Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ha nem rendelkezem munkaviszon...

Ha nem rendelkezem munkaviszonnyal de külföldi cégtől kapok pénzt amiből a cég már adózott, akkor az után nekem mit kell fizetnem, vagy mit kell tennem hogy legális legyen?

Figyelt kérdés

Röviden arról van szó, hogy a párommal van egy cégünk amibe nem vagyok felvéve mint alkalmazott, hivatalosan nincs munkaviszonyom¹. Ő abban az országban ahol a cég van, ki tudja magának fizetni a pénzt amit pályázaton nyertünk ilyen "szerzői díjként", nem kell magánvállalkozónak se lennie. Tudtommal ilyesmi nincs Magyarországon.


Tehát a kérdés hogy ilyenkor mi a teendőm? Ha a cég már adózott mielőtt elküldi a pénzt nekem, nekem kell adóznom belőle? Le lehet tudni ezt az egészet úgy, hogy ne kelljen magánvállalkozónak lennem? Egy egyszeri kifizetésről van szó, ez miatt nem szeretnék magánvállalkozó lenni.


¹Gondolom mindenki erről fog kérdezni, hogy miért nem, úgyhogy leírom előre: azért nem vagyok felvéve mint alkalmazott a céghez mert akkor fizetnie kellene utánam külföldön illetékeket, de mivel nem ott élünk, felesleges, illetve ha lenne külföldi munkaviszonyom, nem engednék a TB-t hogy fizessem. Sajnos ez történt évekig, amikor külföldi munkaviszonyom volt, a TB-s néni vonogatta a vállát hogy jó hogy akarnám fizetni a TB-met de amíg külföldi munkaviszonyom van, nem lehet.



2023. szept. 1. 22:32
 1/9 anonim ***** válasza:
Magyarországon is van szerzői díj. Amúgy erre így nem lehet válaszolni, sok infó hiányzik.
2023. szept. 1. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm 1-es, nem tudtam, utánanézek. Milyen infók hiányoznak?
2023. szept. 1. 23:35
 3/9 anonim ***** válasza:

"Sajnos ez történt évekig, amikor külföldi munkaviszonyom volt, a TB-s néni vonogatta a vállát hogy jó hogy akarnám fizetni a TB-met de amíg külföldi munkaviszonyom van, nem lehet."


Ez ebben a formában valótlan. Hol érdekli az államot, hogy te feleslegesen fizetsz itthon járulékot magad után, amikor külföldön biztosított vagy?

Nem "nem lehet", hanem "nem kell" fizetned, ha van külföldön biztosítottságot.

Mégcsak az sem mindegy, hogy melyik állam az a külföld. Ugyanis amelyik állammal Mo-nak nincs kettős adózást kizáró egyezménye, abban az államban hiába vagy biztosított, itthon akkor is kell fizetned magad után járulékot. Nyilván az EU-s országok kizárva. Velük van egyezmény.


Én úgy gondolom - mivel a cég nem belföldi illetőségű - ezért a külföldi állam jogszabályai az irányadóak. Ha a külföldi állam szabályai szerint van fizetnivalód a cég kifizetése után, akkor azt ott kell rendezned.

A külföldön megszerzett jövedelmet csak akkor kell szerepeltetni az itthoni bevallásban - kizárólag tájékoztató adatként - , ha itthonról (belföldi illetőségű foglalkoztatótól) is szereztél jövedelmet. Ha nem szereztél, akkor bevallást sem kell készíteni.


Jól mondja az első válaszoló: Rém kevés az információ ahhoz, hogy érdemben korrekt tájékoztatást kapjál.

Azt sem tudjuk, hogy milyen jogcímen kapnád ezt a jövedelmet, hiszen azt írod: "Ő abban az országban ahol a cég van, ki tudja magának fizetni"

Most akkor valójában ki szerzi a jövedelmet és milyen jogcímen? Ha ő szerzi, akkor hogyan tudja neked kifizetni a cég?

2023. szept. 2. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

EU-s ország volt a másik ország ahol volt munkaviszonyom, és én nagyon próbáltam kiharcolni hogy hadd fizethessem a TB-met, mert tartozásom is volt, amit szintén nem akarták hogy fizessem amíg nem szűnik meg a külföldi de EU-s munkaviszonyom. De nem engedték egyiket se, ami azt jelentette hogy nem tudtam az orvosi szolgáltatásokat igénybe venni COVID alatt mivel TB tartozásom volt.


A külföldi (EU-s) cég az állam szabályai szerint minden teendőt megtett, elvileg utána nekem nem kéne csinálnom semmit ha ottani állampolgár lennék, de nem vagyok benne biztos hogy mennyit változtat hogy nem vagyok.


A férjem szlovák és van egy szlovák cége. A cég alatt szoftert fejlesztünk ketten és nyertünk egy pályázatot amit ki akarunk fizetni a személyes bankszámláinkra. Ő mivel szlovák állampolgár ki tudja magának fizetni mint szerzői díj, és nem tudtuk hogy kell ezt elintézni számomra hogy legális legyen és ne kelljen duplán adózni (a cégnek is és nekem is). Viszont egyikünk sincs felvéve mint alkalmazott, mert a cégnek nem lesz bevétele az egyszeri pályázatnyerésen kívül, addig amíg ki nem adjuk a terméket amin dolgozunk.


Ez remélem segít? Ez megmagyarázza a "ki szerzi" részt, meg hogy milyen jogcímen? Köszönöm szépen

2023. szept. 2. 17:58
 5/9 anonim ***** válasza:
Miért nem fizetitek ki az egészet a férjed nevére?
2023. szept. 4. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Mert ketten fejlesztjük a játékot, az online jelenlétünkből egyértelmű hogy ketten vagyunk, illetve a dokumentációban is ketten szereplünk, így furcsa lenne ha csak ő kapna pénzt és én egyáltalán nem (a bizottság rendesen utánajár a pályázóknak, és kérdőre vonhatnák ha ezt így csináltuk volna).
2023. szept. 6. 21:54
 7/9 anonim ***** válasza:
Van egyébként szabad kapacitásotok fejlesztésre? Lehet privát keresni ilyen ügyben?
2023. szept. 6. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Hogyha a cégbe nem vagy felvéve alkalmazottként, akkor hivatalosan nem dolgozhatsz be és pénzt se kaphatsz. Esetleges adóbevallás ellenőrzésnél mit mondasz? Csak úgy adtak nekem pénzt véletlenül?
2023. szept. 7. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Ilyen az, amikor spórolni akartok a járulékfizetésen, aztán rádöbbensz, hogy így nem tudsz legálisan pénzhez jutni a cégből...

Köttök egy megbízási szerződést te és a cég, hogy legyen jogalapod megkapni a részed. De ahhoz legalább egy magyar vállalkozásod kellene, hogy legyen, hogy le tudd számlázni a munkád.

De az is megoldás, hogy 1-2 hónapra felvesz a szlovák cégbe dolgozni. Közben a saját tb-det ugyanúgy fizeted tovább itthon.

2023. szept. 8. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!