Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Lakáscélú hitel áthúzódó...

Lakáscélú hitel áthúzódó kedvezmény. Nem tudom értelmezni! Kérhetek segítséget?

Figyelt kérdés

Www. Apeh.hu/magyar_oldalak/adoinfo/szja/lakascelu_adokedv_athuzodo. Html

A szomszédom 2007 előtt vett fel lakáscélú kölcsönt, egy gyermekre járó szocpolt és egy gyermekre megelőlegező kölcsönt. A második gyermek 2007-ben született meg.

Tavaly még érvényesítette a bevallásban az adókedvezményt, de most az APEH honlapján pár napja találta a fenti írást.

Nem tudok eligazodni rajta, hogy idén is jár-e neki kedvezmény.

Ha valaki tudna segíteni,előre is köszönöm!


2012. jan. 17. 16:48
 1/9 anonim ***** válasza:

Az a helyzet, hogy bár elvileg az öt év után is igénybe lehet venni a kedvezményt, ezt azonban kizárja, ha a hitelhez szocpol vagy megelőlegező kölcsön kapcsolódik. Így marad az 5 év maximum.

Ha ez nem lenne, egészen addig igénybe lehetne venni (az 5 év után is) ameddig van családi pótlékra jogosult gyermeke.

2012. jan. 19. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszodat!

De eddig jogosultan vette igénybe a kedvezményt, vagy a szocpol miatt eddig sem kaphatta volna meg az adókedvezményt?

2012. jan. 19. 20:12
 3/9 A kérdező kommentje:

A linket nem tudtam megnyitni, nem tudom, neked sikerült-e, ezért újra idemésolom:

[link]

2012. jan. 19. 20:15
 4/9 anonim ***** válasza:
A kedvezmény feltétele, hogy sem szocpol sem megelőlegező kölcsön ne kapcsolódjon hozzá. Ha eddig is igénybe vette, akkor sajnos azt kell mondani, nem lett volna rá jogosult.
2012. jan. 20. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszod!
2012. jan. 20. 22:17
 6/9 anonim ***** válasza:

Én úgy értelmezem hogy addig kaphat adókedvezményt amíg családi pótlékra jogosult gyereke van.


" Az első fordulat arra az esetre vonatkozik, ha a magánszemély megelőlegező kölcsönt vett fel részben vagy egészben.


A megelőlegező kölcsönre, lakásépítési kedvezményre vonatkozó rendelkezéseket a lakáscélú állami támogatásokról szóló 12/2001. (I. 31.) Kormányrendelet tartalmazza. A Kormányrendelet 5/A. § (2) bekezdése szerint megelőlegező kölcsönt gyermektelen vagy egygyermekes fiatal házaspár – azaz olyan házaspár, ahol a házastársak egyike sem töltötte be a 40. életévét – kérhetett a jövőben megszületendő gyermek(ek)re tekintettel. A megelőlegező kölcsönt csak új lakás felépítésére, vásárlására lehetett igénybe venni (családi ház és ikerház tetőterében épített, vásárolt lakás esetében nem).


A megelőlegező kölcsön sajátossága, hogy az adósoknak a törlesztést a gyermekvállalási határidő eredménytelen letelte után kell megkezdeniük.


Ha a kölcsön egésze megelőlegező kölcsön volt, akkor abban az esetben merül fel a törlesztési kedvezmény érvényesíthetősége, ha a vállalt gyermek nem született meg vagy az adósok elváltak, mielőtt gyermekvállalásukat teljesítették volna, és a kölcsön törlesztése már 2007. január 1-je előtt megkezdődött. Természetesen ilyen esetben is csak azokra az évekre érvényesíthető a kedvezmény, amikor az adósnak egyébként van már egy másik családi pótlékra jogosult gyermeke vagy a törlesztési időszakban születik gyermeke, aki után családi pótlék jár (ekkor „feléled” a kedvezmény). Így, ha például egygyermekes házaspár vállalt második gyermeket, aki nem született meg, akkor mivel van egy családi pótlékra jogosult gyermek, a kölcsöntörlesztés után mindaddig járhat a kedvezmény ameddig a családi pótlék is jár és a törlesztést 2007. előtt meg kellett kezdeni.


Ha a kölcsönnek csak egy része volt megelőlegező kölcsön és azt ténylegesen törleszteni kellett 2007. január 1-je előtt, a kedvezmény szintén meghosszabbított időtartamban érvényesíthető, ha a felvett hitel törlesztési időszakában az igénylőnek van (lett) családi pótlékra jogosult gyermeke.


Természetesen a hitelintézettel kötött kölcsönszerződésből ki kell derülnie, hogy a folyósított összeg, vagy annak egy része megelőlegező kölcsön volt."

2012. jan. 23. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Mellesleg mi két gyerekre vettünk fel a megelőlegző kölcsönt és tavaly még kaptunk adókedvezményt.
2012. jan. 23. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Tegnap felhívtam az APEH-ot, azt mondták, hogy a Szocpol és a Megelőlegező kölcsön miatt csak 5 évig járt az adókedvezmény, utána már nem jár!
2012. jan. 24. 10:40
 9/9 anonim ***** válasza:
Első válaszoló vagyok. Akkor ezek szerint nekem volt igazam. Persze ez nem vigasz, csak nem értem, azokat a hozzászólók akik nincsenek képben miért írnak le olyat amiben nem biztosak. A szomszédot sajnálom, de ezek a jogszabályok, nincs mit tenni.
2012. jan. 25. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!