Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Negyedévente kellene bevallást...

Negyedévente kellene bevallást/adóelőleget fizetnem az apehnak adószámos magánszemélyként?

Figyelt kérdés

Kiváltottam a 7-es adószámot, mint képző és iparművész. Áfamentes vagyok, havonta pár ezer forint bevételem volt (kb 10-15ezer) szóval nem kell járulékokat fizetnem.

Beszéltem egy könyvelővel aki azt mondta nem kell ilyen kis bevételnél negyedévente bevallani, elég ha évente megcsinálom az adóbevallást, illetve a helyi apehban is hasonló illetve ellentmondásos információt kaptam..Na most én hittem neki, de az interneten meg azt olvastam hogy kötelező..Valaki ebben tudna információt adni? Illetve ha nem történt meg a negyedéves bevallás, akkor megbírságolnak?


2012. máj. 15. 09:57
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Bevallás nem kell adni negyedévente, azt az év végi bevallásban kell egyszerre megtenni, negyedéves bontásban.

Viszont negyedévente adóelőleg-fizetési kötelezettség van. Viszont, ha ez az általad kiszámított adóelőleg összege a 10 ezer forintot nem éri el, akkor nem kell az adóelőleget megfizetni. Ez nem jelent végleges nemfizetést, mert ha az év elejétől számított negyedéves adóelőleg összege túllépi a 10 ezer forintot, akkor már kell fizetni adóelőleget, de nem csak a 10 ezer forint feletti összeget, hanem az egészet.

Most, ha Neked I. negyedévben lenne 3.600 forint fizetendő adóelőleged, akkor azt vagy befizeted, vagy nem, amíg a 10 ezret el nem éri. A II. negyedévben lenne 6.200 forint. Akkor ezt vagy befizeted, vagy még mindig nem, mert a 3.600 és a 6.200 forint együtt nem éri el a 10 ezer forintot. A III. negyedévben lenne 1.600 forint adóelőleged. A három összeg együtt már 11.000 forint, tehát túllépted a 10 ezres korlátot, ekkor már biztosan kell fizetned vagy egybe a 11 ezret, vagy ha az előtte negyedévekben már fizettél valamennyit, akkor csak a különbözetét. A IV. negyedévben pedig már ha csak 300 forintnyi adóelőleget számolsz ki, akkor is azt be kell fizetned.

Fizetési határidő: Tárgynegyedévet követő hó 12-e.


Nem tudom, hogy érthető voltam-e?

2012. máj. 15. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen! Teljesen érthető volt. Most akkor kicsit megnyugodtam.:)

És kell kitölteni majd valamilyen űrlapot, vagy simán át kell utalni/csekket kell kérni a kirendelt nav irodában?

2012. máj. 15. 10:55
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Ez azért nem egészen így van. Ha kifizetőnek adsz számlát, akkor adnod kell mellé adóelőleg nyilatkozatot és a kifizetőnek kell vonnia az szja-t. Erről év végén igazolást ad és azt írod be a bevallásodba majd. Járulékot is kell fizetni.

Mindig hívd fel a kifizető figyelmét, hogy nem egyéni vállalkozó vagy, hanem adószámos magánszemély. Nem ugyanaz a kettő.

2012. máj. 15. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Így igaz, én is megerősítem, aki az előző hosszú szöveget leírta. Amit írtam, az a "sima ügy", és a bevallással és adóelőleg fizetéssel kapcsolatban írtam, amivel a 7-es adószámmal rendelkezőnek kell foglalkoznia.


De tényleg igaz, hogyha valaki olyan vásárol, aki kifizetőnek minősül adózás szempontjából (tehát például cég, egyéni vállalkozó, stb. és nem egy magánszemély), akkor az idei évtől köteles belőle adóelőleget levonni. Ha nem tesz az iparművész költségnyilatkozatot felé, akkor alkalmazhatja a 10 %-os (vélelmezett) költség figyelembevételét.


Tehát, ha egy kifizető vesz Öntől 100 ezer forintért valamilyen képzőművészeti tárgyat és kér róla számlát, akkor a 100 ezer forintról kiállított számla fejében igazából csak 51.300,- Ft-ot fog adni, mivel levonta belőle a 16 %-os személyi jövedelemadót, valamint a 27 %-os EHO-t.


100.000,- (bevétel)

- 10.000,- (10 %-os vélelmezett költség)

= 90.000,- Ft jövedelem

ennek 16 %-os adója: 14.400,- Ft, valamint 27 %-os EHO-ja: 24.300,- Ft.

A különbség: 51.300,- Ft. Ezt fogja kifizetni. És elméletileg igazolást is kell róla adnia, mivel ezeket az összegeket Ő az iparművész helyett befizeti az államnak.


Ha magánszemélynek lesz az értékesítés, akkor mindezt maga az értékesítő teszi meg a fent említett negyedévente.


Hogy a jogalkotó hogyan képzelte el az íróasztal mellett azt, hogy adott esetben egy vásáron, vagy egy piacon hogyan bonyolítják le ezeket a bürokratikus papírdolgokat, azt nem tudom, de biztosan nem a földön járt akkor, amikor kitalálta.

2012. máj. 16. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!