Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Mennyi illetéket kell fizetnem...

Mennyi illetéket kell fizetnem, ha a szüleimtől örökölt házat eladom? A fél házat 20 éve örököltem, a másik felét az idén. Most el tudnám adni 5,5 millióért, de nem tudom mennyi az adó utánna. Az adót mikor kell megfizetni?

Figyelt kérdés
2012. márc. 26. 21:40
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Ha ingatlant értékesítesz, akkor nem kell illetéket fizetni. Azt vásárláskor kell. Viszont személyi jövedelemadó fizetési kötelezettséged keletkezhet. A ház fele már adómentessé vált, mert 20 éve a tulajdonodban van. A másik fele adóköteles lehet, hiszen 2012-ben került a tulajdonodba. Mivel a szüleidtől örökölted, ezért öröklési illetéket nem kellett fizetned utána - gondolom én.

Számszakilag nem tudom megmondani, hiszen ahhoz kevés az info.

Az adóköteles jövedelmet úgy kell kiszámítani, hogy a ház eladásáért kapott bevételből le lehet vonni a megszerzésre fordított összeget. Ez alapból az illeték-kiszabás alapja lenne, de mivel itt nem volt illeték-kiszabás, ezért a hagyatéki leltárban feltüntetett érték, vagy a hagyatéki eljárás során az ingatlan értékeként feltüntetett érték lesz. A kettő különbözete az adóköteles jövedelem. Mivel a ház fele már adómentes, ezért ennek a jövedelemnek a felével kell számolnod is. Tehát csak azt leadózni. Ha a levonható szerzéskori (örökléskori) érték magasabb, mint az eladási ár, akkor nem keletkezik belőle adóköteles jövedelmed, hiszen kevesebbért adod el, mint amennyiért "vetted" (örökölted). Ilyenkor nincs mit bevallani, és fizetési kötelezettség sem keletkezik. Ha többért adod el, mint amennyit az örökléskor ért, akkor a különbség után 16 % az adófizetési kötelezettség. Ezt az év végi adóbevallásban kell bevallani, és azzal együtt megfizetni.

2012. márc. 27. 06:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

A közjegyző az édesanyám halálakor a ház 1/2-ed részét 5,4 millióra becsülte, de ismerve a mai ingatlan piacot az egészet tudom 5,5 millióért eladni.

Örökösödési illetéket tényleg nem fizettem.

2012. márc. 27. 06:29
 3/3 anonim ***** válasza:

Ha 5,4 millióra becsülte a ház felét örökléskor, akkor a teljes ház vételáraként megjelölt 5,5 millió forint esetén nem keletkezik adóköteles jövedelmed, hiszen az a ház felére nézve csak 2.750.000,- Ft bevételt jelent, amelyből még levonhatod a közjegyző által becsült értékét, vagyis az 5,4 millió forintot. Átmentél mínuszba, vagyis nincs adóköteles jövedelem. Még akkor sem lenne, ha 10 millióért adnád el az egész házat.

A másik fele pedig már eleve adómentessé vált már rég.

2012. márc. 28. 06:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!