Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Mi a teendő ha mindkét fél...

Mi a teendő ha mindkét fél igényelte a családi kedvezményt? Az egyik visszafizeti és pótlékot is fizet?

Figyelt kérdés
A helyzet az hogy én egy nagy cégnél dolgoztam és most is nekem nagyobb a bérem mint a férjemnek,bár most gyeden vagyok a második gyerkőccel.Én megbeszéltem a céggel nyilatkoztam is hogy én veszem igénybe a családi kedvezményt még tavaly.A férjem apósom alkalmazásában van és mivel kapja a rendes bejelentett fizut (minimálbét) + mellette x összeget mindig ugyanannyit fel se tűnt hogy őneki is a könyvelő igényelte a kedvezményt,mivel minden hóban egyformán kap.Most kiderűlt és az lenne a kérdésem hogy hozhatjuk ezt a bakit helyre?Én úgy gondolom én az adóbevallásomban érvényesítem a két gyerek után a kedvezményt ( 1500000-nél több volt a bruttóm ) a férjemnek meg mivel nem vehetjük mindketten igénybe vissza kell fizetni.Kell pótlékot is emiatt?Valójába a + 20000 ft okat apósom nyelte be úgy gondolom neki kéne a fizetendőt is megfizetni.Nem?

2012. márc. 12. 14:40
 1/9 anonim ***** válasza:

após semmiképp nem "nyelhette volna be", ha igénybe veszi akkor ki kellett volna fizetnie a férjednek.

vagy most ő fizesse vissz amit levont

2012. márc. 12. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Egy kedvezményt év közben a munkáltató vagy kifizető szerv csak úgy vehet figyelembe az adóelőlegek levonásánál, hogy azt a dolgozó írásban kéri (adónyilatkozat). Ha ez megvan, akkor a dolgozó a felelős, ha nincs akkor a munkáltató (ebben az esetben a különadót sem kell megfizetni). A különadó:

Ha az év végi adóbevallásnál kiderül, hogy jogosulatlanul, vagy helytelenül megtett adónyilatkozat miatt az adózónak 10 ezer forintot meghaladó fizetendő adókülönbözete keletkezik, akkor a törvény szerint még a különbözet után 12 %-os különadót is kell fizetnie. Ennek bevallására szolgál a 1153-as bevallás 68. sora.

Mivel 2011-ben még volt adójóváírás, ezért kezdjetek el számolgatni, és ha lehet, úgy kihozni a családi kedvezmény megosztását, hogy az adójóváírást is figyelembe véve ne legyen egyikötőknél sem 10 ezer forintot meghaladó befizetendő adókülönbözet. Így a kedvezményeket is igénybe veszitek, különadófizetés sem keletkezik, csak egy kicsit átrendeződik a pénzügyi vonal a két adózó között (férj, feleség). Bruttó bérek ismerete nélkül nem tudom megmondani, hogy működne-e ez a dolog.

2012. évben is nagyon figyelni kell ezekre, mert itt már nem lesz adójóváírás, amely adott esetben "kihúzhat" a pácból.

2012. márc. 13. 06:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Az én bruttóm 140000 övé 108000 és tavaly én vettem igénybe a 2 gyerek után csak anyósom kérdezte a könyvelője és engem nem is kédeztek meg hogy én igényeltem e vagy a férjem igényelheti e.Sajnos anyós a tudtunk nélkül igényelte.
2012. márc. 13. 13:18
 4/9 anonim ***** válasza:

anyós nem igényelheti.

és ha anélkülfizették a férjednek az adóelőleget, akkor ezt az összeget a férjednek kellett volna megkapnia, nem vághatja az após zsebre.

2012. márc. 13. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Az egészben még az is érdekes, hogy a családi kedvezményről szóló nyilatkozatnak van egy olyan része, ahol a szintén családi kedvezményre jogosult másik szülő (apa) munkáltatója leigazolja, hogy tud a szülők közötti családi kedvezmény megosztásáról, igénybevételéről. Ha ez meglett volna, akkor nincs ez a szarvashiba, úgyanis az apa munkáltatója csak azt a részt érvényesítheti, amelyet az anya még nem érvényesített.
2012. márc. 13. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Idgen tudom

én a munkáltatómnak tavaly is most idén is elküldtem leigazoltattam apóssal

2012. márc. 13. 13:24
 7/9 A kérdező kommentje:
Sajnos a könyvelő számfejtette a bért a férjemnek úgymond após javára mivel mi nem kaptunk több bért nekünk nem tűnt fel mivel eleve valamivel többet kapott mint a bejelentett.Én sem és a munkáltatóm sem kapott a könyvelőtő papírt hogy ki akarja igénybe venni a kedvezményt.
2012. márc. 13. 13:26
 8/9 A kérdező kommentje:
Sajnos nem értik meg hogy a családi kedvezmény azért is ez a neve a munkavállalónak jár, ő fizet kevesebb adót.Pont azért kértem én és érvényesítem én hogy ne vesszen el,mert az bennünket illet nem apósomat.Most nem érti meg hogy ha valaki kéri két gyerek után neki annyival több munkabért kell adni.
2012. márc. 13. 13:29
 9/9 anonim ***** válasza:

2011. évben a minimálbér nem 108 ezer forint volt, hanem 78 ezer/ vagy a garancált bérnimimum: 94 ezer.


Az adójóváírás sem oldja meg teljesen a problémát, maximum a "büntetőkamatot" mérsékli valamelyest.

Ha a Te bruttó béred havonta 140 ezer volt, akkor az 2.133.600 adóalapot jelent. Ha mind a 12 hónapra jogosult vagy adójóváírásra, akkor a családi kedvezményből "csak" 1.226.100 Ft-ot kell ahhoz igénybe venned, hogy az adójóváírást is figyelembe véve 0,- Ft-ra jöjjön ki az adófizetési kötelezettséged év végén. Az 1.500.000,- forintos éves családi kedvezmény fennmaradó részét oszd meg a férjeddel, és a 273.900 Ft-ot Ő vegye figyelembe a bevallásnál. Így mérsékelni tudnátok az adókülönbözetet és kevesebb lesz rá a tévesen adott nyilatkozat miatti különbözeti bírság is.


Ha a bruttó bér mégsem ennyi, akkor más számokkal kell számolni! Nem mindegy.


Egyébként, ha nem családon belüli dologról lenne szó, és a férjednek nincs egy, a munkáltató által leigazolt példánya abból, hogy Ő milyen nyilatkozatot adott le a családi kedvezményhez, akkor a munkáltatót terheli teljes egészében a felelősség azért, ha nem a nyilatkozatnak megfelelően vonta le év közben az adóelőlegeket. Tehát, ha a munkáltató nem tudja bizonyítani, hogy a dolgozó részéről van nála aláírt nyilatkozat, akkor is ugyanaz a szitu. Itt az a kellemetlen, hogy anyósról, apósról beszélünk, és így a férjed kénytelen lenyelni ezt a békát.

2012. márc. 13. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!