Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Jár-e adójóváírás? Hallgató...

Jár-e adójóváírás? Hallgató vagyok. Programmal csinálom, s ott 12 ezer szerepel.

Figyelt kérdés

Diákmunkásként dolgoztam, három helyen. Úgy csináltam h összeadtam őket, s a jogosult hónapok számát is, mivel mind 3nál más időben dolgoztam. Így jogosult hónap 7 lett, s közel 12 ezer forint szerepel mellette. Ezt én visszakapom majd? Illetve mi az h adónyilatkozat tételre jogosult/nem jogosult? Mert egyik helyen jogosult, a másikon nem jogosult szerepel. A harmadikon meg egyik sincs bejelölve. Az egyetemtől kapott ösztöndíjat be kell vallani? Mert eddig megtettem, de most az egyetem nem küldött levelet, csak egy e-mail értesítőt. Amiben nincs benne hogy hova kellene írni. Az egyéb jogcímen kapott? De melyik betűhöz?


Másik kérdés:

Ha az alany közel 850ezer jövedelembe részesült, jogosult hónapoknál 12 van és majdnem a teljes adójóváírás szerepel a kockába (145ezer) akkor ezt visszakérheti vagyis visszakapja?


2012. febr. 15. 19:05
 1/5 anonim ***** válasza:

Vigyázz. A jogosultsági hónapokat nem lehet szimplán összeadni. Ha ugyanabban a hónapban két helyről is kaptál pénzt, az csak egy hónapnak számít. De ha nincs átfedő hónap, akkor rendben van.

Arra is figyelj, hogy nehogy az egyik helyről kapott pénzt egy másik igazolásra is felvigyék. (Korábbi munkáltatótól származó jövedelem is szerepel mellett igen vagy nem.)

Hogy visszakapsz-e, az attól függ, hogy mennyi a kifizető által levont adóelőleg.


Ha akár egyen is az szerepel, hogy nem vagy jogosult adónyilatkozatot tenni, akkor nem vagy jogosult. De ha minden az szerepelne, hogy jogosult vagy, még az sem garancia, neked kell elolvasni a feltételeket.

(Ha több helyről van jövedelmed, akkor azt hiszem nem vagy jogosult. Ha 1000 forintnál több a difi, akkor sem. Nem mintha a 1153ANY kitöltését bárkinek is ajánlanám, mert egy káosz.)


Az ösztöndíj adómentes a jelenlegi szabályozás szerint, így nem kell beleszámítani az adóalapba, nem kell bevallani.


A másik kérdésre:


Az, hogy mit kap vissza csak attól függ, hogy mennyi a levont, a kifizető által igazolt adóelőleg. Az adójóváírás természetesen csökkenti a fizetendő adót. Ha a kifizető felé az alany olyan nyilatkozatot tett, hogy ne vegye figyelembe az adójóváírást az adóelőleg megállapításánál, akkor természetesen visszajár neki utólag.

2012. febr. 15. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

A számított adónál 173ezer szerepel.Nem tudom, hogy hol legyen olyan h adóelőleg. Havonta nem kért adójóváírást. De a program minek ír oda összeget? Hiába ott szerepel attól még lehet h nem kapja meg?A levont adóelőleg kockánál(651) 28467 ft van.


Különböző hónapoknál van. De nem tudom mi ez a nyilatkozat tétel. Nem akarok én semmi ilyesmit tenni, de muszáj? Vagy enélkül is be lehet adni? Nem tudom mit takar.

2012. febr. 15. 19:45
 3/5 anonim ***** válasza:

A nyilatkozattétel a 1153ANY jelű nyomtatványt jelenti, amit a 1153, a 1153Ny illetve a munkáltatói adómegállapítás helyett lehet beadni. (Lásd még söralátét)

Ha a fentiek bármelyikével élsz, akkor nem kell, nem is lehet 1153ANY-et beadnod, és (szerény nyomott véleményem szerint) semmivel sem lenne egyszerűbb.


A 11M30 adóigazoláson a 651. sorban szokta feltüntetni a munkáltató a levont adóelőleget. Azt kell átírni az 55. sorba. (A két igazolás pontjai nem feleltethetők meg egy az egyben, így mindig figyelni kell honnan hova mit írsz át.) Az általad közölt adatok alapján a kifizető igenis figyelembe vette az adójóváírást az adóelőleg megállapításánál, így érdemi összeg nem jár vissza.


Az adójóváírás minden bérjövedelem után jár, a program a jogosultsági hónapok száma szerint azt automatikusan kiszámolja, amennyit számol, az jár. Az 51. sorba már az eszerint csökkentett fizetendő adót írja.

2012. febr. 15. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező!

Az előttem válaszoló megpróbált neked szakmailag megalapozott válaszokat adni, de te is láthatod, hogy mennyi de, ha, meg vigyázz stb. kitétel van a válaszában. Sajnos a mai törvények (no meg a tavalyiak is!) rengeteg olyan kitételeket sorolnak fel, amik szerint valami vagy jár, vagy nem, és bizony nagyon nehéz úgy egyértelmű választ adni, hogy nem látjuk, a kérdezőnek milyen adat-tartalmú igazolás van a kezében.

Hiába kapod itt a legjobb szándékkal adott válaszokat, ha esetleg valami lényeges dologra nem kérdezel rá, akkor esetleg az egész más helyzetet eredményez.


A helyedben elvinném a kapott igazolásokat egy könyvelőhöz, viszonylag csekély összegért elkészíti, és biztos lehetsz benne, hogy abban hiba nem lesz.


(Csak hogy tudd: az ART = Adózás Rendjéről szóló Törvény szerint, a hibás bevallás beküldőjét, magánszemély esetén 100.000.- Ft-ra is büntetheti a NAV.) Egy könyvelő ennek tizedét sem fogja tőled elkérni.

2012. febr. 16. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. A könyvelőkkel inkább nem foglalkozom. Könyvelő rontatta el a bevallást. Mindegy is. Hibásnak nem lesz, mert programmal töltöm. De majd bemegyek a NAV-hoz vagy egy könyvtárba. Ha nagyon nem megy valami. Köszi azért!
2012. febr. 16. 21:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!