Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Mi történik akkor, ha munkanél...

Mi történik akkor, ha munkanélküliként nem fizetem az 5100 Ft-os egészségügyi hozzájárulást?

Figyelt kérdés
2011. júl. 13. 10:23
 1/9 anonim ***** válasza:
0%
Ha kapsz munkanélküli járadékot vagy segélyt, abból vonják a TB-t.De utána neked kell fizetni,mert különben az orvosnál szólnak, hogy rajta vagy a fekete listán és nem látnak el az orvosnál.Nem írnak föl gyógyszert, nincs TB támogatottságod.
2011. júl. 13. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
De ellátnak, a dokinak kötelessége ellátni, csak visszamenőleg kifizettetik veled az egész tb-elmaradásod.
2011. júl. 13. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
86%

"és nem látnak el az orvosnál.Nem írnak föl gyógyszert, nincs TB támogatottságod."


Ez nem igaz, még csak árnyalataiban sem. Fekete lista sincs. :) Ha van TAJ-számod - függetlenül a jogviszonyod rendezettségétől - az orvosnál térítésmentesen el fognak látni akkor, ha az az ellátás amúgy is TB finanszírozott.


Ha nem fizeted az egészségügyi (ÉS NEM TÁRSADALOMBIZTOSÍTÁSI!) hozzájárulást, akkor egy idő után a NAV fel fog szólítani a jogviszonyod rendezésére, és visszamenőlegesen kérni fogja az elmaradt járulékot. Hazánkban nem lehetőség (ekkor működne az, hogy nem lát el az orvos), hanem kötelezettség (tehát mindenkinek kell, így nem megoldható, hogy akinek rendezetlen a jogviszonya azt nem látják el, mivel lehet, hogy két hét múlva a NAV visszamenőlegesen rendezni fogja a jogviszonyt, vagyis utólag ugyan, de az ellátási időpontban rendezett jogviszonya lesz az ellátottnak.)

2011. júl. 13. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Érdekes, mert az egyik munkahelyemen egy nappal később utalták el az egészségügyi hozzájárulást, s már aznap (a hó 12.napjáig kell elutalni) szólt az asszisztens, hogy baj van, mert nincs befizetve, s ha orvosi ellátásra szorulok, akkor nem mehet a TB-re. Magyarul nem kapsz támogatott ellátást. Bocs, ha nem így írtam.


A NAV persze kifizetteti napra pontosan leosztva még a két hetet is. De 45 napig még van türelmi idő.


Első voltam

2011. júl. 13. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
65%

Szerintem itt valami képzavar van.


Az egészségügyi hozzájárulást nem a dolgozó fizeti, hanem a munkáltató fizeti be utána. Tehát valamilyen jogviszonyhoz fűződik.


Akkor, ha valakinek nincs munkahelye (jogviszonya), és nem is kért, vagy kap álláskeresési járadékot (volt munkanélküli segély), akkor annak maga után kell fizetnie az egészségügyi szolgáltatási járulékot.


Tehát a kettő nem ugyanaz.


Az egészségügyi szolgáltatási járulékot a biztosítási jogviszonnyal nem rendelkező magánszemélyeknek kötelező fizetniük azért, hogy orvosi ellátásban részesülhessenek, kórházban kezeljék őket, támogatott gyógyszert tudjanak kiváltani. Ez után a szolgáltatási járulék után logikusan nem jár táppénz meg ilyesmi, mivel az bizosítási jogviszonyhoz kötött dolog.


Az orvos jogviszonytól függetlenül köteles ellátni, ha rendelkezel TAJ-számmal. Ha van rendezett egészségügyi szolgáltatási járulékfizetésed, akkor sima ügy, ha nincs, akkor az orvosi ellátás "értékét" behajtják rajtad, és még visszamenőleg a be nem fizetett eü. szolgáltatási járulék összegét is.


Van, aki megússza, van, aki évekre visszamenőleg kénytelen fizetni, van, aki éppen az orvosi ellátása után szembesül ezzel. Nagyon sokat nem tudják, hogy van ilyen fizetési kötelezettségük. Többnyire az iskolából kimaradt, volt diákok és szüleik nincsenek ezzel tisztában.

2011. júl. 14. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
71%

Fejezzétek már be a hülyeségek kántálását :S

"Az orvos jogviszonytól függetlenül köteles ellátni, ha rendelkezel TAJ-számmal. Ha van rendezett egészségügyi szolgáltatási járulékfizetésed, akkor sima ügy, ha nincs, akkor az orvosi ellátás "értékét" behajtják rajtad, és még visszamenőleg a be nem fizetett eü. szolgáltatási járulék összegét is. "

A(z amúgy TB-finanszírozott) orvosi ellátást csak és kizárólag abban az esetben kell kifizetni, ha az ellátott nem rendelkezik TAJ-számmal. Amennyiben van, és független a jogviszony rendezésétől, nem kell fizetnie az ellátásért.

