Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Súlyos fogyatékosság, ami...

Súlyos fogyatékosság, ami amúgy nincs, mi a teendő?

Figyelt kérdés

Előre is bocsánat, ha nagyon kis szerencsétlennek tűnök, de ez az első munkahelyem és valahogy senki mást nem zavar ez rajtam kívül. Tudtommal tök egészséges vagyok, soha nem volt semmi, ami arra utalna, hogy lenne bármi fogyatékosságom. A munkahelyemen nem ez az első évem, és az talán fontos, hogy eddig minden rendben volt a SZJA-bevallással. Most viszont, mikor januárban megkaptam azt az M30 nyomtatványt, észrevettem, hogy az szerepel benne, hogy "súlyos fogyatékosság" miatt én elvileg adókedvezményben részesülök és több mint 300 ezer ft volt mellé írva, hogy ennyi járna nekem vissza. Semmi pénzt nem kaptam amúgy a fizetésemen meg a 25 év alatti SZJA-n kívül, szóval az is kérdéses, hogy hol van az az összeg egyáltalán. Visszamentem vele a főnökhöz, ő nyilván először engem nézett hülyének, hogy tutira nincs-e mégis valami, de végül mondta, hogy átnézeti a könyvelővel. Eltelt majdnem egy hét, nem kaptam választ, úgyhogy én mentem oda hozzá, hogy mi van. Azt a választ adta, hogy "Hát azt a NAV állítja össze, nem a munkahely, de majd intéznek valamit." Ezt nyilván mondtam a családomnak is (szülők meg más közeli rokonok, akikkel sokat találkozunk), de ők annyit mondtak, hogy piszkáljam tovább a főnökömet. Ezután volt, hogy újra megkérdeztem, hogy azóta el lett-e akkor intézve, elvileg a "könyvelő intézi". Most, hogy ki lett küldve az SZJA tervezet, ott szerepel benne a Személyi Kedvezmény résznél az a 300 ezer ft. Tehát r.hadtul nem lett elintézve. Ha rákattintok a részletek megjelenítésére, akkor lenyílik egy ablak és ezt írja: "29. Személyi kedvezmény összege, legfeljebb 927 600 Ft" és alatta van az az összeg ami elvileg nekem visszajárna arra, hogy fogyatékosságom van (de ugye nincs). Ezt bemásoltam a google-be is, találtam több oldalt is, amiben benne van, hogy milyen betegségekre lehet ezt kapni és hogyan zajlik az igénybevétel, de ezek közül rám egyik sem igaz. A háziorvosommal max akkor beszéltem, mikor sima egyszerű megfázós betegséggel elmentem táppénzes papírért hozzá. Soha nem volt vizsgálatom ilyesmi betegségekre, soha nem kaptam róla diagnózist, hogy nekem bármim is lenne, és soha nem igényeltem rá kedvezményt. NAV eddig kétszer nem vette fel nekem a telefont.


Ez mégis hogy történhetett? Ha egyszer sikerül a NAV-ot elérnem, akkor megoldhatja a helyzetet? Tényleg sajnálom ha nagyon nyominak tűnök, de még nagyon új nekem ez és nem igazán van olyan a környezemben, aki tudott segíteni.



ápr. 30. 00:12
 1/2 anonim ***** válasza:

Fura helyzet. De ha már a munkahelyed nem intézkedik, akkor neked tényleg muszáj lesz. Innen messziről csak annyit lehet mondani arra, hogy "ez mégis hogy történhetett", hogy tévedés történhetett.

Még ha itt képes is lenne valaki pontosan megmondani, hogy mi történt, a megoldást úgyis a NAV fogja nyújtani.

Szóval érdemes őket keresned az ügyben, furcsállom, hogy eddig nem tetted a Google-keresések közepette.


A NAV egyébként erre felszólít: "Keressen minket!" :) itt:


[link]

ápr. 30. 04:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

"Ez mégis hogy történhetett? "


A NAV a tervezetet a munkáltatók által a dolgozóikról benyújtott havi bevallások alapján állítja össze.


Tehát én első körben a munkáltatónál keresném a hibát. Rosszul számfejtettek bizonyos hónapokban, és tévedésből bejelölték a bérszámfejtő programnak, hogy személyi kedvezményre vagy jogosult, pedig nem?


A bérlapokon látszódnia kellene, ha ilyen történt. A kedvezményeket fel kell tüntetni a bérelszámoló lapokon is.


Ha valóban hiba történt a munkáltató oldaláról, akkor bizony azt a kedvezményt, amit év közben figyelembe vett a munkáltató a béred számfejtésénél, pedig nem is vagy rá jogosult, vissza kell fizetned az államnak. Neked, mivel annyival több nettó bért kaptál. Maximum szídhatod miatta a munkáltatót.


Ha viszont a bérszámfejtés minden hónapban rendben van (nem érvényesítettek nálad olyan kedvezményt, amire jogosult sem vagy és nem is kérted azt), akkor a NAV rendszerében van a hiba.

ápr. 30. 04:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!