Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Valaki hozzáértőnek a válaszár...

Valaki hozzáértőnek a válaszára lennék kíváncsi. Miért van az, hogy nekem a 2010-es adómra rá kell még fizetnem 50670ft-ot? Bérminimumra vagyok bejelentve ami 89500ft volt 2010-ben. Szobafestőként dolgozom és a munkáltatóm csinálja a könyvelést.

Figyelt kérdés
2011. febr. 25. 13:52
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

Azért nem tudunk érdemlegeset írni, mert az általad megadott adatok alapján nem lehet.

Az, hogy mennyi az éves bruttó béred, mennyi adóelőleget vontak le belőle.

Ha te többet kaptál kézhez, mint a bruttó béred (alapbér+pótlékok, túlórák), az azt valószínűsíti, hogy be vagy jelentve a garantált bérminimumra, de fizetni nem a bejelentés és bérszámfejtés alapján fizet, hanem valami megállapodás alapján. Ezt hívják szürkegazdaságnak.

Ügyfélkapun keresztül meg tudod nézni a járulékadataidat, az alapján ki lehet számolni az éves bruttó béred.

Ha ez megvan, többet tudunk mondani.

2011. márc. 7. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 A kérdező kommentje:
Na végre,kezd alakulni a dolog,erről volt szó egész eddig.Fix 89500ft-ra voltam bejelentve,semmi prémium,semmi jutalom,89500ft*12=1074000ft ez az éves bruttó bérem,és ebből NEM lett levonva semmi adóelőleg.Ha jól gondolom az adójóváírásom nem fedezi az adómat,és ezért kell ráfizetnem 50600ft-ot.De most azt nem tudom,hogy van az,hogy nálam nagyobb keresetüeknek nem kell ráfizetni.Meg azt sem értem,hogy az egyik ismerősöm szerint nekem 181000ft-ot vagyis az adójóváírást vissza kell kapnom,mert az az enyém.Most akkor,hogy is van ez?
2011. márc. 8. 10:18
 13/14 anonim ***** válasza:

Az éves bruttód 1074000,

az adóalapod ennek 1,27-szerese: 1363980;

ennek a számított adója (*17%) 231877,

a figyelembe vehető adókedvezmény (15100*12) 181200

az összevont adóalap adója (231877-181200=)

50677 forint.

Ha nem vontak tőled egész évben egy fillér adóelőleget sem, akkor ezt az 50677 forintot most be kell fizetned az APEHnak.

A nálad nagyobb keresetűeknek azért nem kell ráfizetni, mert havonta vontak tőlük adóelőleget, ezt most az adóbevallásnál figyelembe veszik (a kifizetők által levont adóelőleg összege sorban) Az összevont adóalapjuk adójának összege megegyezik a tőlük havonta levont adóelőleg összegével.

"ez az éves bruttó bérem,és ebből NEM lett levonva semmi adóelőleg"

"Meg azt sem értem,hogy az egyik ismerősöm szerint nekem 181000ft-ot vagyis az adójóváírást vissza kell kapnom,mert az az enyém.Most akkor,hogy is van ez?"

Az adójóváírást akkor kapnád meg adóbevalláskor, ha év közben vontak volna tőled adóelőleget, méghozzá úgy, hogy az adójóváírást nem vették volna figyelembe. Azaz a havi 89500 forintodból minden hónapban levontak volna 19323 forintot adóra, Akkor most nem kellene semmit befizetned, sőt visszaigényelhetnéd az éves adókedvezmény (12*15100) összegét.

De mivel nem vontak tőled semmit, a nullából nem igényelhetsz vissza semennyit sem.

2011. márc. 8. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a felvilágosítást,erre a válaszra vártam.
2011. márc. 9. 15:45
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!