2011. júl. 15. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim válasza:
67%
Akkor most saját tapasztalat.. én 2 évig nem fizettem, elláttak az orvosok rendesen, soha nem szóltak 1 szót sem, és 1 hónapja jött a felszólítás az apehtől,hogy menjek be, és jelentsem be magam tb-re.. Elmentem, és kaptam 2 évre visszamenőleg az összes csekket.. hogy majd utolérem magam.. szerintem inkább fizesd be, nehogy később faragj rá,mint én :S
2011. júl. 15. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

akkor most én is megsoztanék két tapasztalatot, egyik egy hozzátartozómé, aki tavaly ugyancsak nehéz helyzetbe került (munkáltató becsődölt, alkalmazottak szélnek eresztve, majd kisvártatva kiderül, hogy x ideje nincs is jogviszonyuk, magyarán: a munkáltató vonta tőlük a járulékokat, de nem fizette ve a NAV-nak)...

tehát, álláskeresési támogatás nem járt, és ingyen tb se... nővéémet anyira nem zavarta, mert folyamatosan kutatott állás után, nem is akart "segélyre menni", de tél volt, és beütött a krach, amikor egy szerencsétlen baleset folytán eltörte a lábát.


a traumán persze jelzett a redszer (sz.gép monitorján pirossal!) hogy jogosultsággal nem rendelkezik, ettől függetlenül ellátták ahogy kell, bár szólt az orvos, hogy a fájdalomcsilapítót inkább én irassam el magamnak (nekem volt jogviszonyom), mert a gyógyszertárban nem adják ki támogatott áron, ha a nővérem nevére írja fel (azért felírta persze).


kb. két hét múlva jött a NAV-tól a határozat, hogy fizesse meg az összes elmaradt járulékot (amit a munkáltatónak kellett volna speciel), és azon gondolkodtunk, hogy megéri-e fellebbezni egyáltalán, vagy célszerűbb a helyzetére való hivatkozással méltányossági kérelmet beterjeszteni...

végül utóbbi mellett döntöttünk, megírtuk, ecseteltük a teljes lehetetlen helyzetet, és sikerrel jártunk, törölték a nővérem számláját.


tehát érdemes megpróbálni, max. nem sikerül, és akkor még mindig lehet részletfizetést kérni, stb...

2013. febr. 2. 02:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

ja igen, azt kihagytam, hogy az ellátás költségét, stb - amit fentebb írt valaki - nem kérték, se a traumatológián, se később a rehabon, se sehol, "csak" az elmaradt járulékokat, de azt is utólag, tehát tényleg nem kéne itt "rémhír-terjeszteni"...


és a másik tapaszatalat - a szomszédomé:


ő is elvesztette a munkáját, igaz régebben, kapta a támogatásokat, amik lejártak, azutűn meg semmit, mert állást nem tudtak ajánlani neki, gyakorlatilag egyetlen egyet sem az x év alatt!!!


vagyis volt pár ajánlat, amikre azonnal bejelentkezett, de mind rég nem volt már aktuális, volt olyan is, amit már hetekkel azelőtt beöltöttek, hogy az előadó kiadta!!!


biztosítása nem volt miután lejártak a támogatások, és önkéntes járulékot esélye nem volt fizetni, mert még a lakás rezsije is kínkeserves volt, hát még a konkrét megélhetés (úgymint élelmiszer, egyebek...)

persze ő is lebetegedett, őt is ellátták rendben, és neki is kiküldték a csekkeket, és ő se fizette be, viszont nem is írt semmit, se fellebbezést, se kérelmet, se semmit, csak simán nem fizetett... azóta évek teltek el, és semmi nem történt, senki nem akarta fejét venni, vagy kilakoltatni, ecetera, ecetera...


ezzel persze nem jogsértésre akarok buzdítani senkit, sőt, a jogkövetést preferálom, hiszen én is azzal kezdtem (lásd: fentebb), hogy mi kérelemmel éltünk... de azért vannak határai a "népnyúzásnak", és én értem, hogy a rendszert működztetni kell, ahhoz meg pénz és mégtöbb pénz kell, de amikor NINCS... és nagyon NINCS? akkor mit tehet az ember egy pénznyelő panelbe bezárva, aminek igenis kell fizetni a költségeit, már ha nem akar a szerencsétlen állampolgár az utcára kerülni?!


ilyen világot élünk manapság, és szvsz erről nem mi tehetünk, nem nekünk kell szégyenkeznünk, hanem azoknak akik a kövér s*ggükket kepesztik a parlamenti bársonyszékekben, és a fenenagy jólétben már régesrég elfelejtették azokat a szavakat, hogy SZOCIÁLIS ÉRZÉKENYSÉG, és SZOCIÁLIS HÁLÓ!!!!


az ország lakosságának pedig évről-évre egyre nagyobb hányada szorul a létminimum alá, illetve valódi, szó szerinti MÉLYSZEGÉNYSÉGBE!!!!! tiszta SZÉGYEN ez!!!

2013. febr. 2. 02:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!