Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Adókedvezmény visszaigénylésén...

Stefan91 kérdése:

Adókedvezmény visszaigénylésének mi a menete az orvosi igazolás kiadása után? -alább részlet-

Figyelt kérdés

Egyik családtagom tartósan beteg, ezáltal a BNO kódjai alapján az orvosa kiállította részére az igazolást erről, legkorábbi időponttal 2013-tól.

Ezáltal visszaigényelhető 5 évre az adókedvezmény.

Kezében van az igazolás, hova forduljon? Sajnos nem vagyunk ebben jártasak, s a doktor úr sem tudta pontosan a menetét. Természetesen jövőhét kedden a helyi kormányablak NAV kirendeltségére kaptunk időpontot, de addigra felkészültek szeretnénk lenni...

Tehát kézben az igazolás. Milyen nyomtatvány kell? Tudom, hogy valami önellenőrzés szükségeltetik, de fogalmunk sincs mi az, milyen nyomtatvány kell szám és név szerint, stb. Munkáltatónak kell küldeni? NAV-nak kell?

Tudom, google a barátom, de úgyérzem ez a közösség is, ez az oldal is, hisz azért jött létre. Google-n szimplán ködösítés megy az adózásitanácsadó oldalakon, de részletek nincsenek.

Ha valaki tudja a menetetét, s megosztaná velem részletesen, lekötelezne.

B.Ú.É.K.



2023. jan. 5. 17:32
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Szia, ugyanott, ahol az e-szja-t jóvá kell hagyni, az önellenőrzést is meg lehet csinálni. Ügyfélkapuval beléptek az e-szja oldalra, és ott van olyan fül hogy adóév választás és szépen végig lehet menni a korábbi adóbevallásokon és módosítani őket.
2023. jan. 5. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Szia, nagyon szépen köszönöm a tanácsot, viszont több, mint valószínű régebbi személyi igazolvány van csak.

Viszont azt megkérdezhetem, hogy mit és hogyan kell módosítani pontosan? Illetve ezt követően valami egyéb teendő? Ne haragudj kérlek a fölös kérdésekért, de ez nekem tényleg kínai. :)

2023. jan. 5. 17:52
 3/10 anonim ***** válasza:
5 èvre visszamenőleg módosítani kell az adóbevallàst. Ha nem tudod megcsinàlni, keress valakit aki megcsinàlja, vagy egy könyvelő segít ebben.
2023. jan. 5. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm. A módosítás mit takar? Tehát, ha sikerül belépnem ügyélkapuval, akkor a havi adóelőlegből vonjam ki az akkori kedvezmény mértékét és írjam át? Vagy mi a kutyafüle? Sajnos nem ismerünk könyvelőt! Ha pedig nincs ügyfélkapu akkor valami nyomtatványt lehet letölteni?
2023. jan. 5. 20:46
 5/10 lali51 ***** válasza:

Amit év elején be kellett adni az előző évi személyi jövedelemadó bevallást azt kell módosítani.

A 2022-es, 20221-es,22020-as, 2019-es, és a 2018as évi bevallásokban tudod igénybe venni a kedvezményt.Ezeket kell módosítani.

2023. jan. 5. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
...és, ha ezt megteszi, (gondolom az éves összeget kell csökkenteni az éves kedvezmény mértékével) akkor a visszafizetés miként történik? Máshova nem kell fordulni?
2023. jan. 5. 21:27
 7/10 anonim ***** válasza:

A kedvezményt utólag önellenőrzés keretén belül tudod csak érvényesíteni. Az önellenőrzés annyit jelent, hogy az eredeti bevallásokban a fő adatok (adóalap, adó összege stb.) változik az eredetihez képest.


Tehát úgy kell elkészíteni az önellenőrzést, mintha nem adtál volna be már egy eredetit, tehát a mostani helyes adatokkal. Ugyanazon a "nyomtatványon" kell elkészíteni, mint az eredeti bevallásokat, csak jelölni az első oldalon, hogy "önellenőrzést" csinálsz (C-tábla -> bevallás jellege rész). Ez által az eredeti bevallást felülírja az önellenőrzés által készített és a NAV a könyvelést az alapján fogja elvégezni.

Önellenőrzéskor a rendszer feldob egy pótlapot még pluszban, ahol az eredeti valamint a mostani bevallás közötti eltéréseket kell levezetni.


A személyi kedvezmény az adóalap összegét csökkentő kedvezmény. Ha az adóalap csökkent, akkor logikusan csökken a hozzá kötődő SZJA összege is.

Tehát a bevallás megfelelő oszlopába be kell írni azt az összeget, ami az adóalapot csökkenti (2021. évi bevallásnál ez a 25. sor volt). Ez által az adó összegénél valószínűleg "visszaigényelhető" összeg jön ki. A visszaigényléshez van a bevalláson belül szintén egy pótlap, ahol lehet kérni, hogy vagy bankszámlára, vagy lakcímre utalják ki a visszajáró összeget (170 pótlap).


