Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ez így rendben van, hogy...

Ez így rendben van, hogy ennyire adóztatják a kifizetett életbiztosítást?

Figyelt kérdés
Párom cége kötött a munkásokra biztosítást. Volt neki egy komoly műtéte, amire a biztosító 480K számolt ki. Ebből ő 2x átszámolásra kapott kézhez 260K. Levonták a szochót, majd hozzácsapták a fizetéséhez és még azután újra levonták az adót. (Én úgy olvastam, hogy csak szja meg szochót kell fizetni, ami 33%.) Azzal magyarázták, hogy mivel a cég a kedvezményezett ő csak biztosított, így kell adózni. Akkor ez -persze, minden fillérnek örülünk-, marhára nem éri már meg.
nov. 13. 11:35
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

"Akkor ez -persze, minden fillérnek örülünk-, marhára nem éri már meg."

Vonnak a biztosítási díjra a párodtól pénzt? Vagy hogy érted, hogy nem éri meg?

Itt amúgy minden le van írva, a cégnek is kell adózni: [link]

"Jogviszony szerinti adózás esetén a vállalkozás és a biztosított magánszemély közötti jogviszony alapján kell megállapítani az adókat és járulékokat. Tehát munkavállaló esetén a munkabér adó- és járulékfizetési szabályai vonatkoznak a biztosítás díjára is. Ebben a formában kell adóznia a munkáltatónak és a munkavállalónak is, ha a biztosítási szerződésből az egyes biztosítottakra jutó díj konkrét összege külön-külön megállapítható.

Ilyenkor a munkáltatónak 13% szochót kell fizetni a biztosításra költött összeg után. A munkavállalótól pedig 15% szja-t és 18,5% társadalombiztosítási járulékot (tb-járulékot) vonnak le a biztosítási díj rá vonatkozó összege után (tehát összesen 33,5%-ot)."

nov. 13. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Én ezt még mindig nem értem. A szochót megfizette a munkáltató. De ha a kifizetett összeg 33.5%-t nézem és azt az összeget, amelyet kézhez kapott, még mindig van 60K különbözet. Az a baj, hogy a fizetésével együtt számolták? Vagy itt valami mást vesznek alapul, ami a cég és a biztosítóval kötött szerződésben van benne?
nov. 13. 12:22
 3/5 A kérdező kommentje:
Először 220K utaltak neki, majd korrigálták 260K.
nov. 13. 12:27
 4/5 anonim ***** válasza:

Két eset van:


1) a munkavállaló a kedvezményezett. Ekkor a cég fizeti a biztosítási díjat, és e fizetett díj olyan mint ha bért fizetne a munkavállalónak, így szja, járulékok és szocho köteles. Ekkor ha bekövetkezik a baleset, akkor a biztosító a munkavállalónak fizet, s ez a térítés már adómentes.


2) a munkáltató a kedvezményezett.

Ekkor a cég fizeti a biztosítási díjat, és e fizetett díj sima egyéb szolgáltatási költség a cég számára, így nem szja, járulék, sem szocho köteles. Ekkor ha bekövetkezik a baleset, akkor a biztosító a munkáltatónak fizet, aki ezt egyéb bevételként könyveli el. A munkáltató ha ezek után ki akarja fizetni a balesetet szenvedett munkavállalót, az már egy külön tranzakció, egy egyszeri kifizetés ami bérként adózik. Esetedben ez utóbbi történt.

nov. 13. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Igy már értem. Köszönöm szépen a választ.
nov. 13. 12:54

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!