Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Szoba kiadásnál hogyan kell...

Szoba kiadásnál hogyan kell adózni?

Figyelt kérdés
4 szobás lakásom van, 2 szobát adnék ki barátoknak és érdeklődnék hogyan/mennyit kell adóznom?

ápr. 19. 22:47
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
0%
Adószámos magánszemélyként évente 900 ezer ft feletti kibocsájtott számla összegére 15% szja van. Hacsak nem vagy 25 év alatti, mert akkor még az se! Akkor évi 12 millióig alanyi adómentes, felette 27% áfa és asszem járulékok is!
ápr. 19. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Lehet nem pontosak a számaim, mert 2018 óta már volt minimálbér emelés többször is, de az elve az ez kb! Ja és a rezsit, ha külön mérő alapján adod nekik akkor “közvetített szolgáltatásként" kell a számlára írni és az is alanyi adómentes..
ápr. 19. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

22 éves vagyok

Akkor (még) nincs adókötelezettségem ha nem halad meg évi 12 milliót?

Az számít, hogy a beköltözők hány évesek? (25, 20 éves)

ápr. 19. 23:31
 4/12 anonim ***** válasza:
Nem számít a beköltözök életkora.
ápr. 19. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Értem. Köszönöm a segítséget
ápr. 19. 23:37
 6/12 anonim ***** válasza:
1: A bérbeadás tárgyi ÁFA-mentes.
ápr. 20. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

És az ingatlanbérbeadásból származó jövedelemre nem vonatkozik a kedvezmény...

A jó hír, hogy nem kell számlát adni, elég számviteli (sorszámozott) bizonylatot írni az átvett bérleti díjról, vagyis nem kell kiváltani ehhez adószámot.

A költségelszámolás, főleg a rezsi része az komplikáltabb annál hogy itt összefoglaljam, ahhoz praktikus lenne keresni egy könyvelőt. A lényeg, hogy a költségek után nem kell adót fizetni, a többire kell 15% SZJA-t, járulék már több éve összeghatártól függetlenül nincs.

Előleget kell fizetni negyedévente, bevallani csak az éves SZJA-bevallásban kell (a NAV ugye erről a bevételről nem fog tudni, ezt minden esetben neked kell beírnod, akkor is, ha a NAV amúgy készít neked bevallás tervezetet).


[link]

ápr. 20. 02:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

"Adószámos magánszemélyként évente 900 ezer ft feletti kibocsájtott számla összegére 15% szja van."


Hogy ezeket honnan veszed?


Kezdjük ott, hogy ingatlant tervezel bérbeadni, vagy szálláshely-szolgáltatásban gondolkozol? Ezek eltérnek egymástól, ebből kifolyólag más szabályok vonatkoznak rájuk.


A két dolog között lényegi különbség, hogy szálláshely-szolgáltatás esetén kötődik hozzá egyéb szolgáltatás (takarítás stb.), és akár 1-1 éjszakára is szólhat, míg bérbeadás esetén nem ezek a jellemzők.


Maradjunk a bérbeadásnál:


Az ingatlan bérbeadásból származó bevételre/jövedelemre nem vonatkozik a 25 év alattiak kedvezménye.


Jövedelem:

Bevétel - elszámolható költségek = adóköteles jövedelem, ami után az SZJA mértéke 15 %.


SZJA törvény sorolja fel, hogy milyen költségek számolhatók el a bérbeadásból származó bevétellel szemben, kell-e azt hitelt érdemlően igazolni (névre szóló számla), vagy sem (amortizáció, 10 % költséghányad alkalmazása).

Alap dolog, hogy kizárólag a bérbeadással szorosan összefüggő költségeket lehet elszámolni.


Költségelszámolásnál két lehetőség van:

Tételes: Ilyenkor kell számlával st. igazolni a költségeidet, amit a bevétellel szemben el akarsz számolni.

10 % költséghányad alkalmazása: Ilyenkor nem kell semmit igazolni, hanem a bevételed 10 %-át számolhatod el vele szemben költségként még akkor is, ha fel sem merült ilyen.


A tevékenység kezdetekor el kell döntened, hogy a két költségelszámolási mód közül melyikkel állapítod meg az SZJA előlegek összegét abban az adóévben. Adóéven belül nem változtathatsz rajta! A bevallásban van mód utólag változtatni rajta, akkor is csak a 10 %-osról térhetsz át a tételesre, fordítva nem.


Nyilvántartásvezetési kötelezettséged van, amit a NAV bármikor ellenőrizhet. Ha 10 %-os költségelszámolást választottál, akkor elég egy bevételi nyilvántartás. Ha a tételest választottad, akkor bevételi- és költségnyilvántartást is vezetned kell "napra készen". Ezt egy sima kockás füzetben is megteheted, ha abban minden adat benne van, amit az SZJA törvény kötelezőként előír bele.

A nyilvántartásodat negyedévente le kell zárnod, és megállapítanod belőle a negyedéves SZJA összegét, majd a következő hó 12-ig befizetni azt a megfelelő állankincstári számlára (103 adónem -> SZJA).

Év végén pedig lezárod a teljes évet, feltünteted belőle a bevallásban kért adatokat, majd rendezed az SZJA különbséget, ha lesz.


Ahogy előttem már írta a 7-es válaszoló, a rezsi elszámolás elég komplikált is tud lenni, mert ötletelésszerűen hoznak szabályokat, és időnként átesnek a ló túlsó oldalára a jogalkotók. Itt is ez történt pár évvel ezelőtt költségelszámolás terén.

ápr. 20. 05:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Attól is függ rövid távú, pl. pár napra haveroknak, turistáknak, akik szállást keresnek pl. air bnb keretében, vagy hosszabb távú klasszikus bérbeadás.


A fenitek hosszab távra érvényesek.


Rövid távúval fix összegű éves átalányadót ( évente 38.400Ft/szoba) fizetsz SZJA-ra. Nem függ a bevételed nagyságától.


Van viszont vendégkönyv vezetési kötelezettség, havonta Idegenforgalmi adó a bevételed 4%-a és havi vagy negyedéves turisztikai fejlesztési hozzájárulás,- az iparűzési adó nélküli- 5%-os áfás bevételednek a 4%-a és adott esetben fizetendő, vagy visszaigényelhető áfád ( mivel jellemzően 27%-os áfásak a költségeid)


Ami meg a bevételtől és kiadásidtól függ hogy mennyi lesz.


Hátránya, hogy összevont adóalapot ugyan nem képez, de jól lehet vele keresni, akár évi pár milliót is, aránylag olcsón pár száz ezerért ami szobáztatás esetén jobban megérheti mint a bevételed 90%-a után adózni, a klasszikus bérbeadással, vagy mint fenntartani akár egy egyéni vállalkozást hozzá, más fő tevékenységi körrel.

ápr. 20. 06:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Még annyi, kigészités, hogy ha ezt mellékesnek tervezed és esetleg felmerül valami kis mellékes biznisz lehetősége is, akkor átalányadózók egyéni vállakozóként, biztositotti jogviszony mellett még a bevételed 50-90%-a utáni 15% szjat is meg tudod spórolni és nettóban kivenni a bérbeadásból származó bevételed, ha a vállalkozás keretében adod bérbe és az éves összesített bevételed nem haladja meg a 2,5-3 millió forintot a vállalkozási tevékenységedből.
ápr. 20. 06:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!