Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Miért van szükség adóbevallásra?

Miért van szükség adóbevallásra?

Figyelt kérdés

2012. máj. 16. 20:14
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Mert ha a NAV határozza meg az adódat, akkor rosszabbul jársz. :)
2012. máj. 16. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
72%
Hogy mindenki érezze, hogy alattvaló :)
2012. máj. 16. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 Shai-Hulud ***** válasza:
73%

Azért, mert az alapján állapítják meg (azaz te számolod ki) a fizetendő adódat.


Mindenki a jövedelmének (vagy üzleti forgalmának, stb.) megfelelő mértékű adó fizetésére kötelezett - de az állam nem tudja, hogy neked mekkora jövedelmed, vagy milyen forgalmad volt. Ezért ezt egy adóbevallási nyomtatványra leírod, és elküldöd a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak. Az adóbevallásban szerplő értéknek megfelelő adót pedig befizeted (magánszemélyektől, alkalmazottaktól ezt a munkahely havonta levonja).


Persze itt csalni is lehet, de a NAV időnként szúrópróba szerűen (vagy egyéb ok, pl. feljelentés miatt) ellenőrizheti a bevallás készítőjét. Ha csaláson kapják, akkor pedig büntetés vár rá, általában az elmaradt adón felül pénzbírságot kell fizetni.


Magyarországon sajnos nem túl jó az adófizetési fegyelem, ezért nem ártana gyakoribbá, rendszeresebbé tenni az adóellenőrzéseket...


Pedro

2012. máj. 16. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
57%
Mert az adóhatóság nem látnok hogy kitalálja mennyi a mennyi.
2012. máj. 16. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
55%
érdekes nekem a NAV csinálta a bevallásom, és nem kellett leadnom semmit(jövedelemigazolást, bevallást), tehát mindent tud enélkül is.
2012. máj. 16. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
84%

Ez nem egy buta kérdés. Ha valaki csak egy munkahelyen dolgozik egész évben, és ott rendesen levonják az adóelőleget, akkor szerintem is teljesen felesleges. Erre találták már ki az adónyilatkozatot, akkor nem kell adóbevallást tenni.

De ha pl. adtál el ingatlant, vagy volt tőkejövedelmed, azt nem biztos, hogy az adóhatóság össze tudja párosítani a többi jövedelmeddel, szóval azért kell. Egyébként szerintem is felesleges adminisztráció, ígérték, hogy egyszerűsítenek rajta, de csak az adónyilatkozatig jutottak.

2012. máj. 16. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Mert nálunk béna a rendszer.

Pont nemrég mesélte egy ismerősöm, hogy Svdországban (nem biztos, de valamelyik skandináv országban, az tuti) úgy meg az adóbevallás, hogy az adóhivatal kiszámolja és elküldi sms-ben, hogy ennyi és ennyi adót kell fizetned. Ezt válaszsms-ben nyugtázod és kész.

Nem tudom, mennyi a valóság belőle, de simán lehet, hogy így van. Mivel ők úgyis tudnak minden adatot (nem igaz, hogy nem tudják hozzád kapcsolni, mindenhol megadod a szigszámod, az egyedi azonosítónak tökéletes), és megvan az algoritmus is, ami alapján számítják (ennek segítségével lehet elektronikusan benyújtani az adóbevallást), innentől csak annyi kell, hogy elektronikusan, egységes formátumban megkapják az adatokat, és a rendszer kiszámolja.

Nem hinném, hogy sokkal bonyolultabb, mint pl. a felsőoktatási felvételi, azt pedig mégis meg tudták csinálni.

2012. máj. 17. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Az adóhatóság azt a jövedelmet tudja nyomon követni év közben, amely többnyire kifizetőtől származik, mert az a kifizető minden hónapban ad le az adózó adóazonosító jelére hivatkozva erről egy bevallást.

Ha nem kifizetőtől származik a jövedelem arról az adóhatóság nem tud, mivel a magánszemély nem köteles adóelőleget levonni egy másik magánszemélynek adott bevétel után, és nem is vallja azt be. Ezt pótolja az év végi adóbevallás folyamán.

2012. máj. 17. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Akkor lehet ketté kéne szelni a személyi jövedelem adót.Nézegettem a törvényeket és azt találtam hogy volt egy úgynevezett kereseti adó.Nem lehetne megoldás ez ma is?


[link]

2012. máj. 17. 14:03
 10/10 anonim ***** válasza:
Nagyon jó! És mennyivel egyszerűbb! Csak egy szem oldal az egész!
2012. máj. 18. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!