Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Kb 1 éve örököltem a szüleimtő...

Kovács Márton István kérdése:

Kb 1 éve örököltem a szüleimtől egy ingatlant, el szeretném adni,17m-ra tartom, de jó ha 15m-ót adnak érte, Mekkora az örökösödési adó?

Figyelt kérdés
Voltam két tanácsadáson és azt mondták, hogy ha 5 éven belül eladom akkor adóznom kell elég keményen, viszont ha utána akkor nem sokat, a másik helyen viszont ezt fordítva mondták, továbbá azt is, hogy ha nem ingatlanba fordítom hanem másra akkor kell adózni ismét, de ha ingatlanba akkor kevesebbet kell vagy pedig egyáltalán nem, akkor ez most hogy is működik?
2011. aug. 10. 18:25
 1/6 anonim ***** válasza:
Pontos információkért javaslom, hogy a NAV-hoz fordulj. Menj be, kérdezd meg.
2011. aug. 10. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Fogadd részvétem!

Vedd elő azt a határozatot, amiben az öröklési illetéket kirótták, nézd meg, hogy abban az ingatlant hány Ft-ra értékelték. (A következő példában vegyük ezt 15 m Ft-ra)


Ha az ingatlant eladod 17 mFt-ért (ez a bevételed)

örökölted 15 mFt értékben, akkor a jövedelem = 2 mFt.

Ha a pénzt más egyébre költöd, akkor megfizeted az adóját.

Amennyiben veszel egy másik ingatlant, ami több, mint a jövedelem (= 2 mFt), márpedig annál csak többért tudsz venni, akkor az egész ügyletet be kell vallanod, de adót nem kell fizetned, mert a 2,0 mFt jövedelmet újabb lakóingatlan vásárlására fordítottad.

Amennyiben új lakóingatlant nem veszel rögtön, akkor a 2,0 mFt után megfizeted az adót, de azok után 2 éven belül vásárolsz új lakóingatlant, akkor a korábban befizetett adót (régebben visszakérhetted, most) betudhatod a vásárlás évében fizetendő adód összegébe.

Kicsit macerásnak tűnik, és mivel vannak még egyéb kitételek is, ha odakerül a sor, célszerű egy könyvelőt megkérni, hogy csinálja meg a bevallásod.


Maszek vélemény: ma az ingatlanpiac pang, több az eladó mint a vevő, ezért alacsonyak az ingatlan árak. Amennyiben még tudnál várni további 3 -4 évet az eladással, akkorra reméljük visszaáll a korábbi rend az ingatlanpiacon, az árak a helyükre kerülnek és (a mai adótörvények szerint) akkor valóban kevesebb adót is fogsz fizetni.

2011. aug. 10. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
2011. aug. 10. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

20,01-es vagyok!

A linkben szereplő eset az, amikor veszteséggel adták el, ezért írtam, ha nem feltétlenül szükséges, akkor az eladással várd meg, amíg az ingatlanok ára visszaáll a régi szintre és valódi értékén tudod eladni.

2011. aug. 10. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

"A fogadd részvétem" válaszába ne bonyolódj bele, mert egy kicsit Ő is belekeveredett. Bocsi ezért.


Nem örökösödési adót fizetsz az eladás után, hanem személyi jövedelemadót, ha származik az ügyletből adóköteles jövedelmed.


Az adóköteles jövedelmet úgy tudod kiszámolni, hogy az ingatlan után kapott bevételedből levonod a hagyatéki eljárásban szereplő ingatlanértéket (amennyire értékelték a megörökölt ingatlant akkor).

Ha ez az összeg pozitív, akkor ez lesz az adóköteles jövedelmed, ami után az adó mértéke 16 %.


Ha a megörökölt ingatlan lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott építmény, akkor a megöröklés (megszerzés) évét követő ötödik és a további évektől adómentessé válik, akármennyiért is adod el.

A lakásszerzési kedvezmény dolog a Te esetedben nem aktuális, mivel "kifutóban" van, helyette hozták be azt, hogy nem 15, hanem 5 év alatt adómentessé válik egy lakóingatlan eladásából származó jövedelem. Olyanra, ami régen volt, hogy más ingatlanba fektették a kapott pénzt, és így a rá eső adót nem kellett megfizetni, már nincs.

2011. aug. 15. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Előző vagyok:

Abban egyetértek, ha nem sürgős, akkor inkább várj az eladással. Lakóingatlan esetén 5 év után adómentessé válik, ráadásul lehet, hogy értékén tudnád eladni, nem pedig áron alul "elherdálni". De, hogy Neked mennyire terhes a fenntartása, azt csak Te tudod.

2011. aug. 15. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!