Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Befektetési jegyek utáni...

Befektetési jegyek utáni hozamot nekem kell jelezni a navnak?

Figyelt kérdés

Ha egyáltalán kell. Az előzetes adóbevallásomban, amit a nav csinált, csak a fizetésem szerepel. De volt némi bevételem befektetési jegyekből is. Gondoltam ezt a bank automatikusan jelenti. Nekem kéne bemenni a navhoz jelezni, mondjuk egy a banktól kapott kimutatással?


Másik kérdésem, hogy a 15% kamatadót azt mikor kell megfizetnem? Azt hittem azt minden évben vonják majd, de már letelt az egy év. Vagy csak egyszer kell, ha eladom a jegyeket? Ez esetben vallani róla is csak akkor kell?


Bocsi, ha hülyeséget kérdezek, de totál laikus vagyok a témában. Nyílván elmondták anno a bankban, de már egy éve volt és annyi információt rám zúdítottak, hogy már nem emlékszem mindenre. Persze bemehetnék újra megkérdezni, de itt biztos vannak hozzáértő emberek. Köszi!



márc. 27. 17:52
 1/9 anonim ***** válasza:
Attol fugg hol fektettel be
márc. 27. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Az adófizetési kötelezettség a befjegyeknél akkor keletkezik ha valamilyen kifizetés van, tehát

- osztalékfizetés

- visszaváltás/eladás


Ekkor a nyereséget 15% szja (kamatadó) + 13% szocho terheli.


(Ingatlanalap esetén nincs szocho)


Ha a befjegyet TBSZ-en belül vetted meg, akkor nem keletkezik adókötelezettség az eladásakor vagy osztalékfizetéskor a TBSZ keretein belül.

márc. 27. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

A bróker vagy bank kellett, hogy adjon valamilyen tájékoztatót év elején, amiben szerepelnek az előző évi hozamok és ha volt, a levont adó.

Ez megvan valahol?

márc. 27. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

#1 otp

#2 Köszönöm!

#3 Én ilyet nem kaptam.

márc. 27. 19:08
 5/9 anonim ***** válasza:
Az OTP lehet, hogy eleve levonta az SZJA-t. De legjobb lenne megkérdezni őket, illetve lehet, hogy az igazolást a netbankon kell letöltened.
márc. 28. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
És ha sima állampapírt adok el, akkor is kell jelezni a NAV felé?
márc. 28. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
Nem, ott a bank vagy a MÁK automatikusan levonja az SZJA-t, ha van. A 2019 utáni papírok nagy része viszont teljesen adómentes.
márc. 28. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Kérdező, nekem elég zűrös a kérdésed.


"Vagy csak egyszer kell, ha eladom a jegyeket? Ez esetben vallani róla is csak akkor kell?"


Amíg nem adod el a befektetési jegyeket, addig nincs tényleges hozamod. Ha megvetted a befektetési jegyet és megtartod, akkor csak elméleti hozamod van. Akkor realizálod a hozamot, amikor eladod a befektetési jegyet. Ekkor jutsz hozzá a hozamhoz és bevallanod, illetve adóznod is csak akkor kell utána, amikor a hozamot realizálod.


Ha nem adod el a befektetési jegyeidet, akkor a hozamod tovább változik. Ez alapján adózni sem tudsz utána, hiszen még nem végleges a hozamod. Amikor eladod, akkor realizálódik, akkor lesz konkrét értéke, hogy mennyi is a tényleges hozamod, ami alapján adóznod kell.


A kérdésed alapján nem egyértelmű, hogy esetleg azért nem kaptál semmilyen tájékoztatót a hozamodról, mert a befektetési jegyeid még meg vannak, vagyis nem realizáltad a hozamot.

ápr. 4. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Igen, még megvannak. Akkor így már világos, köszönöm a választ!
ápr. 4. 17:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!