Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ennek a háznak mennyi lesz a...

Ennek a háznak mennyi lesz a vételi költsége?

Figyelt kérdés

Most akarunk venni egy 3 milliós házat. Ez lesz az első házunk, még eléggé tudatlanok vagyunk a vásárlás menetével.

Az ügy ott tart, hogy sikerült megegyeznünk az árról és hitelképesek is vagyunk. Milyen költségek fognak ezután jönni? És 3 milliónál ezeket hogyan lehet kiszámítani? Aki tud, már számokat is írhat, sokat segítene. Az elkövetkező hónapokban 30-30ezer Ft-unk marad, amit erre fordíthatunk, de részletfizetés gondolom nem minden esetben igényelhető, plusz kölcsönt erre nem szeretnénk felvenni. Illetve a másik kérdésem az lenne, hogy a tulajnak mennyi adót kell fizetnie a vételár után? Ez egy %-os adat lesz, vagy más is befolyásolja? A válaszokat előre is köszönöm!



2012. ápr. 16. 09:45
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:

Milyen költségekre gondolsz? A hitelhez kapcsolódóan, vagy a tulajdonszerzéssel kapcsolatban?

A hitelhez kapcsolódóan a hitelt adó bank tud információt adni, ez mindenkinél más-más.

A tulajdonszerzéssel kapcsolatban lesz még a vevő részére ügyvédi díj (ez általában a vételár 1-2 %-a szokott lenni - ügyvédfüggő dolog), majd az ingatlan szerzése után illetéket kell fizetni.

Az illeték mértéke lakás/lakóház esetén a forgalmi értéket véve alapul (nem feltétlenül ugyanaz az összeg, mint a vételár!): 4 millió forintig 2 %, fölötti részre pedig 4 %. A forgalmi értéket tulajdoni hányad arányában kell figyelembe venni!

Első lakáshoz jutó, 35. életévét be nem töltöttnek 12 havi részletfizetési lehetőséget lehet biztosítani a kérésére.


Az eladónak keletkezhet az eladásból adóköteles jövedelme, ha a tulajdonába kerülést követő 5 éven belül adja el. Ha utána, akkor már adómentes nála ez az eladás.


Ha keletkezik adókötelezettsége, az adó alapja attól is függ, hogy mennyiért jutott hozzá, mennyiért adta el, és a szerzést követő melyik évben. Dátumok, számok nélkül pontos adatot nem lehet mondani. Az SZJA mértéke egyébként 16 %.

2012. ápr. 16. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm az információkat, kedves válaszadó!

Tehát, ha ezt a házat többre becsülik föl, akkor az illeték is több lesz? Azért gondolom, mert szerintem sokkal többet ér, mint 3 millió. Majd meglátjuk. és ugye, akkor ebben lehet részletfizetést kérni. És akkor, ha jól értelmeztem, más tényezők is befolyásolják a tulaj adókötelezettségét. Mert úgy egyeztünk meg, hogy az önerő miatt többet írunk majd az adásvételire és így hitelezi a bank a 3 milliót. Viszont a 800000 után nekünk kellene kifizetni az adóját a tulajnak, ő csak a 3 millió után fizeti ki. És nem tudom, ez az összeg nekünk mennyi lesz, még hozzávetőlegesen sem. Köszönöm a segítséged!

2012. ápr. 17. 13:14
 3/17 anonim ***** válasza:

Ha jól értelmezem, akkor 3.800.000,- Ft lesz az adásvételi szerződésen.


Az eladó adófizetési kötelezettségét úgy tudjátok kiszámolni tisztességesen, - ha már tudjátok azt is, hogy mennyiért vásárolta annak idején (szerzéskori értéke) - hogy kiszámoljátok azt, hogy csak a 3 millió után hogyan alakul az adófizetési kötelezettsége, valamint kiszámoljátok külön, hogy a 3.800.000,- Ft esetén hogyan alakul az adófizetési kötelezettsége. A kettő különbözete lesz a Ti fizetendő részetek ebből az adóból.

Legrosszabb esetben is több nem lehet 128.000 Ft-nál, mivel az adó mértéke 16 %, és a 800 ezer forint 16 %-ka a 128 ezer. Ennél csak kevesebb lehet, de több nem.

2012. ápr. 18. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
Ha nem boldogultok vele, vagy úgy érzitek, át akarnak verni, akkor majd írd meg prívát üzenetben a számokat, és megmondom a Rátok eső részt ebből az adóból.
2012. ápr. 18. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:
Kedves válaszadó! A tulaj felhívott, mert megkérdezte az Apeh- nál a ránk eső részt. Elnézést, rosszul írtam, mert 900000-nek kell a papíron lennie, mivel 30% az önerő mértéke. Azt mondta, a 900000 60%-ának a 16%-át, tehát 86400Ft-ot kellene neki majd kifizetnünk. Ok, ezt már akkor tudom, de azért holnap még az ügyvédnél rákérdezek. a másik gond most az, hogy a tulaj elkezdett gerinctelenkedni. Ő úgy gondolja, mivel alkudtunk az árból(hozzáteszem 6 éve üres a háza és most is betörtek, elvittek ezt-azt), ő elviszi az összes bútort( már ami maradt), a konvektorokat (így nem tudom mivel tudunk majd fűteni) és kivágja a nagy diófát az udvarról, ami a ház szépségét adja. Mert a fia beteg és ragaszkodik hozzá. Nekem ez egy kicsit sok. Arra gondoltam, megmondom neki, hogy oké, ezeket elviheti, de akkor a ránk eső részt, részből (86400) fizessen, mert nekem meg ez sok a többi ktg-en felül. Mit gondolsz, kedves válaszadó? Mit tegyek most?
2012. ápr. 18. 11:35
 6/17 anonim ***** válasza:

Szép kis tulaj.

