Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Megbízási szerződéses munka...

Megbízási szerződéses munka bruttó jövedelméből mennyit kell adózni?

Figyelt kérdés
2011. aug. 4. 12:05
 1/8 anonim ***** válasza:
Több mindentől függ: meghaladja-e a minimálbér 30%-át a megbízási díj, van-e heti 36 órát elérő munkaviszony mellette, elérted-e a maximális nyugdíjalapot.
2011. aug. 4. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
A megbízási díj nem haladja meg a minimálbér 30%-át (de légyszi azt is írd meg, mi lenne, ha elérné!). Nincs mellette heti 36 órát elérő munkaviszony, viszont nappali tagozatos hallgató vagyok. Nem tudom, mi az a maximális nyugdíjalap, de mivel még nem dolgoztam, ezért gyanítom, hogy nem értem el. Köszi a választ!
2011. aug. 4. 13:21
 3/8 anonim ***** válasza:

Ebben az esetben 16 % szja-t kell fizetned a szuperbruttója után. Ha eléri 30%-ot, akkor vonni fognak még 10% nyugdíjjárulékot, és 4+2 % egészségbiztosítási járulékot is.

Találtam egy szuper kalkulátort is:

[link]

2011. aug. 4. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Köszi szépen!
2011. aug. 4. 14:28
 5/8 anonim válasza:
de.....a megbizásos jogviszonyban dolgozó költségként levonhat 10 %-ot, utána adózik, és vonják a járulékokat.
2011. aug. 10. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim válasza:

Fontos! A 27% tb járulék nem a teljes megbízási díj után terheli a kifi

zetőt, hanem a magánszemély megbízási jogviszonyból származó

jövedelme után. A megbízási díjból származó jövedelmet az Szja törvény rendelkezései

szerint kell kiszámítani. A magánszemély jövedelmének megállapításakor az

Szja törvény 16.§ – 19.§. szerint a tételes költségelszámolás, vagy a 10 % költséghányad

szabályait lehet alkalmazni.

A törvény 47.§. tartalmazza az adóelőleg levonás szabályait. E szerint 2010. január

1-jétől amennyiben a magánszemély tételes költségelszámolással állapítja

meg az önálló tevékenységből – pl. megbízási díjból – származó jövedelmét,akkor az adóelőleg megállapításánál a bevétel 50%-át meghaladóköltség is levonható!

A kifizetőnek a 10% költséghányaddal csak akkor kell számolnia, ha

erről a megbízott nyilatkozatott tett!

2

2011. aug. 10. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Köszi szépen, az a helyzet, hogy már semmit nem értek. :)

Nem vagyok "gyakorlott adózó", csak diák. 1000 Ft/csomag lesz a bruttó jövedelmem a megbízásos szerződés szerint. Egyéb adóköteles jövedelmem nincs, csak ösztöndíj. Meg tudnátok mondani, mennyit kapok végül is kézhez?

2011. aug. 10. 19:59
 8/8 anonim ***** válasza:

Ne ijedj meg az utolsó bonyolult választól, gondolom az zavart meg. A 27%, amiről ír, a munkáltatót terheli, nem tőled vonják.

Amit lehagytam a válaszomból, az valóban a költség elszámolás, amivel élhetsz. De mivel a kalkulátor számol ezzel, ezért nem akartalak összezavarni vele.

De ha már felmerült, akkor leírom.

Kétféleképpen lehetséges a költségelszámolás, amik közül választanod kell:


Tételesen: azaz számlával igazolod a költségeidet, ami a munkáddal kapcsolatban felmerült, és ezt levonhatod a megbízási díjból, és ami marad, azután kell adózni.


10% költséghányad: ez esetben a megbízási díj 10%-át levonhatod költségként számla nélkül, tehát nem kell igazolnod.


Nyilván az elsőt akkor éri meg választani, ha olyan munkát végzel, ami után több költség merül fel, mint 10%.

Ezt próbálta volna megfogalmazni az előző válasz, hogy vannak esetek, amikor el tud számolni az ember annyi költséget, hogy jobban megéri azt választani, mint a 10 % költséghányadot.


De szerintem a te esetedben nem érdemes a tételes költségelszámolást alkalmazni.



Számokkal:

Bruttó: 1000 Ft

Költséghányad (10%)levonása után: 900 Ft

Szuperbruttó: 1143 Ft (ez lesz az adóalap)

16 % szja: 183 Ft


Tehát az 1000 Ft-ból 187 Ft-ot kell adózni, ami marad 817 Ft.

2011. aug. 11. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!