Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Hogy kell betegség után...

Hogy kell betegség után adókedvezményt intézni?

Figyelt kérdés
Abszolút nem értek a témához. BNO kód szerint járna nekem, 5 évre visszamenőleg szeretném visszaigényelni.
ápr. 12. 10:26
 1/3 anonim ***** válasza:

Csak akkortol tudod amiota fennall. Ha tudod igazolni, marmint az orvos, hogy tobb mint 5eve fennall, akkor modositanod kell minden evi bevallasod.


Ezt te is megteheted az ugyfelkapun keresztul, de talan jobban jarsz ha valakinek fizetsz erte.

ápr. 12. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Először kell egy igazolás a szakorvostól, vagy szakorvosi papír alapján a háziorvostól arról, hogy jogosult vagy az adókedvezményre. A tavalyi évre az adóbevallásban tudod érvényesíteni, ha még nem adtad be, a korábbiakhoz pedig önellenőrzést kell beadni (fennáll 5 éve a betegség?).

Ha abszolút nem értesz hozzá, én javasolnám a könyvelőt. Én azt hittem, könnyen megoldom, mégis elég sokat kínlódtam vele. Ahhoz képest, amennyit 5 évre visszakapsz, a könyvelő díja elenyésző lesz.

ápr. 12. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

"Hogy kell betegség után adókedvezményt intézni?"


Meg kell, hogy állapítsa egy orvos a fennálló betegséget/fogyatékosságot. Ha ennek a betegségnek/fogyatékosságnak a BNO-kódja szerepel a 335/2009. (XII. 29.) az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevétele szempontjából súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségekről szóló kormányrendeletben, akkor lehet rá érvényesíteni adóval kapcsolatos kedvezményt, egyébként nem.


A kedvezmény érvényesítéséhez orvosi igazolással kell rendelkezned. Az orvosi igazolás kötelező adattartalmát szintén egy kormányrendelet írja elő. Tehát jelezni kell az orvosnál, hogy adóval kapcsolatos kedvezményhez kellene kiállítani igazolást a betegségedről, mert akkor a rendeletnek megfelelő nyomtatványt fog kiállítani hozzá.

A nyomtatványon rajta lesz, hogy mikortól áll fenn ez a betegséged, csak onnantól vagy jogosult kedvezményt érvényesíteni rá. Ha van rajta "végdátum" is, akkor csak addig a dátumig érvényesítheted akár visszamenőleg is a kedvezményt.


Az orvos által kiállított igazolást nem adod oda senkinek, hanem az adó elévülésének idejéig meg kell őrizned (akárcsak a bevallások saját példányát), ha utólag ellenőrzés keretében kéri a NAV bemutatni, akkor azt tudd teljesíteni.


Ha olyan időszakra is jogosult lettél kedvezmény érvényesítésére, amiről az adóbevallás már be lett nyújtva, akkor azt csak ÖNELLENŐRZÉS keretén belül tudod visszamenőleg érvényesíteni, ami annyit jelent, minden érintett adóévre a bevallásokat egyenként "módosítani" szükséges, amit önellenőrzésnek hívnak, mivel adóalapot és/vagy adó összeget érint a módosítás. Önellenőrzés esetén a 17-es pótlapot ki kell töltened ahhoz, hogy visszakapd. Azon kell jelölnöd, hogy visszakéred.


Ha olyan időszakra is jogosult vagy érvényesíteni kedvezményt, amire még nem nyújtottad be a bevallást, akkor azt egyszerűen fel kell tüntetni benne és utána benyújtani. Mivel ez nem önellenőrzés, ezért 17-es pótlapot ilyenkor nem kell kitölteni hozzá.


Ne felejtsd el jelölni a visszaigénylési szándékodat a bevallásokban!!!

ápr. 13. 06:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!