Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ilyen esetben kell-e illetéket...

Ilyen esetben kell-e illetéket fizetni? (Kicsit hosszú. )

Figyelt kérdés

Végtörleszteni szeretnénk. A hitel és az ingatlan az én nevemen van. A férjemnek lenne lehetősége 1 millió Ft-ot kapni a munkáltatójától lakáscélú támogatás címén, ami illetékmentes. A probléma a fenti, hogy se a hitel, se a lakás nincs a nevén. Azt az ötletet kaptuk, hogy szerezzen tulajdonrészt a lakásomban ajándékozás útján.

Alapból ugye ez illetékköteles, viszont én olyasmit olvastam a törvényben, hogy a forgalmi értékből le kell vonni az ingatlanon lévő tartozást,ez után kellene fizetni. Ez ugye nulla lenne. De: fizetni kellene visszterhes (nem tudom pontosan ez e a neve) illetéket. Ő viszont velem együtt adóstársként fizetni fogja a végtörlesztés miatt felvett forinthitelt 15 évig. Akkor most kellene vmit fizetnie?


És milyen gyorsan megy egy ilyen ajándékozás?


Úgy tudom, akkor sem kell fizetni illetéket, ha nem készül az ajándékozásról okirat. Ekkor viszont hogy tudja bejegyezni a földhivatal, hogy a NAV ne kössön belénk?


Ha valaki egyéb kiskapuról is tud, jól jönne...


Köszönöm a válaszokat!


2011. nov. 15. 19:40
 1/2 anonim ***** válasza:

A kérdésben a munkáltató által adandó dolog tűnt fel.

Milyen jellegű lakáscélú munkáltatói támogatást kapna a férjed? Milyen jogcímen? Szerintem már itt gondok lehetnek, mivel a munkáltató csak bizonyos feltételekkel adhat lakáscélú munkáltatói támogatást. A feltételeket viszont nem a munkáltató, hanem jogszabály határozza meg. Ki van benne kötve például az is, hogy minimum mekkora lehet az a lakás, ház, amelyet "kénytelen" megvásárolni a férjed, hogy kaphasson a munkáltatótól erre kölcsönt. Csak a megkötött szerződés csatolása után, hivatalos bankon keresztül lehet ezt lebonyolítani. A bank ezt lejelenti az adóhatóságnak. Illetéket nem a kapott kölcsön után kell majd fizetni (egyébként nem illeték- hanem adómentes!), hanem a férjed vagyonszerzése után. Ráadásul az eseményeket bármikor ellenőrizheti az adóhatóság, valamint a kapott kölcsönt nem a férjednek fogják odaadni, hanem annak, akitől a lakást, ingatlan megvásárolja (Neked?). Ennek azért utána néznék alaposan.


A többi írásodat nem kommentálom, mivel hiába olvasom el többször is, valahogy nem áll össze a kép, hogy tulajdonképpen mit is akartok a fent leírt felállással.

A férjed kap kölcsönt a munkáltatótól (feltételek fennállnak?)

Megvesz Tőled 1 millió forintért egy mit...? (ugye kénytelen a kölcsönt valamire - és nem is akármire, hanem lakásra - fordítani).

Ha megvette, akkor Te megkapod az 1 milliót, amit aztán végtörlesztésre fordítanál?

Nem tudom, milyen régóta van az ingatlan a tulajdonodban, de ha 5 éven belül, akkor még a kapott 1 milliót figyelembbe véve SZJA-t is lehet, hogy kell fizetned. A férjednek viszont visszterhes vagyonátruházási illetéket a megszerzett vagyonrész után.

Akkor még mindig nem tudom, hogy hogyan jön be a képbe az ajándékozás. És minek lenne rá szükség?

Egyébként az ajándékozásról kell egy ügyvéd által ellenjegyzett szerződés, ami alapján a földhivatal bejegyzi a tulajdonrészt, valamint ami alapján az APEH kiveti az illetéket.


Nekem az általad leírtak egy kicsit káoszosnak tűnnek.

Ha kaphatnék még valami kis infót...

2011. nov. 16. 06:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi, de más megoldást találtunk.
2011. nov. 16. 21:27

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!