Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Könyvelés! Hogy is van?...

Könyvelés! Hogy is van? Szállítói kötelezettség kiegyenlítése hitel felvéttel. T 384 K 452 és T454-452?

Figyelt kérdés

tehát hitelből egyenlítem ki a kötelezettségemet. A szabály szerint a forrásszlámknák T oldalon csökken, és K oldalon nő. Viszont ha a szállítói köt lecsökken(454) akkor a hitelből "kapott" pénz megnő, a szabály szerint, viszont ha felhasználtam a pénz(kiegyenlítem a tartozást) akkor az szerintem pont hogy lecsökken. Remélem érthetően fogalmaztam meg a kérdésemet nagyjából.

Várom a válaszokat


2011. aug. 18. 18:44
 1/10 anonim ***** válasza:

Hitel-felvétel: 384 - 452

Szállítói számla kifizetése: 454 - 384

Hitel törlesztés vagy visszafizetés a banknak: 452 - 384


Ott csúsztál meg, hogy a szállítói számlát is pénzzel kell kiegyenlíteni, és ebből a szempontból mindegy, hogy az a pénz honnan származik.

Amennyiben hitelszámlád van, annak az egyenlege csak akkor fog változni, ha azt visszafizetted, vagy törlesztettél belőle. Addig a hitelszámlára nem könyvelsz semmit.

2011. aug. 18. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Ha hitelt veszel fel és van pénzmozgás(tehát pénzt kapsz), abban az esetben úgy kontírozol, ahogy a első válaszoló írta.

Ha szállítói tartozást a folyószámlához tartozó hitelkeretből egyenlíted ki (tehát "mínuszban" van a számla), akkor T454-K452. Csökken a szállítói tartozás és nő a hiteltartozás.

2011. aug. 18. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Bocsi! A hitel összegét a bank ráutalta a bankszámlájára (első könyvelési tételként írtam). A szállítói számla kiegyenlítése csak a pénzeszköz csökkenését eredményezi, a felvett hitel összegét nem befolyásolja.


Persze, ha a bank a hitelszerződés szerint nem utalja le a hitel összegét a hitelkérő számlájára, csak befogad a hitelszerződés összegének erejéig kiegyenlítetlen számlákat, akkor viszont a te kontírozásod jó, és a hitelszámla összege csak azt mutatja, hogy a szerződés szerinti hitelkeretből ténylegesen mennyi lett az adott napig felhasználva.

Valószínű, hogy ez utóbbi helyzet van, és ez zavarta meg a kérdezőt is. Ebben az esetben viszont a 384-nek semmi köze az egész tranzakcióhoz.

2011. aug. 18. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

köszkösz a válaszokat! igazából még nyári szünetem van és kiestem abból hogy reflexből könyvelek (ami jó is) és pár dolog nem világos.


pld nekem is így lenne logikusabb hogy: Szállítói számla kifizetése: 454 - 384, mivel a hitelvelvét a 384-re jön rá. Ugye?

Ha hitelből fizetem a szállítókat akkor először, felveszem a hitelt ez rájön a 384-re és utána ez csökken le, ez lenne logikus.


nem értem ahogy csináltuk a suliba hogy lehet hogy a röv.lej.hitel megnő?(mert a 452 K oldalon van)


"A szállítói számla kiegyenlítése csak a pénzeszköz csökkenését eredményezi, a felvett hitel összegét nem befolyásolja. " írta az utolsó válaszadó - de pont azért vett fel hitelt már másból nem tudja kiegyenlíteni a tartozást. Ha a kapott hitelhez hozzányúlok akkor az csökken(márpedig abból fizetem a szállítókat, hitelból)


Lehet hogy csak én vagyok h*lye de valaki magyarázza el legyenszíves, mert még mindig nem értem

Ezenkívűl épp most tanulmányozom jobban a hiteleket, mert nemigazán mélyedtünk el benne(pénzügyből), ugyanis még az is kérdéses hogy a hitel honnan van?

