Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Adókedvezményt lehet még...

Adókedvezményt lehet még igényelni?

Figyelt kérdés
Március 28. óta TGYÁS - on vagyok, 2 hete született a kisfiam. Amikor még dolgoztam és szóba jött, hogy igényelni lehet adókedvezményt a baba után akkor a cég könyvelője azt mondta, hogy senkinek nem igényelik meg a cégnél mivel, én abból pénzt nem látnék, csak a cég járna jól, hogy kevesebbet fizetne utánam, és majd év végén visszaigényeljük, és akkor kapok én pénzt, azt mondta a TGYÁS - om se lenne több, ha megigényelem. Én ezt el is hittem, viszont most derült ki, hogy ha a cégtől fizuban nem is kaptam volna többet, de a TGYÁS - nál havi 10ezre forinttal többet utalnának most, ami azért nem mindegy. Én nem írtam alá semmilyen lemondó nyilatkozatot, viszont kollégáktól hallottam, hogy lehet a könyvelő aláírta helyettem. A kérdés az lenne, hogy még lehet - e igényelni az adókedvezményt, illetve mit lehet tenni, hogy tényleg megkapjam a havi + 10ezer forintot?
2011. máj. 17. 12:51
 1/7 anonim ***** válasza:

Év közben is bármikor igényelheted.

A könyvelő jó nagy hülyeséget mondott, mert igaz, hogy a munkáltatód az adókedvezmény összegével kevesebb SzJA előleget utalna az APEHnek, de te ugyanennyivel több nettó bért kaptál volna.

Év elején nyilatkozni kellett, hogy kéred-e az adójóváírást és a családi kedvezményt. Ebből a nyilatkozatból egy példánynak nálad kellene lennie.

Az adókedvezmény érvényesítését attól kérheted, aki a TGYÁST, GYEDET folyósítja neked. Kérd írásban, ajánlott e-értesítéses levélben.

2011. máj. 17. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Semmi papírt nem kaptam. De ha a könyvelő a nevemben nyilatkozott, hogy nem kérem, attól most még kérhetem mégis? A TGYÁS - t nem a cég, hanem az Egészségpénztár utalja.
2011. máj. 17. 13:48
 3/7 anonim ***** válasza:

Arról, hogy nem kérsz valamilyen kedvezményt, nem kell nyilatkozni. Tehát a könyvelő ilyesmit nem írhatott alá. Arról kell nyilatkozni, hogy ha kérsz valamit.

Ha a terhességi-gyermekágyi segély után szeretnéd kapni a családi kedvezményt, akkor azt írásban kérd a thgy-t kifizetőtől, vagyis a társadalombiztosítási szervtől. A honlapjukon van is erre egy formanyomtatvány. Azt töltsd ki, mivel vannak benne olyan kötelező elemek, amit a törvény előír a nyilatkozathoz. Tehát bármit nemn fognak elfogadni. Ha kész, akkor ajánlva add fel nekik, vagy ha lehetőséged van rá, akkor személyesen vidd be. Utólag már nem tudják megadni, csak attól a hónaptól, amikortól megigényled. Viszont nem vesztesz semmit el, mivel a 2011. évről szóló adóbevallásodban az eddig elveszettnek hitt családi kedvezményt utólag megigényelheted. Csak hát várni kell rá még vagy 1 évet.

Ráadásul a családi kedvezmény nem csak a gyermek születésétől jár, hanem már a terhesség 91. napjától.

2011. máj. 18. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Még hozzáfűzném:

A kedvezmények igénybevételével kapcsolatban Te bármikor nyilatkozhatsz, nem csak év elején, vagy adott időpontban. Sőt a megtett nyilatkozatodat visszavonhatod, módosíthatod, újat tehetsz. Tehát, ha egy kért kedvezményt már nem szeretnél, akkor nyilatkozhatsz arról írásban, hogy X.Y. naptól ezt vagy azt a kedvezményt már nem igényled. Akkor a kifizető/munkáltató onnantól kezdve az új nyilatkozatod szerint köteles figyelembe venni a kedvezményeket.


Olyan extrém dolgokat pedig, hogy mondjuk a munkáltatónak nincs kedve vele foglalkozni, és ezért mindegyik dolgozóját lebeszéli az év közbeni igénylésről, nem szabad hagyni, akkor ajánlva kell feladni a nyilatkozatot, hogy ne tudja az igénylést letagadni.


Ne legyünk "birkák", ne hagyjuk magunkat...

2011. máj. 18. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Még egy dolog nem teljesen tiszta, remélem tudtok segíteni... A fizetési papíromon (amit akkor kaptam mikor még dolgoztam) ott van, hogy adójóváírás összeges: 12100 Ft, szja: 1832 Ft. Ettől függetlenül is kérhetem még az adókedvezményt, vagy így már nem elég az szja? Vagy ez nem függ ettől? Illetve az interneten a tgyás kalkulátor úgy számolta, hogy adójóváírással együtt mennyit kéne kapnom, és az több mint amit most 1 hónapra és 3 napra utaltak. 50ezret kaptam most. A bruttó bejelentett fizum 83ezer volt, és többet kellett volna, hogy kapjak, úgy 10ezerrel kb.
2011. máj. 18. 10:54
 6/7 anonim ***** válasza:

Nem függ tőle. Mivel a családi kedvezmény az adóalapot csökkenti és nem az adót, ezért - ha kéred - elsősorban ezt a jellegű kedvezményt kapod meg. Aztán kiszámolják az adóját, és ha marad rá, akkor abból vonják le az adójóváírás összegét.

Tehát csak az igénybevett/igénybevehető adójóváírás összegét fogja módosítani, mást nem, de ez a nettó béred nem befolyásolja. Az ilyen alacsony bruttó mellett, ha nem is 10 ezer forinttal, de annyival fog növekedni a nettó béred, amennyi adóelőleg most levonnak tőled a családi kedvezmény igénybevétele nélkül.

A fenti példánál maradva, a családi kedvezmény nélkül kaptál 12.100 Ft adójóváírást, és levontak 1.832 Ft adóelőleget.

Ha kéred a családi kedvezményt, akkor nem vonnak le adóelőleget, viszont az igénybevehető adójóváírásod erre a bérre csak 3.932 Ft lesz, mivel a többi kedvezményt elsősorban a családi kedvezmény adja, azért mert azt sorrendben elsőként kell figyelembe venni, csak utána jöhet az adójóváírás. Emiatt a kedvezmények összegét ez kicsit átcsoportosítja, de ennek semmi jelentősége nincs ebből a szempontból.

2011. máj. 20. 05:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Bocs: A 3.932 Ft-ot rosszul számoltam ki, de a többi megállja a helyét.
2011. máj. 20. 06:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!