Ha megkérdezte és ezt mondták, akkor biztosan úgy van. Mivel én nem tudom, hogy melyik évben került a tulaj birtokába az ingatlan és mennyiért, ezért nem tudok pontos számokat mondani én sem. Ahhoz ezeket tudni kell.


Továbbá:

- Fát kivágni csak engedéllyel lehet, még a saját telkünkön is! Még akkor is, ha mi ültettük. Ezt sokan nem tudják, talán erre lehetne hivatkozni, hogy ne vágja mégse ki azt a diófát.


- A konvektorokat ne sajnáld, az egy egészségtelen (veszélyes) dolog, új építésű házaknál már nem is engedélyezik a felszerelését.


Viszont, mivel a konvektor jelenti a ház egyik komfortfokozatát, ezért ne hagyjátok szó nélkül a dolgot.

Vagy harcoljátok ki, hogy maradjanak, vagy adjon árengedményt, hiszen a megállapodás az eredetileg megtekintet állapotra vonatkozott ár szempontjából is.

Az a 80 ezer körüli fizetnivaló adó még csak nem is fedezi azt a "kárt", ami benneteket ér az által, hogy elviszi a fűtési lehetőséget, és kivágja a fát.

Ne legyetek "birkák" (bocsi!), határozott fellépés kell, és akár azt is közölni a tulajjal, hogy elálltok a vételi szándékotoktól, ha nem az eredeti egyezséghez tartja magát.

A szituációt nem ismerem, tehát nem tudom helyettetek eldönteni, hogy mit lehet bevetni a cél érdekében, amivel nyerésre állnátok.


Egy biztos: A női megérzésre hallgatni kell!


Valamint: Ha a tulaj ilyen módon reagál dolgokra, akkor nem lesz később gond a pénzügyi rendezéssel, amiről nem lesz semmilyen írott papírotok? Egyáltalán biztosan megbízható ez az illető? Szavahihető?

2012. ápr. 19. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:

Ingatlanokkal dolgoztam évekig, de ez a történet kicsit zavaros nekem.


1. Konvektort NEM vihet el, ugyanis az a ház részét képezi, ezért felszerelt állapotában ingatlannak minősül. Ha csak dobozban a falhoz van támasztva, akkor ingóság, ami külön megegyezés tárgyát képezi.


2. Nem értem, hogy a tulajnak milyen pluszpénzt kellene még kifizetni, illetve milyen adóját kellene nektek fizetnetek? Mert ilyen nincs.


Van a vevő részéről illeték, aminek a mértékét leírták előttem. Valamint az ügyvédi költség.

Az eladó részéről van az adó, amihez a vevőnek semmi köze. Ennyi erővel a vevő is kérhetné, hogy az eladó fizesse az illetékét.


Kérdező, írd le egy kicsit átláthatóbban a kérdéses pontokat és akkor jobban tudok segíteni.

2012. ápr. 19. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm a sok segítő választ! Sokat gondolkodtam, és azt eszeltem ki, hogy nem érdemes itt egyezkedni fáról, konvektorról. Egyszerűen választás elé állítom. Ha adja a házat a megbeszélt 3 millióért, de úgy, olyan állapotban, fával, konvektorral, ahogy van, (a bútorokat elviheti, mert rozogák, nekem van saját) akkor oké, mehet a dolog, ha nem, mert neki ez kell az kell, akkor hagyjuk a fenébe.

Szerintem csak így lehetne megfogni. Adja vagy nem. Ha nem, elég hülye lesz, mert 6 éve üres a ház, a férje elszólta magát, hogy nem nagyon van rá vevő. Ott fog tönkremenni, szétlopják. Ennél nem tudok jobbat.


Az az adó, amit a tulajnak kell fizetnünk, az az, hogy az önerőt (900000Ft) nem a banknak kell fizetni, hanem a tulajnak, úgy, hogy az adásvételire ráírjuk pluszba ezt az összeget és így fogja a 3 milliót hitelezni a bank. Önerőt nem kell gyakorlatilag a tulajnak odaadni, ebben így egyeztünk meg, viszont ennek a 900000-nek az adóját nekünk kell odaadnunk a tulajnak, mert általunk keletkezik így plusz adója a 3 millión kívül.

2012. ápr. 19. 09:27
 9/17 anonim ***** válasza:

Én a helyetekben kikérném az illetékes földhivataltól a tulajdoni lapot. Azon meg megnézném, hogy a jelenlegi tulajnak mikor jutott a birtokába az ingatlan. Ugyanis minden évben csökken az adóalap, 5 év után meg nincs.


Ha 6 éve üresen áll és azóta ő a tulajdonos, akkor át vagytok bacarintva, ugyenis NINCS adófizetési kötelezettsége.

2012. ápr. 19. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:

A 3 millió se jön ki, mert azt írod, hogy az önerőnek 30% kell.

3,9 millió 30%-ka 1.700.000 Ft. Nem 900.000.

Szóval végképp nem értem a dolgot, valamit itt félreszámoltatok.

2012. ápr. 19. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!