Ezeket az önellenőrzéseket annyiszor el kell készíteni, ahány adóévet érint a kedvezmény utólagos igénybevétele. Minden adóévre külön-külön.


A kérdéseidből én inkább ajánlom, hogy keressetek egy olyan illetőt, aki érdemben tud ebben segíteni. Nagyon el lehet szúrni a dolgokat, ha nem értesz hozzá.

"Sajnos nem ismerünk könyvelőt!"

Én sem ismerek, de ha teljesen analfabéta vagyok a dolgokhoz, azért keresek egyet, aki pár ezer forintért megcsinálja jól az önellenőrzést.

2023. jan. 6. 05:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Jó, megkapta a családtagom az igazolást, 2013-tól végleges jelleggel. Sikerült is ügyfélkapuval belépnem az ONYA-ra, ott az Adóelőleg nyilatkozatot kedvezményre ki is töltöttem, be is küldtem.

Eszja-n viszont még nem teljes tiszta a kép, most jönne az önellenőrzés.

Miként tudom megnyitni az adóéveket, és az éves adóelőleg összeget az éves kedvezmény adott évi mértékével csökkentem, s ezen felül más teendőm van?

Illetve, ha pl az adott év adott hónapában tp-n volt, s így pl a rendszeres 30ezer adóelőleg helyett csak 18-at vontak tőle, akkor abból is a teljes havi kedvezmény jön le?

Bár ez lehet buta kérdés volt, lévén az éves alapot csökkentjük az éves kedvezmény mértékével...

2023. jan. 10. 19:12
 9/10 anonim ***** válasza:

"Eszja-n viszont még nem teljes tiszta a kép, most jönne az önellenőrzés."


Ehhez nem tudok hozzászólni, nem dolgoztam még benne. ÁNYK-t használok, nekem ott 5 perc alatt megvan minden, azt a rendszert ismerem, feleslegesnek tartottam egy másikba is beletanulni.


De hátha jön valaki, aki ismeri az eSZJA felületet...


"Bár ez lehet buta kérdés volt, lévén az éves alapot csökkentjük az éves kedvezmény mértékével..."

Leírtam, hogy egy új bevallást kell kitölteni a "helyes" adatokkal. Mivel a kedvezmény adóalapot csökkent, ezért nyilván azt kell csökkenteni vele, ez által a számítás levezetésével az adód is csökken a végén, és visszaigényelhetőbe megy át.

2023. jan. 11. 04:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen mindenkinek aki próbált segíteni...

Egy a probléma, olyan leírásokat adtok, amivel egy hétköznapi, adó ügyekben nem jártas személy ugyanannyit ér el, mintha direkt erre a célra levő oldalt nyitna meg google-ből, s olvasná a túl bonyolított, semmitérő leírást!

Tehát...aki hasonló cipőben jár, vagy járni fog, egyszerű a képlet, a legérthetőbben írom le nekik!


ÁNYK program letöltése! (eSzja belépés felesleges, bonyolultabb kicsivel!)

Előlapon X, hogy magánszemélyként adózol.

Főlap: Adataid, adószám, név, szül.hely, stb. Ezt követően ugyanezen lap D sorában, ha visszaigényelni szeretnél, mint Én akkor NEM a teljes összeget x-eled, hanem az alatta lévőt, átvezetést kéred!

Megadod a bankszámlaszámod, vagy a postai címed pontosan ott alatta! Én postait adtam! Legalul helység, dátum.


A. lapon az éves jövedelme(i)d megadod, én a munkabérem adtam meg az évest, mert az volt csak! (Ha volt más megadod, puskázhatsz az eredeti bevallásodból)


2. lap III. rublikánál a betegség/súlyos fogyatékosság kedvezményt beírod, ami ott szerepel összeg. (Automatikusan minden egyebet kitölt a rendszer ezután!)


Ezt követően mentem 170-es lapra (fülek között megtalálod..) ott:

Terhelendő oszlopba beírod a 103-as adónem kódot, az összeghez meg azt az összeget amit az előző pontban kellett a súlyos fogyatékosság kedvezményét. Ezt követően a Kiutalandó résznél látni is fogod az összeget.



16-01 fülre kattintasz, itt a Személyi jövedelem adó sorában a C és D sorba beírod a kedvezmény összegét MÍNUSZ jellel mindkettőbe (az összeg ami fentebb is már kétszer leírásra került, tehát a fogyatékosság összege)


Rányomsz az ellenőrzésre ezután. Majd küldheted is be! Ennyi...

Tehát köszönöm a szakszavakat, oszlopokat, fene tudja mit, nem bonyolításra voltam kíváncsi csak ennyire, de egy kedves ügyintéző pár szóval elmondta a lényeget, meg hogy nem kell nagy számolgatásokat csinálni...

2023. jan. 19. 16:28

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!