Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Hogy számítják ki a levonandó...

Hogy számítják ki a levonandó adót?

Figyelt kérdés

Érdekelne, hogy mi alapján számítják az adót.

Ugyanis nem értem, hogy a magasabb bruttómból miért vonnak kevesebb adót, mint az alacsonyabb bruttómból. Én úgy gondoltam, hogy minél magasabb a bruttó jövedelmem, annál többet vonnak le. De ahogy néztem a fiz.papírjaimat, pont a kevesebb bruttóból vonnak több adót...


2009. febr. 5. 22:14
 1/8 anonim ***** válasza:

Szia!

Elméletileg azt veszik alapul, hogy az éves fizetésed alapján mennyi az éves adód, azt elosztják 12-vel és ezt vonják havonta. Ha év közben változik a fizetésed, akkor korrigálják (jó esetben).

Azt tudom elképzelni az esetedre, hogy az alacsonyabb fizetésnél esetleg nem számolják el az adójóváírást. Vagy most jöttek rá, hogy a magasabb béredből több adót kellett volna vonniuk és inkább most vonják le tőled, mint adóév végén visszafizetési kötelezettséged legyen.

2009. febr. 6. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Szia!

Én hiába kértem az adójóváírást, nem veszik figyelembe... kicseszés!

Amúgy GYEDen vagyok, és hol több, hol kevesebb adót vonnak.

2009. febr. 6. 11:19
 3/8 anonim ***** válasza:

Szia!

A GYED-edet a munkáltatódtól kapod?

Ez elég érdekes. Ha írásban nyilatkoztál arról, hogy kéred-e az adójóváírást, akkor kutya kötelességük adni, akkor is ha neked már nem járna, mert túllépte az éves fizetésed a keretet (ez esetben persze majd vissza kell fizetned adóév végén).

Ha ilyen nyomtatványt nem írtál alá, akkor belinkelem neked, írd alá és küld be a munkáltatódhoz.

[link]

[link]

De mindenképpen érdemes lenne a bérszámfejtővel/könyvelővel beszélni, lehet, hogy más magyarázata is van ennek.

2009. febr. 6. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Szia!

Igen, a munkáltatómtól kapom a gyedet...Sajnos! Már terhesség előtt táppénznél is keresztbe akartak tenni nekem, így velük nem beszélek, mert hazudtak akkoris.És csak azután változott a véleményük,miután megfenyegettem őket egy APEHos felülvizsgálattal.

Az biztos,hogy jár az adójóváírás, mivel nem sok a jövedelmem. Br.81e Ft az illetményem, és ebből gyedet 29 és 34 között kapok. Azt se értem, mi alapján számítják ki, hogy mennyi jár, nem tudom hova fordulhatnék, melyik állami szervhez, hogy átszámolják, jó e az az összeg egyáltalán, ami jár nekem.

Tavaly töltöttem ki nyilatkozatot az adójóváíráshoz, amin kértem, de mégsem vették figyelembe. Bizonyítani sem tudom, mivel én nem kaptam belőle másodpéldányt...

Az idén még nem kaptam nyilatkozatot, de ha kapok, biztos hogy fénymásolok magamnak belőle, hogy tudjam bizonyítani.

2009. febr. 6. 17:11
 5/8 anonim ***** válasza:

Szia!

Olyan nincs, hogy nem kaptál ilyen nyilatkozatot, hiszen erről minden évben nyilatkozni kell!

Töltsd le amit belinkeltem, írd alá, ajánlottan (akár tértivvel) küld el.

Mindenképpen az APEH hatáskörébe tartozik az, hogy össze-vissza vonnak a GYED-edből. A www.apeh.hu-n keresd ki, hogy melyik a munkahelyed illetékes APEH kirendeltsége, hívd fel őket (vagy menj be személyesen)és kérj segítséget.

2009. febr. 8. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Ha a jövedelmed havi br. 81.000 Ft volt (tehát ennyivel voltál bejelentve a gyermek születése előtt), akkor te kb. br. 56.700 Ft GYED-re vagy jogosult.

Ebből egyszer levonnak 9,5% nyugdíj járulékot (5.387 Ft) és 18% SZJA előleget (10.206 Ft).

Szóval a br. 56.700-ból maradnia kéne 41.107 Ft, melyhez hozzájön az adójóváírás 11.340 Ft, vagyis összesen 52.447 Ft-t kéne kapjál.

Ez csak egy közelítő számítás, mert én a havi béred 70%-át vettem alapul, míg hivatalosan a GYED alapja a naptári napi átlagának 70 %-a. Ha nem kaptál év közben olyan juttatást, mely az egészségbiztosítás alapját kell, hogy képezze, akkor a számításomnak helyesnek kell lennie.

Ha nem akarsz velük kommunikálni (amit azért meg kéne próbálni), akkor a lényeg itt van: vedd magadhoz a GYED igénylését megelőző év keresetét igazoló dokumentumot (ez alapján kell, hogy számfejtsék a GYED-ed) és menj be a munkahelyed szerinti illetékes MEP-hez (itt kikeresheted: [link] Célszerű előtte felhívni őket, mert lehet, hogy más papírokat is vinni kéne magaddal.

Ha ezt tisztáztad, akkor utána célszerű felkeresni az APEH-et, mert az adójóváírás érvényesítésének elmulasztása ellen ők tudnak tenni.

Sok sikert!

2009. febr. 8. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Folytatom :D

Szóval a MEP-en azt tudják igazolni, hogy mennyi bruttó GYED járna neked.

Az, hogy mennyit és hogyan és milyen jogcímen vonnak, az már szerintem az APEH hatáskörébe tartozik. Mielőtt őket felkeresed, jó lenne, ha a munkáltatódtól sikerülne egy olyan papírt szerezned, amin részletezik, hogy az eddig folyósított GYED-edből mit vontak.

2009. febr. 8. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

SZia!

Köszi a választ! Be fogok menni az oephez. Bár a munkahely szerint illetékes Budapest lenne, de itt nálunk is kiszámolják remélem...

Nem tudom az befolyásolja,hogy voltam táppénzen és tgyáson?

Én azt furcsállom, hogy fizetési papíron kívül semmit nem kaptam, hogy ez vagy az jár nekem, és mennyi...

2009. febr. 8. 11:53

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!