingóság értékesítése, ami évi 600 000 Ft-ig adómentes?"

Nem, mert nem az.


A kérdező kérésre készít rajzokat valakiknek, akiknek ellenszolgáltatásért (pénzért) biztosítja ezeket. Tehát haszonszerzés a cél. Nem a saját megunt ingóságait adogatja el.

Ha még hirdeti is magát, az már felér egy vallomással. :)

2023. ápr. 15. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Ilyen osszegnel kar lenne adozassal veszodni
2023. ápr. 16. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

#2

Lehet akkor félreértettem a rendszeres fogalmát, mivel úgy gondoltam, hogy az évi pár darab nem sok, nem is lenne ebből nagy bevétel és azt is figyelembe vettem, hogy lehet nem is lenne egy-egy évben vevő, ami által 0 rendelésem lenne.


A kommented másik felére, itt konkrétan arra gondolsz, ha egy kész rajzom tulajdonijogát másnak adom át? Gondolom ebbe nem tartozik bele az, hogyha már kész rajzot több embernek eladok (kinyomtatva)?



#3

Ez a helyzet azért más, mivel rendelésre készítenék rajzot és nem kész rajzokat árulnék.



#6

Mondanám, hogy én is így gondolom, ezért reménykedtem, hátha van valami alsó határ. De ha nincs, akkor nem szeretnék a "szerencsémmel" játszani; lehet néhány év múlva bekopogtatnának nálam beszedni a büntetést, amivel többet veszíthetnék, mint nyerhetnék.

2023. ápr. 21. 21:13

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!