Nagyon szépen köszönöm a válaszokat, ha tudtok segítsetek még

2011. aug. 19. 20:10
 5/10 anonim ***** válasza:

Az általam felvésett első tételt könyveled, amikor a bank a számládra utalja a hitel összegét.

Ettől kezdve van pénzed, amiből akármit, még a szállítót is ki tudod fizetni, és a kutya nem fogja kérdezni tőled, hogy az a pénz honnét ered. De te nyilvántartod a követelések között, és amikor a bank majd kéri tőled akár egyösszegben, akár részletekben, akkor fog a hitelszámlád, mint forrás csökkenni, vagy teljesen eltűnni, mert csak akkor fogsz a T. oldalára könyvelni.


Ezt az egészet a kis agyadban fordítsd át a hétköznapi emberek gyakorlatára: felveszik a hitelt = van pénzük, amiből akármit vásárolnak, tehát a pénztárcájuk fokozatosan csökken a pénz. De tudják (mert van egy külön hitelszerződésük,) hogy a bank KÖVETEL tőlük, amit vagy részletekben, vagy egyösszegben valamikor vissza kell fizetni. Amikor az megtörténik, akkor fog a követelés eltűnni!

2011. aug. 19. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

oké, nagyon szépen köszönöm a választ, teljessen világos!


Csak azért voltam ennyire értetlen mert mi ezt a tételt így könyveltük hogy:

454-452 és ennyi

de ez így nem jó, pedig minden példában így van a füzetbe.


Akkor így könyvelem ezentúl ahogy ajánlottad:

Hitel-felvétel: 384 - 452

Szállítói számla kifizetése: 454 - 384

Hitel törlesztés vagy visszafizetés a banknak: 452 - 384


Csak nem tudom hogy kellene a tanárnőnek megemlíteni hogy így kellene, hogy ne legyen neki kellemetlen:S


Mégegyszer nagyon szépen köszönöm!!!

2011. aug. 19. 20:57
 7/10 anonim ***** válasza:

Kétfajta hitelt "adnak" a bankok. Az egyik, amikor a pénzt ténylegesen kifizetik a hitelkérőnek, abban az esetben könyvelünk úgy, ahogyan az előbb levezettük, és amire most azt mondod, hogy érted.


Van olyan eset is (pl. Szécsényi-hiteleknél), hogy a hitel összegét ténylegesen nem "adják oda" a hitelkérőnek, hanem csak megnyitják a keretet.

Ez esetben a 384-re nem kerül rá a pénz, hanem minden olyan számlát, amit a hitelfelvevő ebből a hitel-keretből akar kifizetni, beküldi a banknak, és a bank utalja át = fizeti ki a szállítót.

No ilyenkor van az, amit a tanárnő leíratott veled, és azért van az a füzetedben!!!!!


Ez a hétköznapokban úgy mozog, mint amikor a te papád azt mondja: oké, megveszem = kifizetem neked ezt, meg azt, de annak az árát legkésőbb vissza adod nekem. A gyakorlatban az is kölcsön = hitel, de a pénz nem kerül a te kezedbe, a cucchoz hozzájutottál, de ettől kezdve tartozol a papának, és ő viszont követeli tőled.

2011. aug. 19. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

ááá most már teljessen világos, tehát a hitelem megnő mert fizetési kötelezettségem lesz, és a száll.köt. lecsökken, mert a hitelből kifizettem, olyasmi mint a rulírozó hitel,


a bank pedig rögtön a szállítókhoz küldi a pénzt???


és én majd törlesztek később(vagy egybe) kontír:

452-384 és így fog a 452esem "lenullázodni."

jól mondom?

2011. aug. 19. 22:21
 9/10 anonim ***** válasza:
Bingóóóóóóóóóóóóó!
2011. aug. 20. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
király! kösz:)
2011. aug. 20. 16:42

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!