Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Hogy kell adókedvezményt...

Hogy kell adókedvezményt benyújtani betegség esetén?

Figyelt kérdés
Teljesen hülye vagyok a temahoz, édesapámnak szeretnék segíteni. Ha tegyük fel 5 évre visszamenőleg járna neki kedvezmény mit kell csinálni? Gondolom orvostól kérunk igazolást, de utána? Azt szimplán el kell küldeni a NAV-nak, vagy személyesen kell bevinni? Esetleg kell más papír is? Ha igen, mi?
dec. 2. 14:19
 1/6 anonim ***** válasza:
54%

Egy biztos.

Kell az orvostól igazolás.

Feltételezésem szerint szakorvosi kell hogy legyen.

Ezt intézd el először, anélkül nem mégy semmire.

Hogyan tovább? A szakorvos lehet tud válaszolni.

dec. 2. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Azért nem ártana elolvasni az e témában már született kérdéseket és válaszokat.

Hasznos!

Én elolvastam és sokkal többet róla, mint addig, pedig nem is vagyok érintett.

Olvass..

dec. 2. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Az adóbevallásokban kell jelezni. Nem biztos, hogy megy öt évre visszamenőleg. A kettesnek igaza van. Ha nem akarsz olvasni, akkor könyvelő.
dec. 2. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Erre az évre már legegyszerűbb az egészet egyben az adóbevallásban kérni, januárban pedig nyilatkozni kell a munkahelyén. Visszamenőleg, ha jogosult, akkor a korábbi adóbevallásokat kell "újra beadni". Ha nem vagytok képben az adóbevallással, akkor szerintem érdemes könyvelőhöz menni, pár(tíz?)ezer forintot megér az a többszázezer.
dec. 2. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
5 évre visszamenőleg önellenőrzést csinálsz.
dec. 2. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

"Ha tegyük fel 5 évre visszamenőleg járna neki kedvezmény mit kell csinálni?"

Orvosi igazolást kell róla szerezni. Az orvosi igazolásnak vannak kötelező tartalmi elemei, és utalás arra, hogy SZJA-val kapcsolatos kedvezményre adták ki. A kötelező tartalmi elemeit egy kormányrendelet írja elő. Tehát amikor kérsz egy ilyen igazolást az orvostól, akkor szólni kell neki, hogy adóval kapcsolatos kedvezmény érvényesítéséhez kell. Onnan tudni fogja, hogy nem egy akármilyen igazolást kell kiállítania.


"Azt szimplán el kell küldeni a NAV-nak, vagy személyesen kell bevinni?"

Semmiféle igazolásra nincs szüksége a NAV-nak. Az orvosi igazolást az adózónak kell megőriznie az adó elévülésének idejéig. Erre azért van szükség, mert ha érvényesítettél a betegséggel/fogyatékossággal kapcsolatban kedvezményt és a NAV netalántán ezt utólag ellenőrzi, akkor az orvosi igazolással tudod igazolni, hogy jogosan vetted azt igénybe.


"Esetleg kell más papír is? Ha igen, mi?"

A betegséggel/fogyatékossággal kapcsolatos SZEMÉLYI KEDVEZMÉNYT az adóval kapcsolatban az tudja érvényesíteni, akinek van adóköteles bevétele/jövedelme, és ahhoz kapcsolódó SZJA adója. Ha ilyennel nem rendelkezik, akkor logikusan hiába lenne rá lehetősége, ha nincs mivel szemben érvényesíteni tudná.

A személyi kedvezményt a bevallásban kell jelölni az arra szolgáló rovatban, ami által az SZJA kötelezettség lecsökken.

Ha az orvosi igazolás alapján már évekre visszamenőleg is érvényesíthette volna a kedvezményt, akkor az elmúlt évekre benyújtott adóbevallást utólag önellenőrizni szükséges, aminek a keretén belül szintén jelölhető a személyi kedvezmény és ez által az eredeti adókötelezettség - utólag - csökkeni fog, amit vissza lehet igényelni az adóhatóságtól.


Személyi kedvezmény csak azon betegségek/fogyatékosságok esetén jár, amelyek egy bizonyos kormányrendelet mellékletében fel vannak sorolva. BNO-kód szerinti besorolás van, tehát az orvosi igazoláson a BNO kódnak is szerepelnie kell, hogy be tudd azonosítani, valóban jár utána kedvezmény vagy sem. Ha nem szerepel a kormányrendeletben az a BNO-kód, akkor nem is érvényesíthető utána kedvezmény.


A szóban forgó Kormányrendelet:

[link]


Remélem érthető voltam...

dec. 3. 05:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!