Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ha van egy családi házam ami...

Ha van egy családi házam ami kb 50 millió forintot ér, és tegyük fel egy társasház építtetője a házamért cserébe 1-1 be ad egy lakást a társasházban ami szintén 50 millió forint kell illetéket fizetnem?

Figyelt kérdés
dec. 20. 21:31
 1/5 anonim ***** válasza:

Illeteket nem mert az uj ingatlan ertekebol ki lehet vonni a regi, eladott ingatlan erteket.


Ha 5 evnel korabban szerezted a csaladi hazadat, a jovedelemre SZJA-t kell fizetni.

dec. 20. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

A 2.részével tisztában vagyok köszönöm szépen, bőven több mint 5 éve van tulajdonomban az ingatlan.

Illetéket biztosan nem kell? Próbáltam neten keresni de ott csak arra vonatkozóan találtam információt amennyiben magánszemély mindkét fél, ebben az esetben pedig a társasház építtetője cég. Ennek ellenére persze így lenne logikus ahogyan leírtad szerintem is.

dec. 20. 22:36
 3/5 anonim ***** válasza:
64%
Ha az ügylet két lába között kevesebb, mint három év telik el és a NAV is azonos értékűnek fogadja el a két ingatlant, akkor nem kell.
dec. 20. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

az a logika érvényesül a szabály mögött, hogy ha jövedelmed keletkezik ingatlan értékesítéséből, ( drágábban adod el, mint ahogy vetted) az állam felé perkálni kell. A fenti számpéldában nem keletkezik elkölthető jövedelmed, tehát nem vagy köteles a 0 Ft netto bevételedből a társadalmi közterhekhez hozzájárulni


( ettől persze még nem tilos ;-))

dec. 20. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

4-es! Az adó részét tudja a kérdező. Az illeték része számára ami kétséges.


"de ott csak arra vonatkozóan találtam információt amennyiben magánszemély mindkét fél, "


Nem tudom, hogy ezt hol olvastad, de olyan kikötés nincs az illetéktörvényben, hogy mindkét félnek magánszemélynek kell lennie. Magánszemély legyen az, aki a cserepótló vétel szabályaira tekintettel kéri megállapítani az újonnan vett lakóingatlan visszterhes vagyonszerzési illetékét, ugyanis ezt a kedvezményt magánszemélyeknek biztosítják csak és kizárólag lakóingatlanra vonatkozóan. Ebből kifolyólag lényegtelen, hogy kitől vetted, kinek adod el adott esetben az ingatlanaidat. Ha ezek nem magánszemélyek, akkor ők nem tudnak élni a kedvezménnyel. Ez a te illeték kedvezményre jogosultságodat semmilyen formában nem érinti.


"Ha a magánszemély vevő a másik lakástulajdonát a vásárlását megelőző 3 éven belül vagy a vásárlást követő 1 éven belül eladja, a vásárolt és az eladott lakástulajdon – terhekkel nem csökkentett – forgalmi

értékének különbözete lesz az illeték alapja. A lakástulajdonhoz kapcsolódó haszonélvezet, használat jogával a forgalmi érték csökkenthető."


"és tegyük fel egy társasház építtetője a házamért cserébe 1-1 be ad egy lakást a társasházban"

Ez két külön adásvételnek (ügyletnek) számít. Te eladod az építtetőnek a házad, és veszel is tőle egy lakást.

Nem látom a problémát. :)

dec. 21. 04:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!