Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » 2,5 éve örököltem egy házat,...

2,5 éve örököltem egy házat, ami akkor 5,5m ft-ot ért. Most eladnánk 6,5m-ért! így mennyi lenne a szja amit fizetnem kéne?

Figyelt kérdés
2010. dec. 1. 18:22
 1/7 anonim ***** válasza:

A különbözet a SZJA alapja, de az 5,5 MFt-hoz hozzá kell tenni a költségeket: örökösödési illeték, közjegyzői dij, ha volt valamilyen ráfordítás és számlával igazolt (bármi lehet,csak legyen róla számla)

Tehát a 6,5 ből kivonod az 5,5+költségek, a különbözet amortizációs értéke az adó alapja, ami után befizeted az idén a fizetéseddel együtt kiszámolt megfelelő % jövedelemadót, jövőre a 16 %-ot, attól függ, hogy az eladás mikor jött létre. (idén vagy jövőre fog)

Mivel mindkét esetben az éves jövedelem a munkabér és ez lesz együtt az adó alapja érdemes kivárni a jövő évi eladást.

Feltételezem a szerzés/öröklés 2008-ban történt, akkor az nem év. a 2009 és 2010-es év számit az 5 éves határ szerint 2 évnek az amortizáció szempontjából, így a különbözet (már a költségekkel csökkentett!) 90 %-a az adó alapja.


Ha nem volt elég világos, akkor összeszedem mégegyszer.

2010. dec. 1. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Mégegyszer:


6.5 Mft

- 5,5 MFt

- költségek

__________________


X összeg

- 10 % amortizáció

______________________


Y összeg = az adó alap 2011-ben az ADÓ = Yx25%



nem kerül más bevétellel összevonásra

(az összevonás 2008 előtt volt, bocsánat ezt eltévesztettem)

2010. dec. 1. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm!én úgy tudom,hogy édesapám miatt aki ugye az özvegy kevesebbet kell adózni!bocsánat,de nem jól írtam nem 2,5éve,hanem 2007.októberében örököltük!így nem 90,hanem 60% amit nézni kell?előre is köszönöm!
2010. dec. 1. 21:48
 4/7 A kérdező kommentje:
Szóval,a vevőnek jan.1után kéne beadni a bankba a papírokat?vagy lehet előbb és akkor aláír az adásvételit?
2010. dec. 1. 21:51
 5/7 anonim ***** válasza:
Az adásvételi dátuma számít.
2010. dec. 12. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

"én úgy tudom,hogy édesapám miatt aki ugye az özvegy kevesebbet kell adózni"


Neked a te tulajdonrészed után kell adózni. Nem derül ki, hogy édesapád milyen minőségben részes az ingatlanban. Ha csak haszonélvező, akkor a haszonélvezeti jog arányában adóznia kell neki is. A haszonélvezeti jog aránya az életkorától függ.

2010. dec. 12. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Ha viszont édesapád most hunyt el, és emiatt kerül le a haszonélvezeti jog, ami 2007-ben rákerült, akkor rosszabb a helyzet, mivel most a teljes bevétel a tiéd, szerzéskori értékből viszont le kell vonni a haszonélvezeti jog arányában.
2010. dec. 12. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!