Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » NAV eltörölte az egészségügyi...

Cybee kérdése:

NAV eltörölte az egészségügyi tartozásom, majd levelet küldött, hogy mégis van tartozásom?

Figyelt kérdés

Pár hónapig munkanélküli voltam, és nem voltam tisztában azzal, hogy hogy működik az egészségügyi járulék (tudom, buta vagyok, de csak 18 vagyok és senki nem világosított fel, hogy hogy működnek ezek a dolgok), és a NAV kiszámlázott nekem egy 30000 körüli tartozást.

Kb két hete be lettem jelentve az új munkahelyemen, és küldték a levelet, hogy el lett törölve a tartozásom, de tegnap küldtek egy újat, hogy xy forintnyi tartozásom van. Valaki segítene megérteni, hogy ez mégis micsoda? Valamit nem értek?

Köszönöm:)



2023. ápr. 29. 22:23
 1/7 anonim ***** válasza:
91%

Mivel semmilyen módon nem voltál biztosított, így fizetned kellett volna, vagy pedig elintézni hogy ne kelljen (kormányablakba lehetett volna szoc.rászorultság alapján kérvényezni a jogosultságot), mivel nem tetted, így a NAV automatikusan elkezdte előírni a fizetni való járulékot, ami fel halmozódott neked a 30 ezres tartozás, mivel nem fizetted.

Mivel munkahelyet létesítettél, így arról jött az értesítés, hogy a munkával együtt biztosítási jogviszonyod létesült, és a fizetési kötelezettséget állították le, mivel a munka kezdetének napjától már biztosított vagy. Tehát SAJÁT MAGADNAK nem kell fizetned tovább, mert innentől ugye a béredből vonják le majd. De a már fennálló, felhalmozott tartozás nem fog el törlődni, azt rendezned kellene mihamarabb.

2023. ápr. 29. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ első! Esetleg azt tudod, hogy ezt lehetőségem van-e részletben fizetnem, vagy egyszerre kell majd az egészet?
2023. ápr. 29. 22:41
 3/7 anonim ***** válasza:
81%

Van lehetőséged részletbe, de ezt kérvényezned kell külön.

Legegyszerűbben ügyfélkapun ONYA-n, az AUTRESZ nevezetű űrlap kitöltésével, vagy ÁNYK-ba a FAM01-es nyomtatványon.

Automatikus részletfizetési kérelem. Évente egyszer mindenki kérheti, hogy hány havi részletbe kéri az összes tartozását megfizetni, és meg is adják általába (éves szinten egyszer, talán max 1 milliós tartozásig)

2023. ápr. 29. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Szuper vagy, köszönöm a segítséget!
2023. ápr. 29. 23:12
 5/7 anonim válasza:
80%
#3 jó válasz. Plusz ha a helyi NAV-ba bemész, segítenek. Nem kell félni tőlük.
2023. ápr. 30. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
77%

Valószínűleg az kevert össze, hogy előbb jött a "törlőről" az értesítés, mint a kötelezettség előírásáról. Történés szerint időben pont fordítva.

Mindig olvasd el figyelmesen, hogy miről tájékoztatnak.


A "pár hónapig munkanélküli voltam" időszakra előírták azt a bizonyos 30 ezer körüli összeget, majd a munkaviszonyod által a TOVÁBBI kötelezettségeid megszűntek. Ettől függetlenül a munkaviszonyod előtti időszakra előírt hátralék nem tűnik el. Csak nem jön hozzá több tartozás, mert munkaviszonyban állsz.

Tehát van 30 ezer tartozásod, amit rendezned kell.


Kérhetsz rá részletfizetést.

A legegyszerűbb, ha automatikus részletfizetést kérsz rá. Ugyanis ebben az esetben a NAV nem végez vagyonfeltárást az adózónál és nem is utasíthatja el a kérelmed, ha ebben az évben még nem kaptál ilyen "automatikus" részletet és a tartozás nem haladja meg az 1 millió forintot. Ha ez a két feltétel teljesül, akkor mindenféle egyéb vizsgálódás nélkül meg kell, hogy adják a részletet, maximum 12 hónapra.


Kockás papíron is kérheted. A lényeg, hogy írd bele azt, hogy az "automatikus" részletfizetési kérelemmel szeretnél élni a náluk fennálló tartozásodra tekintettel. Nem kell még az sem, hogy pontosan tudd a tartozásod összegét. Ugyanis a kérelem beérkezésekor a nyilvántartásukban szereplő összes tartozásodra fogják vizsgálni a kérelmed.


Mindig írásban értesítenek a NAV-tól. Tehát azt is fogod tudni, hogy megkaptad és mikor kell elkezdened a fizetést, milyen részletekben, és hova. Ha csekk igényed is van, akkor a kérelmen nyugodtan tüntesd fel, hogy csekket kérsz a befizetésekhez.

2023. ápr. 30. 04:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
6os, köszönöm a részletes választ! Igyekszem intézkedni az üggyel kapcsolatban :)
2023. ápr. 30. 05:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!