Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Évek óta élettársi kapcsolatba...

Domokosné Ancsa kérdése:

Évek óta élettársi kapcsolatban élek, Van három gyerek de ők a volt férjemtől származnak. Eddig minden évben az élettársam vette igénybe a családi adókedvezményt. A 2011-es évben is elfogadta a cége és nem vontak adót tőle. Miért?

Figyelt kérdés
Most viszont kiderült hogy mégis csak kellett volna úgy néz ki hogy 163 ezer ft-ot be kell fizetnünk büntetéssel együtt. Miért? Kérdezem én ha közös háztartásban élünk közösen neveljük a gyerekeket akkor ha én nem tudom igénybe venni mert négy órás munkám van, akkor ő miért nem érvényesítheti a kedvezményt?

2012. máj. 14. 07:53
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Azt, hogy be kell fizetnetek, büntetéssel együtt, azt honnan veszed?


Ha élettársak vagytok, és a 3 gyermekre nem kaptál azokra a hónapokra egyedülállóság címén magasabb összegű családi pótlékot, amelyekre helyetted a családi kedvezményt az élettársad igénybe vette, akkor jogosan vette igénybe helyetted, de csakis év végén az adóbevallásban.


Év közben az adóelőleg levonásnál az élettárs nem veheti igénybe a kedvezményt, csak év végén. Nem ebből van véletlenül a probléma?


A cégnek lehetett volna annyi esze, hogy erre felhívja a figyelmet. Gondolom tudta, hogy nem vagytok összeházasodva?

2012. máj. 14. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Januárban kitöltették velünk a nyomtatványt és elfogadták és egész évben nem vontak adót most meg kilökték a nyakukból oldjuk meg úgy ahogy tudjuk, nem tudom mit csináljak!4 Nincs miből befizetni és egyáltalán nem tartom jogosnak!! Köszi a válaszod!!
2012. máj. 14. 11:04
 3/13 A kérdező kommentje:
Nem kaptam emelt családi pótlékot sem!! Mit tegyek hogy ne keljen fizetnem, most beszéltem a párom cégével nem segítenek még a bevallást is nekem kell beadnom eddig ők tették ezt meg!!
2012. máj. 14. 11:30
 4/13 anonim ***** válasza:
Hívd fel a NAV-ot. Én úgy tudom, hogy a házasság intézményének védelmében az idéntől elfogadtak egy jogszabályt, miszerint csak akkor érvényesítheti az adókedvezményt, ha házasok vagytok. De szerintem ez tavalyra még nem volt igaz!
2012. máj. 14. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

Első válaszoló vagyok, és még mindig az az alapkérdésem, hogy honna veszed, hogy fizetnetek kell, ráadásul büntetéssel együtt? Jött Nektek az adóhatóságtól valamilyen határozat erről? Ha nem, akkor nem kell megijedni, főleg, hogy év végén teljes mértékben jogosult Ő is igénybe venni a családi kedvezményt helyetted, mivel nem kaptál a gyerekek után egyik hónapra sem egyedülállóknak járó magasabb összegű családi pótlékot. Az meg egy dolog, hogy a munkáltató mit beszél.


Ha kapok rendes adatokat az adóbevalláshoz, akkor segítek megcsinálni úgy, hogy a lehető legkevésbé fájjon.

Ehhez tudnom kell az apa, anya bruttó bérét (szuperbruttó nem érdekel!), hogy milyen jogviszonyban szerezték azt (munkanélküli, munkaviszony, megbízási jogviszony stb.), az adójóváírásra jogosító hónapokat (nem csak a számát, ha több helyről is van valamilyen adóköteles ellátás), hány gyermek után kapott, és kicsoda családi pótlékot, mely hónapokra, valamint az év közben levont adóelőleg összegét. És még olyan dolog, ami befolyásolhatja az adóalapot. Bármi.


A kapott adójóváírás összege, az igénybe vett családi kedvezmény összege nem érdekel, csak az, amit fentebb leírtam.

2012. máj. 14. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
CSak házasok tavalyra is ! Családi kedvezmény csak házasoknak.
2012. máj. 14. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
Más gyerekére élettárs nem vehet igénybe családi kedvezményt, még akkor se, ha nem emelt összegű a csp. és nem az apeh küld bünti határozatot szerintem a 12%os téves nyilatkozatból adódó büntető kulcsra gondol. Kérem a tisztelt kérdezőt hogy írjék nekem egy privit.
2012. máj. 14. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Nem jött még semmi az adóhatóságtól semmi sem hiszen még be sem adtuk a bevallást4 Egy könyvelő mondta nekem ő számolta ki hogy ennyit kell majd fizetnünk! Mindenkinek köszönöm hogy írt nekem.
2012. máj. 15. 07:51
 9/13 anonim ***** válasza:

Tévedés, hogy csak házasok kaphatnak családi kedvezményt!

Mi van akkor az egyedülállókkal, vagy a csak együtt élő, vér szerinti szülőkkel? Ugyan már!


Annyiszor le lett már írva: Családi kedvezményre az jogosult, aki családi pótlékra jogosult (még ha nem is Ő kapja azt). A várnadós nő és a vele közös háztartásban élő házastársa, aki családi pótlékra saját jogán jogosult, valamint családi pótlékfizetés nélkül a rokkantsági járadékban részesülő magánszemély.


A fentiek év közben is igénybe vehetik ezt a kedvezményt az adóelőleg levonásánál nyilatkozat megtételével.


Év végén viszont - függetlenül attól, hogy év közben ki igényelte azt, és milyen összegben - a kedvezmény megosztható a jogosulttal közös háztartásban élő házastárssal, élettárssal. Ideértve azt az esetet is, ha a családi kedvezményt a jogosult egyáltalán nem tudja érvényesíteni (mert mondjuk nincs jövedelme, vagy alacsony ahhoz, hogy az egészet érvényesíteni tudja).

Kivéve, ha a gyermek után egyedülállóság címén magasabb összegű családi pótlékot kapott.

Megosztást csak a saját jogán családi pótlékra jogosult, valamint a rokkantsági járadékban részesülő nem tehet.


Tehát a háztartásban nevelt, "hozott" gyermek után is igénybe veheti a nem vér szerinti szülő is, de csak az év végi bevallásban!


El kéne olvasni a személyi jövedelemadó törvény erre vonatkozó paragrafusait (29/A. §. 29/B. §.)

2012. máj. 15. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Én még mindig csak segítő szándékkal akaratoskodom.

A könyvelő biztosan jól számolta ki? Ugyanis tavaly még volt adójóváírás + családi kedvezmény. Év végén viszont nagyon jól lehet ezekkel sakkozni a két jogosult között.

Azért kértem, hogy add meg az adatokat, ugyanis sokan ezt a "sakkozást" nem tudják teljes mértékben kihasználni.


Volt olyan, hogy befizetendője lett volna egyiknek, míg a másik visszaigényelt volna stb. Aztán a családi kedvezmény jó összegű megosztásával egyből az jött ki, hogy az egyiknek nincs sem fizetendője, sem visszaigényelni valója, míg a másik visszaigényelhetett egy kicsivel kevesebbet, mint amit a könyvelő kihozott.


Dehát mindeki maga tudja...

2012. máj. 15. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!